Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri (Cepten Sorgulama)

Ziraat Bankası tarafından çiftçiye destek ödemeleri kapsamında buzağı desteğinin geçtiğimiz yıl ödemeler gerçekleşmiştir. Destek sorgulamasının nasıl yapılacağına ilişkin detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

04.01.2023
Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri (Cepten Sorgulama)

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize 24 milyar olarak ayrıla kaynaktan destekleme ödemesi Bakanlığın belirlediği tarihlerde yapılmıştır. Ödemeler hem tarım hem de hayvancılık alanında çiftçilerin tarım hesaplarına ödenmektedir. ÇKS kaydı bulunan hemen hemen tüm çiftçilerin Ziraat Bankasında hesapları mevcuttur. Ödemeler bu hesaplara yatırılmaktadır. Bununla beraber çiftçi kardeşlerimizin Ziraat’tan aldıkları başak kart hesaplarına da ödeme yapılabiliyor iken hiç kartı olmayanların T.C Kimlik numaralarına para yatırılmaktadır. Ziraat Bankası destekleme ödemeleri sorgulamasını ise ister Şubeden ister cep telefonunuzdan sorgulayabilirsiniz.

Destekleme Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Tarım Bakanlığı tarafından çiftçilere sağlanan destekleri alma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Çiftçinin üretim yapıyor olması, Hayvancılık ve tarımsal faaliyette bulunuyor olması (Tarlası, bağı, bahçesi veya ağılı olması yetmez)
 • ÇKS kaydının olması ve güncellenmiş olması
 • Destekleme Ödemelerinden yararlanmak için Başvuru tarihlerinde başvurmuş olması
 • Müdürlüklerin talep ettiği diğer şartları taşıyor olması gerekir.

Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Ödemeler başvuru yapılan yıl içinde değil bir sonraki yılda yapılmaktadır. Ödeme tarihleri başvurunun çeşidine göre farklılık gösterir. Şuan yapılan başvurunun sonucunda 1 ay sonra para almak mümkün değildir. Ödemelerin ne zaman ödenip ödenmeyeceği Tarım ve orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yapıldığından dolayı en net ödeme sorgulama bilgisini Ziraat şubelerinden öğrenilebilirsiniz.

Destekleme ödemelerinden yararlanabilmek için çiftçilerin mutlaka ÇKS kayıtlarının olması gerekiyor. Eğer ÇKS kaydınız yok ise hiçbir şekilde destekleme alamazsınız. ÇKS’niz yok ise kayıt yaptırmanız, kaydınız varsa da mutlaka o yıl için yeni tarihli olması için güncellemeniz gerekir. ÇKS Belgesi için almak için gerekli birtakım evraklar ile İl TARIM Müdürlüklerine başvuru yapmanız halinde ÇKS belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

Tarımsal Destek Ödemeleri

Tarım destekleri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına göre  üreticilerin T.C kimlik numarası son hanesine göre yapılacaktır. Bakanlık tarafından üreticilere verilen tarımsal destekler toplamda 24 milyar olarak yapılmış ve ödemeler tamamlanmaya devam etmektedir. Tarımsal destekleme ödemeleri için 24 milyar TL kaynak ayrılmış olup, Mart ayından başlamak üzere üreticilerin hesaplarına bu ödemeler yapılacaktır.

Kaynak: Resmi Gazete

Tarımsal destek konu ve miktarları her yıl olduğu gibi Resmi Gazete’ de belirlenen kalemlere göre büyükbaş, küçükbaş ve diğer hayvancılık için çeşitli başlıklar altında yapılmaktadır. Kimlere destek verildiği ve ödemelerin detayları ise;

Kimlere Destekleme Verilir?

Tarım ve Orman Bakanlığının uygun gördüğü 5 ana kategori halinde ödeme yapılır. Çiftçinin Ziraat’ten para alabilmesi için aşağıda yer almakta olan tarımsal faaliyetlerden herhangi biri ile uğraşması gerekir. Köyde ikamet eden kişi ÇKS belgesi olsa da, destekleme ödemesi alamaz. Verilen sektörler şunlardır;

 1. Alana göre yapılan desteklemeler, (ekilen ürünün türüne ve kullanılan makine ve techizata göre ziraat ödeme yapmaktadır.) Alan bazlı ödemeler kategorisinde fındık üretimi, iyi tarım desteği, toprak analizi için, organik tarım yapanlar için, gübre ve çiftçiye ucuz mazot sağlayan destekleme yer almaktadır.  Hükumetin mazotun yarısı bizden kampanyası bu paranın içinde yer alır.
 2. Biyoteknik mücadelede veya biyolojik mücadele için yapılanlar, (Bu kategori kapalı alanda ve açık alanda olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.)
 3. Fark ödemeleri; Daha çok ekilen ürüne göre ödenmektedir. Mısır, Ayçiçeği, pamuk, buğday ve arpa, yaş çay, fasulye, konala, ispir, zeytin gibi bakliyat ve gıdalar için Ziraat Bankasınca kilogram başına para ödenir.
 4. Büyükbaş, küçükbaş veya diğer hayvancılık desteklemeleri (arıcılık, su ürünleri, koyun ve keçi yetiştiriciliği, besi ve süt amaçlı büyükbaş hayvan yetiştirme, buzağı başına ödeme, ipek böceği ve tiftik üretimi gibi tüm hayvancılık kategorisine yatırılan ödemedir. Halk arasında süt parası olarak bilinmektedir. Hayvan başına sabit bir para yatırılırken, aşı, çiğ süt değerlendirme, çoban parası gibi ödemeleri de kapsamaktadır. Sertifikalı sürü yöneticisi tutan çiftçiler çoban içinde yılda 5.000 TL. para alırlar.)
 5. Yukarıda ki 4 kategoriye girmeyen diğer tarımsal işler için verilen ödemeler (hiçbir kategoride yer almayan ve hükumetin genelde ekstra olarak çiftçilere yatırdığı paralardır.)

Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından destekleme ödemelerin yapılma tarihleri açıklanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı resmi web sayfası üzerinden yapılan duyurular dan ödemeleri takip edebileceğiniz gibi esnafkredi.net bizi takip edere ödemelerin tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Birkaç başlık altında üreticilere yapılan desteklemeler şunlar olmaktadır:

 • Alan bazlı fındık desteği
 • Mazot ve gübre desteği
 • küçük aile işletmelerine
 • Dane mısır
 • Hububat baklagil
 • Yaş çay prim
 • Sertifikalı tohum üretimi
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele
 • Kırsal kalkınma
 • Tarım sigortaları olmak üzere ülke genelindeki tüm üreticilerin hesaplarına toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını açıkladı.

Destekleme Ödemesi İçin Nereye, Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular çiftçinin en yakınında ve bağlı bulunduğu Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine şahsen veya kanunu temsilci ile yapılabilmektedir. Her sene ÇKS belgesini yenileyen çiftçi bu esnada ürettiği ürünler ve baktığı hayvanlar için destekleme başvurusu yapmaktadır.

Ziraat her zaman olduğu gibi çiftçimizin yanında! Bu yıl yine devlet destekli 5-7 yıl vadeli hayvan kredisi vermektedir. Haberiniz olsun!

DESTEKLEME TÜRÜZİRAAT’E YATANBAŞVURU TARİHLERİNEREYE BAŞVURULUR
4 ay ve üzeri buzağıAdet başı 370 TLMayıs ve Ağustos Ayları Arasında Her Yıl Başvuru Yapılırİl İlçe  Tarım ve Orman Müdürlüğü
22 ilde doğan buzağılar içinİlave 100 TLDamızlık sığır yetiştiricileri birliği ve üye yetiştirici birlikleri
Döl kontrollü boğa yavrusuİlaveten 50 TL
Anaç mandaManda başı 250 TLGenelde Kasım ve Aralık ayında başvurulurİl ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri
Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL.Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
MalakMalak başına 150 TL1 Dönem Kasım Aralık Ayı
2. Dönem Haziran Temmuz Ayı
İl ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri
Soykütüğü malak 400 TL.Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
Erkek sığır besi desteği250 TL Hayvan başıHer yılın Ocak ayına kadar başvuru yapılabilirKırmızı et üreticileri birliğine başvurulur
Arılı kovanKovan başı 10 TLTemmuz ayına kadar başvurulurArı yetiştirici birliklerine
Ana arı15 TL
Damızlık ana arı80 TL
Damızlık koyun keçi parasıKeçi koyun başına 25 TLEylül ve Kasım ayları arasıDamızlık keçi koyun birliklerine
Süt parasıdeğişkendir.Her ay çiğ süt satım belgesini takip eden ay içinde birliklere teslim edilirBağlı olunan birliğe teslim edilir
Çoban parasıYıllık 5 Bin TLHaziran ayı ile yıl sonuna kadarİl ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri

Yukarıda yer alan çizelgede, ne zaman başvuru yapıldığı, kimlere para ödendiği, kaç para verildiği belirtilmiştir. Bu çizelge genelleme olup asıl başvuru ve ödeme tarihleri Bakanlıkça belirlenir. Ancak genelde bugüne kadar tarihler bu şekilde olmuştur.

Ödeme takvimi

Ziraat Bankasına Paralar Ne Zaman Yatıyor?

Banka internet sitesinde yer alan destekleme duyuruları bölümünden aktif durumdaki ödemenin yapılacağı tarihleri belirtmektedir. Ödemeler çiftçinin T.C. kimlik numarası ve Vergi kimlik numarasının ilgili hanesine göre yapılmaktadır. Örneğin şuan güncel ödeme takvimine göre dane mısır, fındık ve hububat ödemeleri aşağıda belirtilen gruplamaya göre yatırılacaktır.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Telefondan Sorgulama

Çiftçinin T.C. Kimlik numarasının son hanesi ile birlikte Vergi kimlik numarasının son hanesi de sınıflandırmaya dahil olur. Örneğin Tc. Kimlik no’sunun son hanesi 0 olan ancak vergi kimlik numarasının son hanesi 4 olan bir vatandaş 2. grupta parasını alabilir. İnternet üzerinden Ziraat Bankası mobil kullanan veya internet bankacılığı kullanan vatandaşlar hesaplarına girerek online işlemler menüsünden çevrimiçi destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirler.

Eğer cep telefonunuzdan paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyor iseniz,

Cep telefonunuzun internet tarayıcısından bankanın sitesine giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz. Bu uygulamaların hesap özeti bölümlerinden sorgulama yapabilirsiniz. Devlet Destekleri sayfamızı takip edebilirsiniz.

Konu hakkında ki en net bilgileri Ziraat Bankası internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Ziya tekeli dedi ki:

  Ayçiçek desteğini alamadım 2017