Hayvan Hibesi 2023 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

02.01.2023
Hayvan Hibesi 2023 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan yetiştiricilerimize Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe verilmişti. Tarım ve hayvancılık hibeleri devam edecek. Özellikle Genç Çiftçi Projesi kapsamında başvurular geçen yıl alınmaya başlamış olup 31 Mayıs tarihinde sona ermişti. Hibeleri, başvuru şartlarını ve başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğimizden alabilirsiniz.

Hayvan Hibesi Devam Ediyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 30 küçükbaş ve 5 büyükbaş hayvan hibe projesinin başlatılması bekleniyor. Projelerde ise hayvan hibesi projesi kapsamında hayvan alımlarına % 60 ila % 100 oranlarında hibe desteği verilecektir. Hayvan Alımına %100 Hibe Kredi desteğinden yararlanmak isteyenler ipek böceği yetiştiriciliği yapmak üzere proje geliştiren ve hazırlanan projeye uygun  olarak yatırım yapan ve hazırlanan proje süresi içinde yatırımlarını yapan çiftçilere Ziraat Bankası tarafından ödenecektir. Diğer hayvan alımlarında verilecek olan devlet hibe oranları ve şartlarının detayları yazımızda mevcuttur.

Hayvan Alımına %100 ve %50 Oranlarında Hibe Veriliyor

Kırsal alanlarda yaşayanların istihdamın sağlanarak gelirlerinin artırılması damızlık koyu keçi teke manda düve hindi kaz ördek ipekböceği yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunacak modern tesislerin kurulması amacıyla hayvan alımı yapacak olan ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerimize devlet hibe destekleri verilecek.

İpek böceği yetiştiriciliği için tesis kuracak olanlar bu konuda diğer hayvancılık sektörlerine oranla çok daha şanslı çünkü Bakanlık İpekböceği yetiştiriciliği yapmak isteyen ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilerimiz besleme evi, dut bahçesi tesisi ve ekipman  alet edevat alımlarında kullanmak üzere %100 devlet hibesi alabilecektir.

500 baş damızlık düve manda yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı hayvancılık alanında hindi, kaz ördek yetiştiriciliğine ve küçükbaş hayvancılık sektöründe koç teke hayvan alımları için değişen oranlarda hibe desteği verilecektir. Hibe desteğinden yararlanabilmek için Bakanlık tarafından istenen şartların yerine getirilmesi gereklidir.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı ve ipek böceği ve arıcılık sektöründe koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında %60 ila %100 oranlarında devlet hibesi almak için çiftçilerin mutlaka ÇKS’ye kayıtlı olmaları gereklidir.

İpekböceği yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz besleme evi, dut bahçesi tesisi ve ekipman araç gereç alımlarında yapacağı tüm yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının %’de 100’ü devlet tarafından desteklenecektir.

Hayvan Alımına %100 Hibe Kredi
Hayvan Alımına %100 Hibe Kredi

Hayvan Hibe 2023 Projesi Destekleri Ne Kadardır?

Hibe destekleri için verilecek destekleme oranları aşağıda gösterilmektedir.

 • İpek böceği yetiştiriciliğinde %100 hibe desteği,
 • Damızlık düve, manda, koç teke alımında %50 hibe desteği,
 • Damızlık Hindi kaz ördek alımlarında %75 hibe desteği,
 • Arı yetiştiriciliğinde %60 hibe desteği verilecektir.

Damızlık hindi, kaz ördek alımlarında kanatlı sektöründe ise %75 oranında hibe desteği verilecek. Hindi ve Kaz yetiştirmek isteyen çiftçilere yapacakları yatırımlarında yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımlarında hibe desteği alabilmeleri için mutlaka 500 adet kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 1000 hayvan ile işe başlama şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Arıcılık sektöründe yatırım yapacak olan çiftçilere boş kovan alımı alet ve ekipman alımı için en az 30 arılı kovan ile sektöre başlama şartını yerine getirmeleri şartlı ile %60 oranında hibe desteği verilecek. Yani bu durumda 100 bin liralık yatırım yapan arıcıların tesislerinde boş kovan alımı ve araç gereç alımları masrafının % 60’ı devlet tarafından karşılanacak.

Damızlık koç teke, manda düve alımı içinde  yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite artırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında hibe desteği şartları ise şöyle; Damızlık koç, teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise, sayıyı 500 e çıkarmaları, yine damızlık manda düve yetiştiriciliğinde en az 150 baş hayvanının olması veya kapasitesini 150 başın üzerine çıkarması gerekiyor.

Hibe destekleri 2023 yılında geçerli olacak şekilde ve yine Devlet tarafından hayvan alım hibe projesi süresinde yatırımların yapılacağı proje yapımını tamamlayan çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından projesi onaylanan çiftçilere Ziraat bankası aracılığıyla verilmektedir.

hayvancılık-hibesi-2019
Hayvancılık hibesi

Devlet tarafından verilen desteklerin yanı sıra Ziraat Bankası hayvan kredisi başvurusu yaparak 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen kredilerden de yararlanabilirsiniz.

Hibe Destekli Hayvan Alım Projesi 2023 Yılı Başvuru Şartları

Kaz, hindi, ördek, piliç, düve, manda, arı, ipek böceği koç, teke, keçi alımlarında %50 ila %100 devlet hibesi başvuruları Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde Ziraat bankası tarafından ödenecektir. Yapılacak yatırıma ilişkin projenin onaylanması şartı ile ÇKS’ ye kaydı olan çiftçilere koyun keçi, hindi, kaz, ördek düve manda alımlarında hibe destekleri başvuruları Tarım  ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gereklidir

Sizde Koyun, keçi, düve, kaz hindi, dana, tavuk, ördek, piliç ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında yapılacak yatırıma ilişkin proje ile Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yaparak yapacağınız hayvancılık yatırımlarınızı daha az maliyetler ile devlet hibelerinden yararlanarak yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

2023 yılında da bu desteklerden faydalanmak isteyen ve şartları taşıyan yetiştiricilerimizin ilgili yerlere başvuru yapmaları gerekmektedir.

2023 yılında Tarım ve Hayvancılık faaliyetleri için bakanlık tarafından ayrılan bütçe 29 milyar TL’ dir. Şartları taşımayanlar ise hayvancılık kredisi veren bankalara giderek finansman ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

YORUMLAR

 1. metin pehlivanoğlu dedi ki:

  ben istanbul da yaşiyorum 49 yaşındayım devletten en az kaç adet düve veya koyun hibe desteği alma hakkım olabilır.bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız . köye taşınmak ıstıyorum eskı bır hayvan barınağı var içerisine en az 10 adet büyük baş hayvan yerlesebılir. 10adet büyükbaş düve hibe desteği alabilir mıyı saygilarımla.

 2. Ibrahim dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık| istiyorum

 3. Mehmet Genç dedi ki:

  Koyun istiyorum bilmeyen herkese verdiler biz hayvancıyız

 4. arzu bilgin dedi ki:

  Hayvan desteği istiyorum