Kullanıcı Bulunamadı Hatası ve Basit Çözüm Yöntemi

03.01.2023
Kullanıcı Bulunamadı Hatası ve Basit Çözüm Yöntemi

Hepimiz en az 1 sosyal medya uygulaması ile karşılaşıyoruz. Bu uygulamalar her ne kadar mükemmel olarak düzenlenmişse de yine de bazı sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Özellikle facebook, twitter ve instagram üzerinde sıkça rastladığımız hata kullanıcı bulunamadı hatasıdır. Peki bu hata ne anlama geliyor? Böyle bir hata ile karşılaştığımızda neler yapmalıyız? Çözüm yolları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Kullanıcı Bulunamadı Hatası

Bir arkadaşınızın profiline gireceksiniz. Fakat arama çubuğuna o kişinin ismini yazdığınızda “kullanıcı bulunamadı” hatası ile karşı karşıya geldiniz. Öncelikle belirtelim ki bir sorunun meydana gelmesinin tek bir sebebi yoktur. Arama yaptığınız kullanıcıyı bulamıyorsanız;

 • Kullanıcı sizi engellemiş olabilir. Bu nedenle kullanıcı adını yazıp arattığınızda hata verecektir. Böyle bir hata ile karşılaştıysanız kişiyi adı ile arasanız dahi bulmanız mümkün olmayacaktır. Kullanıcı tarafından engellenmiş olup olmadığınızı farklı bir hesaptan aratarak bulmak mümkündür.
 • Kişi hesabını dondurmuş olabilir. Hata ile karşılaşılmasının sebebi hesabın geçici olarak kullanıma kapatılması sebebi ile de olmuş olabilir. Sosyal medya uygulamalarında hesap dondurma seçeneği mevcuttur. Hesabı tamamen silmek istemeyerek bir süre herhangi bir sebepten dolayı kullanıma ara vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Bu durumda hesabınız pasif olarak kalmaz. Yani hiçbir kullanıcı tarafından profiliniz görünmez. Aktif hale getirene kadar da ara çubuğuna ne kullanıcı adınızı, ne isminizi, ne e-postanızı ne de cep telefonunuzu yazan birinin sizi bulması mümkün değildir.
kullanıcı-hatası
Uygulama hatalarından biri de kullanıcı bulunamadı hatasıdır.
 • Kişi kullanıcı adını değiştirmiş olabilir. Şayet arama bölümünde kişinin kullanıcı adını yazarak o kişiyi bulmaya çalışıyorsanız ve kullanıcı ismi değişikliği yapmış ise bulmanız mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda kişinin adı ve soyadını yazarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca bazı kullanıcılar sitelere kayıt olurken cep telefonu numaralarını yazmakta ve bunu ayarlar bölümünden herkese açık yapmaktadır. Böyle bir durumda şayet arattığınız kullanıcının cep telefonu numarasını biliyor iseniz o kişiyi de bulmanız o derece kolay olacaktır. Ayrıca bu siteler kayıt aşamasında gerekli bilgiler olarak sizden e-postanızı yazmanızı da isteyebilirler. Bu hata ile karşılaşanların o kişiyi bulmaları için yapmaları gereken arama çubuğuna e-posta adreslerini yazmak olmalıdır.
 • Tüm bu bahsettiklerimiz dışında yine de o kişiye ulaşmanız mümkün değilse muhtemelen kişi hesabını silmiştir. Açtıkları hesaplarını kullanmak istemeyen ve tamamen ortadan kaldırmak isteyenler için uygulamalarda hesap sil seçenekleri de mevcuttur. Bu yöntemleri kullanarak hesabını silmiş birini aradığınız taktirde hesabına ulaşmanız mümkün değildir. Çünkü geçmişte paylaştığı herşey de silinmiş olacaktır.

Şimdi uygulamalarda karşınıza çıkabilecek söz konusu hatalardan ve çözüm yollarından bahsedeceğiz. Peki size bir soru. Android uygulamalardan para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Para kazandıran uygulamalar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Twitter “Üzgünüz Böyle Bir Sayfa Yok” Hatası

Twitter kullanıcı bulunamadı hatası yerine üyelerine “Üzgünüz! Böyle bir sayfa yok.” şeklinde bir mesaj vermektedir. Twitter bir paylaşım platformudur. Daha önce 140 karakter olması dolayısı ile insanların yazabilecekleri şeyler kısıtlıydı. Ancak karakter sayısının artırılması ise daha aktif bir platform haline geldi. 2023 yılı itibari ile twitter artık gündemi bile etkileyebilecek güçte. Twitter’ de her gün belirlenen #hastag’ ler vardır. Bu hastagler başlık manasına gelmektedir. Kullanıcılar gönderilerini bu başlıklara ekleyerek profillerinde paylaşmaktadır. Bu hastag’ lerin belirli bir sayıya gelerek listede en üste çıkması durumuna ise trend topic denilmektedir. TT olabilmek için aynı başlıktan en az 500 tweet atmanız gerekmektedir. Bu sayı ancak kullanıcı hesapları için tt olmak manasına gelir. Türkiye genelinde trend topic olmak için ise 600 farklı kullanıcı tarafından başlığınızın kullanılarak tweet atılması gerekiyor.

Bu platforma kayıt olurken herkesin girmesi gereken bir kullanıcı adı ve İD’ si vardır. Identification kelimesi kullanıcı demektir. Yani sistemin sizi tanıyabilmesi için bir kimlik belirliyorsunuz. Bu kişiye özel oluyor. Almak istediğiniz id ile bir başkası daha önce hesap açtıysa ne yazık ki aynı ismi alamıyorsunuz. Kullanıcı adı değişirken İD’ nin değişmesi mümkün olmamaktadır. Yani siz aratmak istediğiniz kişiyi www.twitter.com/eski kullanıcı adı şeklinde bulmaya çalışırsanız muhtemelen bu hata ile karşılaşırsınız.  Ya da biri sizin hesabınızı ele geçirmiş olsun. Muhtemelen sizin hesabı bulmanızı istemeyeceği için kullanıcı adını değiştirecektir. Ancak İD’ nizi yazarak hesaba ulaşabilirsiniz. Reklam videosu izleyerek para kazanabilirsiniz.

twitter-hata
Twitter hatası

Twitter üzerinde hesabı askıya alma, hesabı dondurma ve tekrar aktif hale getirme ve hesap silme gibi özellikler vardır. Şayet kullanıcı bulunamadı hatası ile karşılaşıyorsanız muhtemelen  o hesap sizi engellemiştir. Ayrıca hesabını askıya almış, dondurmuş ya da tamamen silmiş de olabilir.

Belirtmemiz gereken bir şey var ki, o da kendi hesabınız için de aynı hatayı alma ihtimalinizdir. Bu durum hesabınızın kitlendiğini gösterir. Daha önce hesaba rahat bir şekilde giriş yapabilirken aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı kullanıcı bulunamadı hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Panik yapmayın! Hesabınız kitlendiyse ve bilgisayar üzerinden twitter’a giriş yapıyorsanız yapmanız gereken ilk şey virüs taraması yapmaktır.

 • Takipçi sayınızı artırmak adına sizin izniniz dışında tweet atan bir program yüklediyseniz,
 • Bot yazılımlarla takipçi sayınızı artırmak istediyseniz,
 • Piyasada bulunan ve android marketlerden rahatça edinebileceğiniz takipçi artıran uygulamalar yüklediyseniz bunun anlaşılması üzerine site tarafından hesabınız kitlenmektedir.
 • Ancak hesap kitlendiyse tekrar aktif hale gelmesi için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Para kazandıran mobil uygulamaları indirmek için tıklayınız.

İnstagram “Kullanıcı Bulunamadı” Hatası

İnstagram fotoğraf paylaşmak için düşünülmüş bir uygulamadır. Burada da twitter’ da olduğu gibi etiketler vardır. Bu etiketler yardımı ile daha çok kişiye ulaşmanız mümkündür. Takip durumu bu uygulamada da söz konusudur. Uygulamaya kayıt olmak için bir kullanıcı adı ve parola belirlemeniz gerekiyor. Belirlemek istediğiniz kullanıcı adını farklı bir kişi kullanıyorsa aynı adı alamazsınız. Yani kullanıcı isimleri kişilerin kendilerine özgü oluyor. Şayet bu isimler ile bir kullanıcı bulmak istiyor ve bir hata ile karşılaşıyorsanız;

Bu kişi sizi engellemiş olabilir. Engellendiğiniz kullanıcıların profillerini hiçbir şekilde göremezsiniz. Bu durumu anlamak için Instagram kullanıcısı olan farklı birinin hesabı üzerinden bu kişinin kullanıcı adını yazarak aratmanız gerekmektedir.

Kişi hesabını dondurmuş olabilir. İnstagram üzerinde de dondurma özelliği bulunmaktadır. Kişiler bu özellik sayesinde uygulamayı kullanmaya bir süre ara verebilirler. Şayet aradığınız kişi hesabını pasif hale getirmişse kullanıcı adını yazdığınızda bu kişiye ulaşmanız mümkün olmayacak ve kullanıcı bulunamadı hatası ile karşı karşıya kalacaksınız.

instagram-kullanıcı-bulunamadı
İnstagram kullanıcı bulunamadı hatası

Hesabı tamamen silmek de aynı hata ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Hesabın silinmesi demek profilinizdeki bütün içeriklerin de yok olması anlamına gelir. Bu sebeple arattığınız kişi bulunamayacağı için kullanıcı hatası alırsınız.

Şayet kullanıcı adı ve şifreniz ile hesabınıza giriş yapmak istiyor ve bu hatayı alıyorsanız sebebi tıpkı twitter’ daki gibi olabilir. Yani sektörde kullanılan terimler ile ifade edecek olursak takipçi kasıyorsanız instagram hesabınıza kısıt getirecek ve girmenizi engelleyecektir. Hesabınızın aktif hale gelmesi için biraz beklemeniz gerekiyor.

Facebook “Kullanıcı Adı Bulunamadı” Hatası

Yukarıda bahsettiğimiz hataların benzerleri Facebook‘ ta da görülmektedir. Bazen arattığımız kişiler ile ilgili kullanıcı adı bulunamadı şeklinde hatalarla karşılaşabiliriz. Bunun sebebi kişinin hesabını dondurması, tamamen silmesi ya da sizi engellemesidir. Şayet 1 saat içinde çok fazla kişi eklemesi yaparsanız Facebook sitesi tarafından hesabınız kilitlenir. Bu durumda birkaç saat beklemek durumundasınız. Hesabınız kitlendiyse kendi hesabınıza giriş yaptığınızda da aynı hata ile karşılaşırsınız.

facebook-hata
Facebook’ a giriş yapmak istediğinizde aradığınız kullanıcı adı bulunamadı şeklinde bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Hataların Çözümü

Öncelikle herhangi bir sosyal medya sitesinde bu tarz bir hata ile karşılaştıysanız arama yaptığınız kişinin sizi engellemediğinden emin olun. Farklı bir kullanıcıdan bu duruma bakabilirsiniz. Kendi hesabınız ile ilgili bir sıkıntı varsa telefon numaranız ile giriş yapmaya çalışın. Kişinin kullanıcı adını değiştirmesi ihtimalini de göz önünde bulundurarak e-posta adresi ya da cep telefonu numarası ile arama yapın. Şayet kullanıcı yine bulunamıyorsa hesabını dondurmuş ya da tamamen silmiş olabilir. Bot yazılımlar nedeni ile hesabınız kilitlendiyse, açılması için bir süre beklemeniz gerekiyor. Ancak internet üzerinden kitlenen hesap nasıl açılır şeklinde bir arama yaparak da hesabı aktif hale getirmek için birkaç uygulama bulabilir, bunları indirip cihazınıza yükleyerek hesabınızı kurtarmaya çalışabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Mertcan KÜTÜK dedi ki:

  Aynı hatayı bende aldım. Fakat bilgisayardan girince hesap gözüküyor yani anlamadım