İşyeri Açılmadan Önce KOSGEB’e Ön Başvuru Şartı Geldi

03.01.2023
İşyeri Açılmadan Önce KOSGEB’e Ön Başvuru Şartı Geldi

Kosgeb Başkanı yapılan yeni düzenlemeyi anlattı ve artık İşyerini Açmadan KOSGEB Kredi Başvurusu Yapılabilecek. 01 ŞUBAT 2017 tarihinde başlayan yeni süreçle, daha önce KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak, sertifika alan girişimciler işyerlerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru hakkını elde etmekteydiler. Yeni düzenleme ile bu şart ortadan kaldırıldı.

Mikro düzeyde küçük bir bakkal dükkanı, manav, kasap veya gıda malzemelerinin satıldığı bir büfe açmak isterseniz Bakkal Market Desteği isimli yazımızı MUTLAKA okumalısınız.

İŞYERİ AÇMIŞ OLANLAR YIL SONUNA KADAR BAŞVURABİLECEK

Mevcut işletmesini kurmuş olan girişimciler ise 31 ARALIK tarihine kadar KOSGEB’e başvuru yapabilecek. Değişiklikten sonra işyeri açılışını yapan ve şuan halen KOSGEB‘e başvuru yapmayanlar yıl sonuna kadar KOSGEB’e müracaat ederek, Girişimcilik Destek Programından faydalanabilecekler. Bu tarihten sonra yalnızca işyerini açmadan KOSGEB’e başvuru yapan girişimcilere destek verileceği vurgulandı.

KOSGEB Başkanı, İşletmesini kurmadan KOSGEB’e başvuran girişimcilerin başvuru formları oluşturulan kurullar tarafından kurulan işletmenin sürdürülebilirlik, karlılık ve sektörel fırsatlar gibi kriterlere göre değerlendirileceğini, yapılan değerlendirmeler neticesinde olumlu yada olumsuz sonucun girişimci adayına bildirileceğini söyledi.

İŞYERİ AÇMIŞ OLANLAR YIL SONUNA KADAR BAŞVURABİLECEK
İŞYERİ AÇMIŞ OLANLAR YIL SONUNA KADAR BAŞVURABİLECEK

90 GÜN İÇİNDE TAAHHÜTNAME İMZALAMAYAN GİRİŞİMCİNİN BAŞVURUSU GEÇERSİZ SAYILACAK

Sayın Başkan; Kosgeb Hizmet Merkezlerince başvurusu onaylanan girişimci adaylarının 90 gün içerisinde iş yerlerini kurup, kurduğu işletmeyi KOSGEB veritabanına kayıt yaptırarak ilgili KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne gidip taahhütname imzalamaları gerektiğini ve bu işlemleri 90 gün içerisinde yapmayan girişimci adaylarının başvurularının reddedileceğine ilişkin bilgiler verdi.

GİRİŞİMCİLER ARTIK İŞYERİNİ AÇMADAN KOSGEB’E MÜRACAAT EDEBİLECEKLER

KOSGEB Başkanı; esnaf olmak isteyen adayların en fazla 3 kez başvuru haklarının bulunduğunu, yapılan başvurularda 3 kez üst üste olumsuz sonuç alındığında girişimci adayının başvuru hakkının kaybolduğunu, ve bir girişimcinin Girişimci Destek Programından yalnızca bir kez yararlanabileceğini açıkladı.

Kosgeb nakliyeci destekleri veriliyor. Bağlantıya tıklayarak bu destekleri inceleyebilir ve hemen başvurularınızı yapabilirsiniz.

2020 yılında kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımıza Kosgeb tarafından destekler verilmeye devam edecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.