Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları 2023 (Başvuru Formu)

03.01.2023
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları 2023 (Başvuru Formu)

Halkbank tarafından 2021 yılında esnafımız desteklenmeye devam ediyor. Esnaf Kredi Programı adı verilen uygulama ile esnaf bankası olan Halkbank esnaf ve sanatkarların yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl  OCAK, ŞUBAT VE MART aylarında esnafımıza 10 milyar TL faizsiz finansman sağlanmıştı. ARALIK ayına kadar 350 bin esnafımıza Halkbank tarafından toplamda 22 milyar TL faizsiz kredi desteği verilmişti.

Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi İmkanı

Esnaf ve sanatkarlarımız işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile zaman zaman krediye ihtiyaç duymaktadır. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Garanti ve Vakıfbank gibi bankaların 2021 yılında verdikleri Kobi kredileri bulunmaktadır. Ancak Halkbank dışında hiçbir banka tarafından esnaf ve sanatkarlarımıza sıfır faizli olarak kredi imkanı sunulmamaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi İmkanı
Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi İmkanı

Esnaf ve sanatkarlarımız kredi detayları ile ilgili araştırmalara başladılar. Faizsiz kredi uygulaması bu yıla özgü bir durum değil. Daha evvelki yıllarda da esnaflarımıza destekler verilmeye devam ediyordu. Ancak bu yıl geçmiş yıllara göre verilecek olan kredi limiti daha yüksektir. Bankanın likidite durumuna göre yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkarlarımıza yeniden destek sağlanacaktır.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanacak?

Halkbank tarafından her yıl esnafımız düşük faizli kredilerden yararlanıyor. Kooperatif kefaleti ile verilen kredilerin vadeleri 60 ay olabilir ve faiz oranları ise %8,5 olarak belirlendi. Ancak 2021 yılında bazı sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız faizsiz kredilerden yararlanma imkanı bulacak. Kooperatif kefalet ile verilen kredilerden aşağıdaki şartları taşıyanlar yararlanabilecektir;

☛ Hak ehliyetine sahip olan gerçek kişiler,

☛ İş ya da ev adreslerine göre faaliyet göstermekte olan kooperatiflerin ortakları olmak

☛ Esnaf sicil kaydı yapılmış olan esnafımız Halkbank tarafından verilen esnaf kredilerine başvuru yapabilirler.

Halkbank Esnaf Kredisi Şartları

Halkbank esnaflara kredi veriyor, bu doğru. Ancak her esnafa değil. Genel olarak verilen kredilerin yüzde 8,5 faiz oranı ile verildiğinden söz ettik. Ancak 2021 yılında faizsiz kredi kullanmak isteyenlerde aranan bazı özel şartlar bulunmaktadır. Resmi Gazete’ de yayınlanan ve 1 OCAK 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren esnaf kredisi 1 Ocak 2021 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında esnafımıza sıfır faizli ve % 50 faizli olarak kredi verilecek. Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 yılında aşağıdaki madde başlıklarına göre verilecektir.

1. Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Dallarında Faaliyet Gösterenlere Kredi

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 9. maddede bazı sektörlerde faaliyet gösteren esnafın vergiden muaf olabileceği söylenmiştir. Faaliyet gösterilecek alanlar ise bu kanunun ilgili maddesinde tek tek sayılmıştır. Yazmacılık, çarıkçılık, ahşap işçiliği, çömlek yapımı vb. alanlarda faaliyet gösteren esnafımız faizsiz kredilerden yararlanma hakkında sahiptir. Bu sektörlerde faaliyet gösterecek olan esnafımız faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabilecektir.

 • Bu meslek dallarından birinde faaliyet gösteren
 • 5 yıl süre içinde KOSGEB dışında herhangi bir kurum ya da kuruluştan hibe ya da faiz desteği almamış olan
 • Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olan her esnafımız 0 faizli kredi kullanabilir.
Halkbank Esnaf Kredisi Şartları
Halkbank Esnaf Kredisi Şartları

2. Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İş Kuran Esnafa Kredi

3308 sayılı kanun (Mesleki Eğitim Kanunu) kapsamında ustalık belgesi alanlar aşağıdaki şartları taşımaları durumunda faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabilecektir.

 • 3 yıldır ustalık belgesine sahip olmak,
 • Kendi mesleki alanında son bir yıldır faaliyet gösteriyor olmak,
 • Ticari faaliyete ara vermemiş olmak,
 • Son 5 yıl içerisinde KOSGEB dışında herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olmak gerekiyor.

3. Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Genç Girişimci statüsüne sahip olan esnafımız da faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanma hakkında sahiptir. Kredi şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • 18 ile 30 yaş arasında olmak
 • KOSGEB tarafından verilmekte olan kursları başarı ile tamamlayan ve onaylı projelerini bankaya sunmak,
 • Son 5 içerisinde KOSGEB tarafından verilen hibe ve destekler dışında herhangi bir kamu kurumu ya da kuruluştan hibe ve kredi faiz desteği almamış olmak

3 maddede bahsi geçen sektörlerde faaliyet gösteren ve şartları taşıyan esnafımız faizsiz olarak kredilerini Halkbank’ tan alabilirler. Esnafa Yüksek Limitli 5 Kredi Kartı banka şubelerini inceleyerek bu bankalardan kredi kartı alabilirsiniz. Bunların yanı sıra döner sermaye, ham madde alımı, makine ve ekipman alımları gibi konularda kullanılmak üzere faizsiz 30 bin TL kredi verilecektir. Kooperatif üyesi olmayan esnaflarımız da banka şubelerine giderek 30 bin TL kredi almak için başvurularını yapabilirler.

Halkbank-Kefalet Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz kredi başvurusu aşamaları kooperatif ortağı olan esnaf ve sanatkarlarda aşağıdaki şekilde işletmektedir.

 1. Faizsiz krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkar ilk olarak bağlı bulundukları kooperatiflere yazılı olarak başvuru yapmalıdır.
 2. Yapılan başvuru yönetim kurulu tarafından değerlendirilecektir.
 3. Bu değerlendirmede ortağın mali durumu ile ilgili bir araştırma yapılmaktadır.
 4. Yönetim kurulu başvuruları reddetme yetkisine sahiptir.
 5. Yapılan inceleme sonucu varılan olumlu ya da olumsuz kanaat 15 gün içerisinde ortağa bildirilmelidir.
 6. Başvuru kabul edilirse kefalet sınırı belirlenir.
 7. Kredi başvurusu Halkbank’a en kısa sürede iletilir.
 8. Banka tarafından şahıs hakkında tahkikat yapılır.
 9. Tahkikat olumlu sonuçlanırsa ortağa kredi verilir.

Bu noktada akıllara kooperatif ortağı olmayanların kredi talebinde bulunup bulunamayacağı gelebilir. Sıfır faizli kredilerden yararlanmak için kooperatif ortağı olmak şart değil. Kooperatif olmayan bölgelerdeki vatandaşlarımız Halkbank şubelerine başvuru evrakları ile giderek kredi taleplerini iletebilirler. Halkbank’ın 3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredileri  yılına ait güncel içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları

Başvuru evrakları sektörlere göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak kredi başvuruları için aşağıdaki evrakları sunmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Bir kooperatife ortak olanlar;

 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiki
 • Oda kayıt belgesi gerekiyor.

Unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarının vergi muafiyeti olduğundan dolayı vergi levhası yerine Vergi Muafiyet Belgesi sunmaları gerekmektedir. Kooperatif ortağı olmayanlar ise bu belgelere ek olarak işletme cirolarını bankaya sunmalıdır. Banka gerekli gördüğü durumlarda esnaf ve sanatkarlardan ek belge, kefil ya da teminat talep edebilir. Taşıt ve işyeri alımları, işletme ve yatırım dönemleri için esnafımız yüzde 4′ ten başlayan faiz oranları ile kredilerini yine Halkbank’ tan alabilirler.

Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları
Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları

Halkbank Esnaf Kredisi Gerekli Evraklar linkinden belgeleri ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Geçmiş yıllarda kredi kullanmış ancak borç bakiyeleri 2021 yılına devretmiş olanlara da yüzde 50 oranında faiz indirimi verilecektir. Ayrıca daha evvel bu kredilerden yararlanmış ancak borçlarını ödememiş olanların tekrar bu kredilerden 2020 yılı için yararlanması mümkün değildir. Bu krediler için 1 yıl içinde sadece 2 kez başvuru yapılabilir. 

Kredi almak isteyen esnafımız kooperatif üyesi değiller ise banka şubelerine, üye iseler üye oldukları kooperatiflere giderek en kısa zamanda kredi başvurularını yapabilirler. 15 gün içinde yapılacak olan inceleme sonrası kredi talebi olumlu olanlar faizsiz kredilerini kullanabilecekler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.