Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar (MAAŞ BORDROSUZ)

05.01.2023
Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar (MAAŞ BORDROSUZ)

Ziraat Bankası, TEB, Akbank, Halkbank, Vakıfbank, Şekerbank, INGBank, Denizbank, Qnb Finanbank, Garanti Bankası gibi bankalar acil para desteği sağlamaktadır. Bireysel ihtiyaç kredisi ile birlikte bayanlara konut kredisi ve kredi kartı veren bankalar da var. Hatta bazı bankalar bayanlara özel olarak krediler ve kartlar hazırlayarak genelde tuhafiye, giyim ve benzeri alışverişlerde kullanıma sunmaktadır. Çalışmayan ev hanımlarına Türkiye’de kredi veren bankalar ile ilgili bir araştırma yaptık. Bu araştırmamız, maaş bordrosu olmayan, evde ek iş yapan veya herhangi bir işi olmamasına rağmen paraya ihtiyacı olan ev hanımlarını kapsamaktadır.

Kadınlara Kredi Veren Bankalar

Günümüzde banka kredisi kullanım oranlarının tavana vurması nedeniyle, bankalar artık eskisi kadar kredi çekecek müşteri bulamıyor. Hemen hemen tüm ailelerin  bir konut ve bir de ihtiyaç kredisi mevcut. Artık kredi kartlarında limitler kalmadığı için insanlar senetle para veren kredi veren kişilerin peşine düşüyorlar.

Ülkemizde son günlerde kara listede ki ev hanımlarına kredi veren bankalar meşhur olmaya başladı ki, bu taleplerin içinde büyük bölümünü de çalışmayan bayanlar ve ev hanımları oluşturuyor. İş hayatında kara listeye girmek istemeyen ve ticari yatırımlarının zarar görmesini istemeyen bazı beyefendiler, ödemede problem yaşayacakları kredileri ev hanımlarına çektirmeyi tercih ediyorlar. Tabi BBDK bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’de konuşlanmış bankalarda kredinin geriye ödenmesini teminat altına almak adına, bayanlara ve ev hanımlarına kredi verirken, ödeme taahhüt yerine geçebilecek gelir belgesi talep ediyorlar.

Kendi evinde çalışan, günlük ev işleri ile uğraşan kısaca ev hanımlığı yapan bir bayanın bankalara sunabileceği gelir belgesi ve maaş bordrosu olmadığı için, birçok bankada eli boş olarak çevrilmesi muhtemeldir. Ancak sadece, bazı bankaların gelir belgesiz olarak verdiği, düşük miktarda verilen (1.000- 5.000 TL) kredilerden faydalanabilirler.

Bu kredilerinde meblağları düşük olduğu gibi, gelir belgesi istenmemesi nedeniyle faiz oranları oldukça yüksektir. Bu sebeple eğer kredi çekmek için herhangi bir belgeniz yok ise ve Türkiye’de hizmet veren kamu ve özel bankalardan kredi kullanmak istiyor iseniz, yüksek faiz ödemeye ve küçük miktarlarda kredi çekmeye razı olmak zorundasınız.

Gelir Belgesi Talep Eden Bankalar Hangileridir?

Gelir belgesi talep eden bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Qnb Finansbank
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB

Hiç parası ve sermayesi olmayan bayanlara KOSGEB isimli Kamu Kuruluşu yeni bir işyeri açabilmek için,  erkeklere oranlar %10 daha fazla destek vererek 2017 yılı içerisinde 50 bin geri ödemesiz 100 bin lira da sıfır faizli kredi desteği sağlıyordu. Girişimcilik Destekleri sona ermiştir. Kosgeb artık Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destek vermeye devam etmektedir.

Gelir Belgesi Olmayan Bayanlar Ne Yapmalı?

Maaş bordrosu olmayan hanımlar, bankalara bazı belgeler ile gelirleri olduğunu ispat edebilirler veya farklı yöntemler ile kredi çekebilirler. Örneğin ikamet ettiği evden başka bir konutu olan, işyeri olan bayanlar bu işyerine ait kira gelirlerinin kendilerine ait olduğunu kira sözleşmeleri ile ispat etmeleri durumunda, aylık ödemenin gelir oranının %70’ini geçmeyecek şekilde ihtiyaç ve tüketici kredisi çekebilirler.

Burada esas olan, kira sözleşmesinin kredi taksitlerinin ödenmesi için yeterli süreyi kapsaması ve çekilecek paranın gelirin %70 oranını geçmemesidir. Örneğin aylık 1.000 TL kira geliri olan bir ev hanımı, her ay en fazla 700 TL taksit ödeyecek şekilde istediği miktarda ev hanımı kredisi çekebilmektedir.

Şekerbank ev hanımlarına kredi desteği sağlıyor. Bunun için daha önceden Şekerbank müşterisi olmanızda gerekmiyor.

Kredi Notu Etkisi

Bazı internet sitelerinde bankalara başvuru yapmak isteyen bayanların kredi notu yüksek olması gerektiği, eğer KBB puanınız düşükse,  hiçbir şekilde kredi çekemeyeceğiniz, bu kapsamda en düşük 1.500 puan üzerinde kredi notunuzun olması gerektiği belirtilmiştir. Ancak kişilerin kredi notunun düşük olması, daha önce borçlarını düzenli ödemediğini gösterse de, KBB puanı yüksek diye, hiçbir ev hanımına maaş bordrosu olmadan kredi verilmez.

Bu kapsamda eğer kara listede iseniz, 2017 yılında yürürlüğe giren kredi sicil affından yararlanmak için başvuru yapabilir ve kredi sicilinizin 5 yıllık zaman aşımı süresine takılmadan temizlenmesi için hemen başvuru yapabilirsiniz. Kredi notunuz borçlarınız yüzünden düşükse ve gelir belgeniz de yok ise, başvurunuz reddedilecektir.

Denizbank ev hanımı kredisi çekerek giyim, tuhafiye, tatil, eğitim ve diğer harcamalarınıza finansman sağlayabilirsiniz.

Bu sebeple; kredi notunuzun yükseltilmesi için sicil affı başvurusu yapın ve 5 yıllık süreye takılmadan bireysel kredi notunuzu temizleyin.

İpotekli Finansman

İpotek diye bilinen, bir borcun ödenmesi için başka bir varlığa el koyma anlamına gelen yöntem ile hemen hemen tüm bankalar destek vermektedir. 2017 yılında yürürlüğe giren uygulama ile artık sadece taşınmazlar ipotek konusu olmaktan çıkarıldı ve artık taşınırlar içinde ipotek tesis edilebiliyor. Bu sebeple üzerine kayıtlı bir taşınmaz veya taşınırı olan bayanlar yüksek miktarlarda kredi çekebilmektedirler.

Örneğin Ziraat Bankası;

 • Bayanlara ev ipotekli olarak %80 oranında
 • İş yeri olanlara %75
 • İmarı olan arsalar içinse yarısı %50 oranında kredi vermektedir.

Bu kredinin hesaplamasında esas alınan değer eksper değeridir. Bankaya başvuru yapan bayan, başvuru esnasında sahibi olduğu taşınmazların tapu ve diğer evraklarını da teslim eder ve banka eviniz, iş yeriniz veya arsanız için eksper görevlendirir. Eksper yapacağı kontrol neticesinde örneğin evinize 200.000 TL değer biçtiğiniz varsayar isek, bu ev için bankadan 160.000 TL ipotekli kredi çekebilirsiniz. Yine işyeri ve arsalar içinde belirtilen oranlarda finansmana hemen sahip olabilirsiniz.

Emekli Maaşına Bireysel Kredi Veren Bankalar

Babasından, annesinden veya eşinden kalan emekli maaşı olan ev hanımları bankalara emekli maaşı karşılığında bireysel ihtiyaç kredi başvurusu yapabilirler. Özellikle kamu bankaları olan Halkbank, Ziraat ve Vakıflar şubelerinden aylık alınan maaş tutarının %70’i oranında kredi verilebilmektedir. Bunun için ev hanımının maaş aldığı bankaya başvurması yararına olacaktır. Banka bir özel bankaya gitmesi durumunda, maaş aldığı bankadan, emeklilik aylığı aldığını ispatlayan belge talep edilebilecektir. Bu sebeple aynı bankaya başvurması durumunda aynı gün içerisinde ne kadar paraya ihtiyacı varsa, o kadar kredi çekebilecektir.

Ev hanımlarına gelir belgesiz kredi veren bankaların bir kısmı, internet üzerinden yapılan başvurular sonucunda destek sağlamaktadır. Akıllı cep telefonunuz var ise, hemen uygulamayı indirerek başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Bankalar Veriyor?

Yukarıda anlatılan yöntemler ile aşağıda isimleri yazılı bankalara başvuru yapabilirsiniz.

 • Halkbank
 • Vakıflar Bankası
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • (TEB) Türkiye Ekonomi Bankası

Bu bankaların her birinden, ipotekli veya krediyi ödeyeceğinizi ispatlayarak ev hanımlarına özel olarak verilen kredilerden faydalabilirsiniz. Ancak gelir belgeniz yok ise veya kredi sicil notunuz düşük ise kredi alamazsınız.

YORUMLAR

 1. nezire dedi ki:

  neden milletin onurunu oyun haline getiriyor alay geçiyorsunuz ben 208 den beri aralıklı yazdım sonuç 0 0 ra sıfır bu düzen alkış ayakabı paranın akıcı kazananında bizim gibi kimi çalışdığını alamaz sabah sekiz akşam 9 oda asgari üçret sen git yaşama ama sandıkta oy ver gerisi sana bukadar yalıda oturmayı bıraktık evimizin kirası geçim bizim öyle 4000 lik ayakkabı 500 liralık çanta 300 liralık ayakabı neyine rüyadamısınki hayeller bizene çelik çocukla uğraşmada ne yani herşey b0ç