Kekik Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

03.01.2023
Kekik Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Organik tarım ile çiftçilerin teşvik edilmesi hedeflenirken kekik destekleme ödemelerinin hesaplara ne zaman yatırılacağı da merak edilmektedir. Sizler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak olan ödemeler hakkında merak edilen konuları araştırdık.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından Yapılan Tarımsal Desteklemeler

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılık sektöründe ve tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçilere farklı kategorilerde ayrı ayrı tutarlarda destek ödemeleri yapılmaktadır. Önceki dönemlerde olduğu gibi tarım faaliyetlerinin artması, doğal kaynakların korunması, tarım alanında sürekliliğin sağlanması için organik tarım alanına verilen destek artmıştır. Beslenen gıdalara olan güvenin artırılması amacıyla tarım alanında faaliyet gösteren üreticilere destekler verilmektedir. İlgili bakanlık tarafından verilen bu uygulamalarda yararlanacak olan insan, hayvan ve çevre sağlığının korunmasını amaçlayan basın bülteninde verilen organik tarım uygulamasını gerçekleştirecek çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kaydedilmesi gerekmektedir.

ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgesini talep üzerine ilgili makamlara sunacaktır. Çiftçilere ilişkin bilgilerin kayıt altına alındığı bu sisteme il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri de üye olmaktadır.

Üye olabilmek için meyve bahçesi gibi tescilli yerler için tapu yada kira sözleşmesi sağlanması gerekmektedir.

Tarım alanında sağlanan desteklerden yararlanabilmesi için İl/İlçe tarım müdürlüklerine başvuru yapılması ve uygulaması için belirlenen süreler içerisinde iyi tarım uygulamaların desteklenmesi gerekmektedir. Bunlar ile birlikte desteğe uygun tarım bitkisi yetiştiriciliğine uygunluğu tespit edilmişse uygunluk belgesi ibraz edilmektedir.

Bakanlık tarafından sağlanan tarımsal destekler şu şekildedir sıralanmaktadır;

 • Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği,
 • İyi Tarım Uygulamaları,
 • Yurtiçi sertifikalı tohum üretim desteği,
 • Fark ödemesi destekleri,
 • Organik tarım desteği,
 • Fındık yetiştiriciliği,
 • Çatak desteği,
 • Sertifikalı fidan/fide ve standart fidan kullanım desteği,
 • Geleneksel zeytin bahçelerin rehabilitasyonu desteği.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Kekik Destekleme ve organik Tarım Destek Tutarları

Organik tarım alanında faaliyet gösteren kişilerin verilecek olan desteklerden faydalanabilmeleri için her yol Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen süreler içinde İl/İlçe tarım müdürlüklerine organik tarıma destek dilekçesi vermeleri gerekmektedir. Organik tarım desteklemesi için her destekte olduğu gibi çiftçilerin ÇKS’ye kayıt olmaları gerekmektedir. (ÇKS’ye kayıtlı olan kişiler desteklemelerden faydalanamaz.) Ayrıca, kişilere ait arazinin yardım kapsamında esnafkredi.net yer alan tarım tesisine uygun olup olmadığını gösteren bir uygunluk belgesi düzenlenmelidir. Bu belgeye sahip olmak için çiftçinin organik tarım bilgi sistemine kayıtlı olması gerekir ve sisteme yeniden kayıt yaptırmasında hangi arazinin bitki yetiştirme alanına uygun olduğu tespit edilebilir. Desteklenecek ürünler aşağıdaki gibidir;

 • Meyve ve sebzeler,
 • Kekik, sakız ve adaçayı gibi bitkisel ve şifalı otlar,
 • Ekonomik değere sahip büyük mahsuller,
 • Ekonomik değeri olmayan orman ürünleri ve tarla bitkileri,

Maddelerde belirtilen kalemlerden bir yada birden fazlasını çiftçilerin gerekli belgeleri tamamlamaları ve İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerekmektedir.

Organik tarımı desteklemede en sık çalışılan konulardan biri, sağlanacak desteğin miktarını inceleyelim;

Organik Tarım Alanında Sağlanacak Destekleme Miktarları

Organik Tarım Alanında Sağlanacak Destekleme Miktarları:

 • Meyve sebze yetiştiriciliği yapan çiftçilere dekar başına 100 TL yardım yapılacaktır
 • Itri ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere dekar başına 70 TL sübvansiyondan yararlanabilecekler.
 • Ekonomik değeri olmayan orman ve bitkisel ürünlerin üretimi ve yetiştiriciliği ile uğraşanlara dekar başına 10 TL.
 • Ekonomik değerde tarla bitkileri yetiştiren üreticilere dönüm yada dekar başına 30 TL destek ödemesi yapılacaktır.

Destek miktarları bu şekilde yapılmaktadır. Organik tarım alanında faaliyet gösterenlere verilecek destekten yararlanmak isteyenlerin belirli koşulları sağlaması gerekmektedir.

Organik Tarım Desteklemesi İçin Gerekli Koşulları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği desteklerden biri olan organik tarıma desteklerden yararlanacak üreticilerin belirli koşulları sağlaması gerektiğinden bahsetmiştik. Verilecek olan desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin Organik Tarım Desteklemesi İçin Gerekli Koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Başvurmak için, başvuru mektubunu belirtilen süre içerisinde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı il/ilçe müdürlüğüne teslim etmelidir.
 • Talep edilecek üretim materyali ve ekilecek arazilerin talepte bulunan çiftçi adına ÇKS ve Organik tarım bilgi sistemine kayıt olması gerekmektedir.
 • Organik tarım bilgi sisteminde yetiştiriciler tarafından üretilen ürünlerin kayıtları belirlenen kuruluş tarafından doğrulanmalı ve yönetmelikte belirtilen esnafkredi.net hükümlerin sonuçları destek için uygun görülmeli ve OTBİS’e kayıt edilmelidir.
 • OTBİS’e tüm bilgilerin girilmesi ve doldurulması sorumluluğu başvuruda bulunan yetiştiriciye aittir.
 • Üreticilerin organik tarım faaliyetlerinin belirli nedenlerle durmaması gerekirdi.
 • Ekilecek olan ÇKS’ye kayıtlı değilse destek verilmeyecek.
 • Organik tarıma destek çerçevesinde yapılacak ödemelerden yararlanmak için başvurusunu tamamlayan, ancak yalan beyanda bulunan veya sahte belge sunan kişiler destekten yararlanamazlar.

Yetiştiricinin organik tarımla ilgilenmesi tek başına yeterli değildir. Yönetmelik hükümlerine uygun üretim yapmayanlar kapsam dışıdır.
Destek başvurusu, son başvuru tarihinden önce gerekli belgelerle birlikte yetkili kurumlara teslim edilmelidir.

Çiftçi Destek Ödemeleri Nasıl Sorgulanır?

Destekleme Ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Banka hesabınız bulunmuyorsa bankanın size en yakın şubesine giderek T.C kimlik numaranızın son hanesine göre alabilirsiniz. Organik tarım be kekik desteklemesinde faaliyet gösterenlerin sağlanan destekten yararlanabilmeleri için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Organik Tarım Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Ziraat Bankası tarafından yapılacak olan ödemeler Çiftçilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre ödenecektir. Bu durumda T.C kimlik numaralarının son hanesi;4-6 ve 8, 0, ve 2 olarak iki gruba ayrılacaktır. Bu son hanelere Bakanlığın belirlediği tarihlerde Ziraat bankası hesaplarına ödemeler aktarılarak yapılmaktadır.

Destekleme ödemelerinin tarihi belli olduğunda sitemizden bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.