Kara Listeye Herkese Kredi Çıkartılır! (Koronavirüs Destekleri)

03.01.2023
Kara Listeye Herkese Kredi Çıkartılır! (Koronavirüs Destekleri)

Koronavirüs salgının ülkemizde de görülmesi ve hızla yayılması ile birlikte devlet tarafından alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılmış  ve birçok esnaf ve vatandaşımız mağdur duruma düşmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında kredi borçları önümüzdeki 3 ay boyunca ertelenmiş ve kredi ödemelerindeki takip sürelerine 90 gün eklenerek 180 güne çıkarılmıştır. Koronavirüs salgını nedeniyle işine gidemeyen, nakit akışı bozulan herkes için gereken tüm önlemler alınmış büyük bir ivedilikle hayata geçirilmiştir.

Bankalara olan kredilerin taksit borçlarını öteleme imkanlarının yanında esnaflara ve tüm ihtiyaç sahiplerine özel düşük faiz oranları ile 6 ay geri ödemesiz 10 bin liraya kadar temel ihtiyaç desteğini de devreye alınmıştır. Ayrıca esnaflara özel İşe devam desteği ve 25 bin lira limitli Esnaf destek paketi de devreye alınmıştır. Bu süreçte ihtiyaç sahibi ailelere Bakanlıklar ve il özel kurumları tarafından da yardım kampanyaları başlatılarak nakit ve gıda yardımları gibi birçok destek verilmeye devam etmektedir.

Korona nedeniyle mağdur olan kişilerin sayıları çoğalmış ve aylık fatura ödemeleri ve kira ödemelerini dahi yapamayacak duruma gelinmiştir. Bu süreçte tüm bu ihtiyaçların kolaylıkla karşılanması için bankalar tarafından devreye alınan destek paketlerinden yararlanmanın şartları da ayrıca belirtilmiştir..

Kredi borçlarını düzenli olarak ödeyemeyen ve bu nedenlerle bankaların kara listesine alınan kişilere sicili bozuk, kara listede olan vatandaşların krediyi kullanamayacaklarına dair bir açıklama yapılmamıştır %  85 Hazine destekli olan temel ihtiyaç kredi desteğinde kredi ödeme gücü kontrolü yapılmayacak, 5 bin TL altında geliri olan ve nakit akışı bozulan tüm vatandaşlarda faydalanabilecekleri ve vatandaşın kefili devlet olduğu için kara listede olanlar ve sicili bozuk olan kişiler Temel İhtiyaç Kredi Desteğine başvuru yapabileceğinden birçok vatandaşımız bu desteklere nasıl başvuracağını merak etmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kullandırılacak olan Temel ihtiyaç kredisinin her kesimden vatandaşa ayrım yapılmaksızın bu hafta içinde ödemelerine başlanacağı açıklandı. Bu desteklerden yararlanmak için Temel İhtiyaç finansman desteği veren Kamu bankalarına internet üzerinden yapılan başvuru taleplerinin hepsi toplandıktan sonra yapılacak değerlendirmelerin sonunda bu hafta içinde nihayet verilmeye başlanacak.

Kara listede bulunan ve sicili bozulan vatandaşların da bu desteklerden yararlanacağı anlaşılmış olup ve kara listedekiler de bu finansman desteğini alarak fatura kira gibi temel ihtiyaçlarını bu destekler ile kolaylıkla ödeyebilecektir.

BDDK Koronavirüs Kredi Ödeme Esnekliği

Bankalardan kullanılan ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinin ve ticari kredilerin tümünü kapsayacak şekilde tanıdığı 180 gün esnekliğin bankalardaki kredi çekmekte zorlanan sicili bozuk olan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor.

BDDK’nın vatandaşlara bu süreçten kolaylık tanımak adına uygulamaya koyduğu bu sistem ile ihtiyaç sahibi  vatandaşların kredi ödemelerine yansıyacak olan esneklik 90 değil 180 gün+ 180 gün daha eklendi. sonunda takip hesaplarına geçecek.

Kara Listeye Koronavirüs Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Normal şartlar altında bankalar kara listede bulunan ve kredi sicili bozuk olan vatandaşlara kredi vermemektedir. Yalnız koronavirüs gibi pandemi ilan edilen bir salgının mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi ile bankaların kara listede olanlara dahi kredi verilmesinin yolu açılmıştır.

Verilecek olan temel ihtiyaç desteğinin kefili devlet olacaktır ve bu kişilerin de ihtiyaçlarını bu kredi destekleri ile dolaylı olarak devlet karşılayacaktır. Bu nedenle sicili bozuk olan ve kara listedeki vatandaşlarda bu desteklerden yararlanabilecek mi? soruları sıklıkla araştırılmaktadır. Bu sorulara yanıt niteliğindeki yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Koronavirüs Kredisi Desteği

Kredi çekmekte hiçbir sorun yaşamayan, kredi notu düzgün olan ve büyük bir çoğunluğu kredi çekmeye hakkı olan vatandaşlara verilen finansman destek paketleri acilen hayata geçirildi ve bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarla buluştu.

Ancak kredi çekemeyen ve kara listedeki sicili bozuk olan vatandaşlar büyük bir kısmı bu paketlerden yararlanamadı. Kredi notu düşük olan ve sicili bozuk olan vatandaşlar kara listeye kredi veren bankaları araştırarak salgının bütçelerdeki açığını telafi edebilecek.

Kara Listeye Koronavirüs Desteği Veren Bankalar

BDDK nın da kredi ödemelerine esneklik uygulaması getirmesi ve  ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde kamu bankaları tarafından kullandırılacak olan Temel ihtiyaç kredisi nin bu süreçte herkes tarafından kullanabilecek bir kiredi türü olması sebebiyle pek çok kişi tarafından krediye başvuru yapılmıştır. Kredi çekemeyecek durumda  olanlara da kredi veren bankaların; aylık taksit tutarları ve faiz oranları aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankasından Kara Listedekilere Kredi

 • Kredi tutarı; 10.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 376 TL
 • Kredi tutarı; 7.500 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 282 TL
 • Kredi tutarı; 5.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 188 TL

Halkbank Kara Listedekilere Kredi

 • 10.000 TL’ye kadar kredi
 • 12, 24 ve 36 aya varan vade imkanı İlk 6 ay ödemesiz
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Aylık taksit ; 376 TL
 • Kredi tutarı; 7.500 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 282 TL
 • Kredi tutarı; 5.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 188 TL

Vakıfbank Kara Listedekilere Kredi

 • Kredi tutarı 10.000 TL
 • 12, 24 ve 36 aya varan vade seçeneği İlk 6 ay ödemesiz
 • Uygulanan faiz oranı %0, 49
 • Dosya masrafı olarak; 376  TL
 • Kredi tutarı; 7.500 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 282 TL
 • Kredi tutarı; 5.000 TL
 • Kredi çekilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı; % 0,49
 • Vade; 12, 24 ve 36 İlk 6 ay ödemesiz
 • Aylık taksit; 188 TL

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

3 Kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından devreye alınan ve başvuruları alınmaya başlanan korona virüs sürecinde dar gelirli ailelere destek paketine bnlerce kişinin yaptığı başvuru talepleri toplandıktan sonra ödemelerin bu hafta yapılacağı açıklandı.

Temel ihtiyaç kredisine başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başlatıldı ve halen alınmaya devam edilmektedir.

5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak kullandırılacak kredi desteği ile vatandaşların aylık elektrik, doğalgaz, su faturaları ve kira ödemeleri gibi bu süreçte lazım olan temel ihtiyaçlarını karşılamaları için ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde gerçekleşecektir.

Başvurularda sosyal ortamlardaki etkileşimin yasaklanması gereğince herhangi bir fiziki müracaat yapılamayacağından tüm başvurular bankaların resmi internet siteleri üzerinde,  internet bankacılığından ya da SMS yoluyla başvurular kabul edilmektedir.

Yapılacak tüm değerlendirmeler sonunda başvuruları onaylanan kişilerin banka hesaplarına doğrudan kredi tutarı aktarılacaktır.

 • Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredi desteği başvuruları internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır.
 • Halkbank Temel İhtiyaç Kredi desteği başvuruları internet bankacılığı hemde SMS ile yapılmaktadır.
 • Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredi desteği başvurusu: SMS ile hemde internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda, bu başvurunun kabul edilebilmesi için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle gelir belgesi sunmalısınız. Daha sonra bankalar hakkınızda inceleme başlatacaktır. Başvuruların kabul edilebilmesi için dikkat edilecek olan diğer kriterler kredi notu ve sicil durumudur. Kredi notunun 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu puandan az olanlar orta ya da yüksek risk içermektedir. Bu durumda kredi alamayacak mısınız?

Kredi notuna dikkat etmeyen bankalar da bulunmaktadır. Tabi bunun için bankaların farklı şartları olduğunu söylemek mümkündür. İlk olarak sizden kefil talep edebilirler. Kefilin düzenli bir gelire sahip olması ya da üzerine bir gayrimenkul olması gerekmektedir. Ya da teminat göstermenizi isteyebilirler. İpotekli krediler adı verilen banka ürünleri bulunmaktadır. Taşınmaza sahipseniz bunu ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Ayrıca kefil yolu ile 3 bin TL’ den 10 bin TL’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. Tüm bunların yerine düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Sadece gelir belgesi sunarak rahatlıkla kredi çekebilirsiniz.

kredi-notuna-bakmayan-bankalar
Kredi notuna bakmayan bankalar

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Sizden bir arkadaşınızın nakit istediğini düşünün. Hatta belirli bir faiz ile geri ödeyeceğini taahhüt ediyor. Ancak arkadaşınızın borcu geri ödeyeceğine dair güveniniz yok. Bankalar da bu sistemle çalışmaktadır. Geri ödeme yapılmayacağını tespit edilmesi durumunda bankalar da kredi vermek istemeyecektir. Kredi notunu yükseltmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

En RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
1-699700-10991100-14991500-16991700-1900

Tabloda kredi notuna göre risk durumları ifade edilmiştir.

Ödemelerinizi düzenli yapın.

Kredi notunun düşmesinin sebepleri ödemeleri aksatmanızdır. Kısa süreli bir gecikme de olsa ödemenin zamanında yapılmadığı farz edildiğinden dolayı kredi notunuz düşecektir. Şayet maaş tarihiniz ile kredi taksit tarihiniz birbirinden farklı ise tarih güncellemesi yapınız.

Borcunuzu yapılandırın.

Henüz icraya gitmeden, bankalar borçlarınızı yapılandırmanızı talep edebilir. Şayet bu teklifi kabul ederseniz vade sürelerini uzatmanızı tavsiye ederiz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta kredi faiz oranıdır. Yapılandırma işlemi gerçekleştireceğiniz bankanın faiz oranı yüksek ise kesinlikle tercih etmeyerek diğer bankalar ile ilgili araştırma yapınız. Ayrıca yapılan düzenleme ile birlikte 48 aya varan oranlarda yapılandırma yapılabilmektedir. Sicil affı ile birlikte de kredi notunuz yükselebilir.

Kredi kartı alın.

Kredi borcunuzu kapattıktan sonra kredi kartı talebinde bulunun. Bankalar vadeli hesap açmanız şartı ile size kredi kartı verecektir. Ancak bu uygulama bir nebze olsun notunuzun yükselmesini sağlar.

5 yıllık süreyi iyi değerlendirin.

Kredinin bir kez takibe alınması durumunda risk raporundan çıkması 5 yıl sürmektedir. 5 sene içinde kredi borcunuzu kapatsanız bile durum değişmez. Fakat süre bitiminde kara listeden çıkmış olacağınızdan kredi çekmenizde herhangi bir mani bulunmamaktadır. Bahsettiğimiz gibi, kredi kartı ürününe sahip olur ve düzenli ödeme yaparsanız kredi notunuz tekrar yükselecektir. Yüksek limitli kredi kartı veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Sicil Affı Yasası

TBMM tarafından kabul edilmesi beklenen ilgili yasa neticesinde bankalar sicili bozuk olan kişilere kredi verdiklerinde ya da mevcut kredileri yapılandırdıklarında herhangi bir cezai sorumluluk almayacaklar. Sicil affı yasasından torba yasa ile meclisten geçmesi bekleniyor. Görüşmeler salgın nedeniyle hızlandırıldı ve ilerleyen günlerde yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde sicili bozuk esnafların kredi notlarını düzelterek kara listeden çıkmaları için ilgili düzenlemeler yapılacak ya tüm borçlar tamamen kapatılaak ya da yapılandırılarak kişilerin sicilleri temizlenecek. Ayrıca koronavirüs nedeniyle kredi ödemelerini yapamayan esnaflara, işletme sahibi ve Kobilere bu süreçte Mücbir sebep notu düşülerek sicillerinin bozulması engellenecek..

Yeni düzenlemeler her geçen gün yenisi yapılarak açıklanıyor. BDDK ın da kredi ödemelerine ek 90 gün esneklik uygulaması getirmesi ile vatandaşların sicillerinin bozulmasının önüne geçilecek düzenlemeler hayata geçiriliyor.

Kredi sicili nasıl temizlenir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun düzenlediği yönetmelikte kredi borcu olan ve bu borçlarını kapatmakta zorluk çekenler için uzun vadeler öngörülüyor. Kredi kartlarında bu vade maksimum 72 ay olabiliyor. Ancak kredi kullanarak borçların yapılandırılmasında azami vade 36 ay olabiliyor. Düşük faiz oranları da sunulduğunda banka müşterisi rahatlıkla borcunu kapatabiliyor. Sicil affından yararlanmak için bankalara başvuruda bulunmak gerekiyor. 5 yıllık kara listeden çıkma süresi de bu noktada önemlidir. Kredi borçluları 4 yıllık vadeler ile ödeme yaparak kara listeden çıkarak sicillerini temizleyebilir.

Ancak verilen sürede kredi borcunu kapatmayan kişinin üzerine kayıtlı olan menkul ya da gayrimenkuller satılarak borcun tahsilatı gerçekleştirilir. Banka tarafından borcunu ödemeyen banka müşterisine uyarıda bulunulur ve bir süre tanınır. Bu yasal takip süresinde ihtara uymayan kişinin dosyaları icra dairesine gönderilir. Kredi notunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Finansbank Kara Listedekileri Kredi Veriyor!

İhtiyaçlarınız için Finansbank’ın kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bankanın kredi vermesi için 18 yaşını doldurmuş olmanız, gelirinizi sunmanız ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Ancak kredi notunuz düşükse banka başvurunuzu reddedebilir. Şayet farklı bir bankaya kredi borcunuz varsa, borç transferi yaparak Finansbank’ ta yapılandırabilirsiniz. Hatta bankanın borç transfer kredisi ürünü bulunmaktadır. 36 aya vadeler ile ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Gerekli şartları sağlamanız halinde borçlarınızı bu bankada tek başlık altında toplayabilirsiniz.

finansbank-kara-listedekilere-kredi-veriyor
Finansnank kara listedekilere kredi veriyor.

Transfer edilecek ürünler kredi kartları, taşıt ve ihtiyaç kredileridir. Konut kredileri ve ek hesaplar ne yazık ki yapılandırma kapsamına alınmamıştır. Borcunuzun bulunduğu banka tarafından transfer edilen borçların tamamı yapılandırılabilir. EFT’ ler ücretsiz olarak yapılmaktadır. Toplam borç ya da daha düşük tutarların yapılandırılması yapılır. Gönderim bir sonraki iş gününde yapılmaktadır. Borç transferi için diğer bank şubesinin kesinlikle bilgilendirilmesi gerekmektedir. Borç yapılandırması ile birlikte hem siciliniz temizlenmiş, hem de kara listeden çıkmış olacaksınız.

Ayrıca bankanın ipotekli konut ve ihtiyaç kredisi ürünlerine başvurabilirsiniz. Sicili kötü olanlar bu sayede kredi alabilir. Ancak var olan borç yüzünden eve haciz gelir mi? diye merak edenler bağlantıyı inceleyebilir.

Ziraat Bankası İcralık Olanlara Kredi

İcralık olanlara kredi veren bankalar arasında Ziraat Bankası’ nı da sayabiliriz. Ancak kredi alabilmek için ilk şart bu icra dosyalarının kapatılmasıdır. Yoksa kredi almanız zorlaşacaktır. Yukarıda belirttiğimiz 5 yıl kuralı burada yine devreye girmektedir. Dosyanız avukata verildiği andan itibaren borcu kapatmak için yasal süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde borçlarınızı indirim talep ederek kapatabilirsiniz. Borcu kapattıktan sonra avukattan bir evrak almanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak sistem üzerinde hala kredi notunuz düşük olacağı için banka başvurunuzu reddedecektir. Avukattan alacağınız evrakı başvuru sırasında teslim ederseniz krediniz olumlu sonuçlanabilir. Emekli müşterilerin kredi almaları daha kolaydır. Maaş transferi yaparak kolayca kredi alabilirsiniz. Tabi bu durumda alınacak olan kredilerin limitleri de oldukça düşük olacaktır. Kredi notunuz düşük ve siciliniz kötü ise bankaların teminat göstermenizi talep edebileceğini söylemiştik. Bu durumda kredi alabilmek için bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerine başvurabilirsiniz. Kredi detayları ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

ziraat-bankası-icralık-olanlara-kredi
İcralık olanlara kredi

Ancak kara listeden çıkabilmeniz için de pek çok yöntem mevcuttur. Sicilinizi temizlemek ve kredi notunuzu yükseltmek için bankada kredi borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Ziraat Bankası en uygun faiz oranlarını sunan bankalar arasında yer almaktadır. Diğer bankalardan kredi transferi yaparak borçlarınızı Ziraat’ te tek çatı altında toplayabilir ve düzenli ödemeler yaparak 5 yılın sonunda kara listeden çıkabilirsiniz.

 Sicil affını uygulayan bankaları inceleyerek bu bankalardan borçlarınızı yapılandırmasını talep edebilirsiniz.

https://esnafkredi.net/borctan-dolayi-hapse-girilir-mi-tutuklama-cikar-mi-2019/

Türk Ekonomi Bankası Kara Listeye Kredi

TEB’ de icralık olanlara belirli şartlar dahilinde kredi verebiliyor. Düzenli gelire sahip ve yaş şartını sağlayan bir kefil ile birlikte başvuru yaparak düşük limitlerde kredi alabilirsiniz. Ayrıca ipotekli finansman kredileri de işinizi görecektir. Sahip olduğunuz gayrimenkulü teminat göstermek kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına sebep olacaktır. Ayrıca banka altın teminatlı kredi de vermektedir. Bu kredilerin limitleri 30 bin TL’ dir. 

Diğer bankalarda borçlarınız var ise TEB’ in sunacağı uygun faiz oranları ve 36 aya varan vadeler ile borçlarınızı tek çatı altında toplayabilirsiniz. Borç yapılandırması yaparak kara listeden çıkmanız mümkündür. Zaten banka müşterileri faizlerin düşmesi ile birlikte daha uygun oranlarda geri ödeme yapmak ya da maddi sıkıntıya düştüğünde yapılandırma yoluna giderler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey faiz oranları olacaktır.

teb-kara-listedekilere-kredi-veriyor
Teb kara listeye kredi veriyor

Almış olduğunuz ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerini bu bankada yapılandırarak ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmak sureti ile kara listeden çıkabilirsiniz. 5 yıl sonunda borcunuzu kapatmanız halinde siciliniz temizlenmiş olacaktır. Kara listeden çıkma yöntemlerini inceleyerek sicilinizi düzeltebilirsiniz.

Yine de bankaların kara listede olanların kredi başvurularını kabul edip etmemesi tamamen kendi iradeleridir. Bu sebeple şu banka kesin olarak kredi verir diyerek yanlış yönlendirme yapmak doğru olmaz. Ancak saymış olduğumuz bankalardan borç yapılandırması yolu ile kredi notunuzu yükseltip sicilinizi temizleyerek kredi almanız mümkündür. Sicil affı kapsamında bu durumdan istifade edilebilir. Detaylı bilgi banka şubelerinden alınabilir.

YORUMLAR

 1. buse dedi ki:

  Herkese Merhaba o kadar çok ihtiyacım vardı ki krediye bir site buldum telefonuma uygulamasını yükleyip anında paramı çektim şuan hayatım düzene girdi.Sizede öneririm.

  1. pınar dedi ki:

   merhaba iyi günler sitenin adı nedir

 2. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim icralik kredi kartları borcum bana ve ödemelerim var kredi düşünüyorum bana bir bilgi verir işiniz tek seferde kapatıp aldığım krediyi ödemek dusuncem