Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar GÜNCEL

05.01.2023
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar GÜNCEL

Ülkemizde yaşanılan ekonomik dalgalanmalar sonucunda hayatın giderek pahalılaşması geçim sıkıntılarını ortaya çıkarmış olduğu gibi aynı zamanda esnaflarımız için de zaman zaman sıkıntılı anların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Döviz kurunun giderek artması ile her şey zamlanmış ve neredeyse aldığımız nefesi bile para ile alma noktasına gelmiş bulunmaktayız. Hal böyle olunca da ülke içerisinde ekonomik hayatta duraksamalar yaşanmış ve bir çok esnafımız mağdur olma noktasına gelmiştir. Bu durumun önüne geçmek için devlet tarafından çeşitli düzenlemeler yapılmış ve banka kredilerinde, esnaf kefalet kredilerinde olumlu yönlerde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu değişiklikler neticesinde esnafların bir çoğu ihtiyaç kredilerine başvuruda bulunurken bir çoğu ise işlerini büyütme yolunda atılımlarda bulunmuştur.

Esnaf Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet destekli olarak esnaflara özel sunulan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır, geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde 150 bin lira tutarında % 4 faizli olarak esnaflara verilen esnaf kefalet kredisi 200 bin Türk Lirasına çıkarılmıştır. Esnaf kefalet kredisi almak için gerekli evraklar belgeler ve şartlar nelerdir tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımızdan erişebilirsiniz.

Kendi işini kurmak isteyen genç esnaflara Kosgeb tarafından verilen iş kurma kredisi olan 50 bin liranın yanında işini büyütmek için genç esnaflara verilen 100 bin lira faizsiz kredi hakkında geniş bilgiler sayfamızda yer almaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi

Esnaf Kefalet Kooperatifi

Esnaf ve sanatkarlara özel olarak sunulan esnaf kefalet kredilerinden Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve esnaf kefalet kooperatifi ortağı olarak da KOSGEB üzerinden faydalanabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar için özel olarak verilen kredilere başvurular esnaf kefalet kooperatifi üzerinden yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan başvurularda 30 bin lira faizsiz kredi alabilirsiniz aynı zamanda Kosgeb kurumuna başvuru yaparak da 100 bin lira faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Halkbank aracılığıyla devlet destekli olarak esnafa sunulan esnaf kredileri haricinde de isterseniz % 4 gibi düşük faiz oranları ile 200 bin lira esnaf kredisinden de yararlanabilirsiniz.

Esnaflarımız için verilen kredilerde değişiklikler yapıldığı netleştirilmiştir. Yapılan bu değişiklikler olumlu yönde olurken bir çok esnafımız sanatkarlar odalarına ve esnaf kefalet kooperatiflerine üye olarak ihtiyaç duymuş oldukları krediler için harekete geçmişlerdir. Yeni iş yeri açmayı düşünen veya dükkan açmak isteyen girişimcilerimiz de unutulmamış ve onlar için de mümkün olduğunca yüksek limitli kredi imkanı sunulmuştur. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Esnaf kefalet 500 bin Türk Lirası ticari araç kredisi veriyor
 • Yeni işyeri açmak için veya yeni dükkan açmak için 500 bin lira değerinde kredi imkanı sağlıyor
 • Esnaf kefalet kredilerinden yararlanacak olan esnaflar için 200 bin lira değerinde ihtiyaç kredisi veriliyor.
 • 200 bin TL iskonto kredisi
 • Aylık eşit taksitli 200 bin TL ihtiyaç kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla devlet tarafından 30 bin lira faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Devlet destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi fırsatından faydalanmak isteyen esnaflarımızın mutlaka Esnaf kredi kefalet kooperatifine kayıtlı olması ve kooperatife kayıtlı sicil sahibi olması lazımdır. 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve Kooperatifin Kuruluş Ana Sözleşmesi uyarınca iş yeri sahiplerinin faaliyet gösterdikleri yani ikametgahına en yakın olan kooperatife ortak olunması şartını yerine getiren esnafların aşağıda belirtmiş olduğumuz belgeleri tamamlamaları gerekmektedir.

Gerekli Evraklar ve Belgeler Listesi

 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Kredi talebinde bulunacak olan esnafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • İşletme sahibinin bağlı bulunmuş olduğu esnaf odasının kayıt belgesi,
 • Kredi talebine bulunacak olan işletme sahibinin esnaf sicil tasdiknamesi,
 • İşletmenin vergi levhası fotokopisi ile kredi başvurusunda bulunabilirler.

Esnaflar faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki kooperatif bünyesinde kayıtlı sicil sahibi olması da önemlidir. Tüm bu şartları sağlayan esnaf ve sanatkar olan iş yeri sahipleri bağlı bulundukları kooperatiflere  yukarıdaki belgeler ile birlikte yazılı dilekçe ile 30 bin lira esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirler. Esnaf ve sanatkarların mali durumları ve ihtiyaçları da göz önüne alınarak yapılan başvuru incelemesinin ardından 15 gün içerisinde onaylanan bildiriler Halk bankasına iletilecek ve incelemeye tabi tutulacaktır. İnceleme sonucunda olumlu çıkan ropar dahilinde Halk bankasına başvuru yapılarak esnaf kredisinden yararlandırılırlar.

Esnaf odası başvuru ve kayıt ücretleri için tıklayınız.

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halk Bankasına başvuru yapmak için gerekli belgeler ise İş yeri sahibinin kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı ve fotokopisi, İş yerine ait vergi levhası, iki adet kefil yoksa teminat için ipotek gösterilecek gayrimenkul tapu fotokopisi, ve bağlı bulundukları esnaf odası sicil kayıt belgesi ile 30 bin TL faizsiz kredi başvurusunda bulunulmaktadır. Tabi ki burada önemli olan kredi başvurusunda bulunan esnafın banka sicili ile birlikte kredi notu da oldukça önem taşıyacaktır. Geçmiş yıllarda bankaların kara listesine girmiş ve çıkmış olan veya kredi notu düşük olan ve aynı zamanda kredi limiti dolmuş olan esnaflarımız kredi talebinde bulunmuş olduğunda başvuruları olumsuz sonuçlanabilir. Halkbank esnafa 3 farklı faizsiz kredi veriyor. Bu kredilere başvuru yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaflar, bağlı bulundukları esnaf kredi kooperatifleri tarafından kredi almadan önce Esnaf Kefalet Kredi Hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmek isterler.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halkbank tarafından ESKKK kefaletiyle kredi vermeden önce esnafın içinde bulunduğu mali durumu incelenir, kredi almasına bir engel bulunmadığı takdirde esnafa verilecek olan kredi miktarı vadesi ve faiz oranı belirlenir. ESKK kefaletiyle verilen kredi miktarları 75.000 TL, 100.000 TL, 200.000 TL’dir. Kredi vadesi ile 60 aydır. En üst limit olarak belirlenen kredi tutarı 200.000 TL’dir. Yatırım amaçlı alınacak kredinin üst limiti ise 250.000 TL ‘ dir.

ESKK kefaletiyle verilen esnaf kredilerinin geri ödemeleri aylık, 3 ayda bir ve 6 aylı vadeler olarak kullandırılır. Faiz oranı ise ilk birinci yılda % 4 ‘tür. İkinci ve sonraki yıllar da faiz oranı  %5 oranından fazla olmamak koşulu ile kullandırılır.

esnaf-kefalet-kredi-faiz-oranları
Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri destekleme kurumu olan Kosgeb esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla gerekli şartları yerine getirenlere 100 bin lira faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Kosgeb Halkbank aracılığıyla Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara % 100 faiz indirimli olarak 100 bin liraya kadar 30 yaşını tamamlamış olan genç girişimci esnafa kredi kullandırmaktadır. Bu krediden yararlanabilmek için 30 yaşını doldurmamış olmak ve gerekli şartları yerine getirmek lazımdır. Halk Bankası aracılığıyla Kosgeb esnaf kredisine başvuruda bulunmak için gerekli evraklar ise; Kosgeb online olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirme sertifikası, KOSGEB onaylı iş planı projesi bankaya ibraz edilmesi gereklidir. İş kurmak için hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikrinize ait iş projenizin KOSGEB yetkilileri tarafında onay alması durumunda Türkiye Halk Bankasına başvurarak 100 bin TL % 100 faiz indirimli esnaf kredi kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Abdullah düdük dedi ki:

  S.a. arkadaşlar. Ben esnafım esnaf kredi kooperatiften kredi cekme talebinde bulundum kredim onaylandı ama son anda eskk haber bana verip sizin bir kredi kartınızda sorun olmuştur 6 sefer gecikmeli yatırdığım için kredi notum 867’ye düşmüş. Yaklaşık 1 1buçuk aydır düzenli yatırıp alışveriş yapıyorum.peki kaç ayda notum düzelir yardımcı olurmusunuz…?

 2. aykut dedi ki:

  Merhaba esnafım ve kooeratife uyeligim var konut kredisi cekmek istiyorum 10 yil vadeli alabiliyor muyum

 3. Metin Özmen dedi ki:

  Merhaba

  Biz bulunduğumuz odadan kredi talebinde bulunduk ve olumlu dönüş sağladılar,ancak istenilen belgelerin yanında bizden çekeceğimiz tutar kadar oda adına bizden senet istemektedirler bunun nedenide onların bize kefil olmsını göstermektedirler, senet talep etmeleri normalmidir.

  konu ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Orhan dedi ki:

   Biz kosgep hibe ve desteklerinden faydalandıgımız için kredi kullanma şansımız yokmuş bu konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olan birisi bize yardımcı olabilir mi

 4. YASİN dedi ki:

  teşekkürler güzel paylaşm

 5. Evrakçı Kamil dedi ki:

  hangi evraklar lazım tam olarak yazılmamış

 6. Selcuk ak dedi ki:

  Sa 80000 ihtiyacim var yatirim icin ev almak istiyorun bu olumsuz sonuclanmamasi icin neler sahip olmam gerekiyor bagkur borcum var bu sorun tesgil edermi