Maliyeden Hacizli Satılık Araçlar 2023 (İcralık – Yedieminli)

03.01.2023
Maliyeden Hacizli Satılık Araçlar 2023 (İcralık – Yedieminli)

2. el araç satın almayı düşünüyorsanız size bir önerimiz var! Maliye’den satışa çıkarılan 2. el hacizli araçları ihale ve pazarlık yöntemleri ile satın alabilirsiniz. Bankalar da ihale usulü ile 2. el araç satışı yapmaktadır. Ancak Maliye’ye  borcu olanların ya da icraya konu olan ve yedieminde bulunan araçları da satın almak mümkündür. Şimdi sizlere icralık arabaları nasıl satın alabileceğinizi anlatacağız.

Maliyeden İcralık Araç Almak

Devlete borcu olanların borçlarına karşılık araçlarına el konulmaktadır. Bu araçlar bazı usuller ile satışa çıkarılarak, borçların tahsilatı gerçekleştirilmektedir. Bu durumun sağladığı pek çok avantaj vardır. Öncelikle satışa çıkan araçlar devlet güvencesinde olduğu için karşınızda bir muhatap bulunabilir ve olumsuz bir durumla karşılaştığınızda itiraz hakkınız olabilir. Şahıslardan araç olmanın birçok dezavantajı vardır. 2.el araç alımlarında birçok hile ile karşılaşılmaktadır. Araçların hasar bilgileri alıcıya söylenmemekte ve kilometre bilgisi düşürülmektedir. Ancak maliyeden araç almak güvenilirdir. Satışa çıkarılan bu araçlar ile borcun tahsilatı gerçekleşeceğinden bir an evvel satılması adına fiyatlar da uygun olmaktadır. İcralık araçların satış işlemleri de tamamen devlet kontrolünde gerçekleşmektedir. Ayrıca ihaleler kamera tarafından denetim altına alınmaktadır. Bu sebeple ihaleye fesat karışması gibi durumların söz konusu olmadığını söylemek yerinde olacaktır. Beğendiniz araca belirli yöntemler ile talip olabilirsiniz. Şimdi bu yöntemlerden söz edeceğiz. Denizbank icralık araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

maliyeden-satılık-araçlar
Maliyede satılan araçlar yediemin depolarında bulunmaktadır.

Hacizli Araçların İhale Yöntemi İle Alınması

Hacizli araçların iki yöntemle satın alınması mümkündür. Bunlardan bir tanesi pazarlık, diğeri de ihale usulüdür. Vergi Dairelerinin resmi internet sayfalarında araç bilgileri, hasar durumları ve fiyatları yer almaktadır. Burada yer alan fiyatlar, piyasada yer alan muadil özelliklerdeki araçların incelenmesi sonucunda elde edilmiştir. Ayrıca araçlar eksper tarafından da incelenmiştir. Fiyatlandırma işlemi yine eksper tarafından yapılmıştır.

İhale yönteminde yapılacak olan ihaleye katılmak için bir bedel yatırmanız gerekiyor. Kayıt için gerekli olan tek evrak T.C. kimlik belgesidir. İhaleye katılmak için bedelin peşin olarak yatırılması gerekmektedir. Teminat mektubu ile ihale bedelini ödemek de mümkündür. İhalelerin devlet kontrolünde yapıldığı söylemiştik. Bu anlamda yedieminler görevlendirilmiştir. İcrada araçların teslimi yapılan ve bu araçlara netice sonuçlanana kadar göz kulak olan güvenilir kimselere yediemin denilmektedir. İhaleler yediemin otoparklarında gerçekleşmektedir. Otopark görevlileri, bazı durumlarda polis ve ihaleyi duyuran tellal bu otoparklarda hazır bulunmaktadır. İhale alanı gece gündüz kameralar ile izlenmektedir. Devlet kontrolünde bu ihaleler gerçekleştirilir. Fesat karıştırma gibi bir durum olması durumunda cezalar hapis boyutuna ulaşmaktadır.

İhaleye Katılma Şartları

İhaleye katılmak için aslında çok fazla prosedür olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlayarak reşit olmak gerekmektedir. 

Bu şartları taşıyan kişiler vergi dairelerine kimlik belgeleri ile başvurarak ihaleye katılım hakkı elde edeceklerdir. Daha sonra ihaleye katılmak için bahsettiğimiz teminat tutarını yatırmanız gerekmektedir. Size yetkililer tarafından verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken ihalenin sonuçlanmasını beklemek olacaktır. Yapı Kredi İcralık Araçlar hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz.

Pazarlık Yöntemi ile İcralık Araçların Alınması

Diğer yöntem ise pazarlık usulüdür. Araçların satışa çıkarılacağı ve satış işlemlerinin ihale değil pazarlık usulü ile olacağı ilanen duyurulur. Pazarlık yöntemine karar verilebilmesi için yapılan ihalenin olumlu şekilde sonuçlanmaması, herhangi bir olay neticesinde aracın ivedilikle yani çabuk bir şekilde elden çıkarmanın gerekliliği, ihalenin Ar-ge çalışmalarına konu olamayacak seviyede olması, olayın karmaşık olması sebebi ile araç hakkında bilgilerin elde edilememiş olmasıdır. Pazarlık yöntemi ile satışa çıkan araçların vergi dairelerinin resmi internet sayfalarında ilanları mevcuttur. Burada ilanı olan araçları inceleyerek maliyeye bildiriniz. Bir orta yol bulmak suretiyle maliye ile pazarlığa giderek aracı satın alabilirsiniz. Araç pazarlık yöntemine sunulduğunda ihale yönteminde belirlenen tutardan oldukça yüksek oranlarda indirime uğramaktadır.

pazarlık-yolu-ile-araç-alımı
Pazarlık yöntemi ile araç satışı

Satış İşlemleri

İhale ya da pazarlık yöntemleri ile aracı almaya hak kazandıktan sonra, aracın bedelini ödeyerek ve sözleşmeyi imzalayarak satış işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Araç ile ilgili bilgiler internette mevcuttur. Bankalardan araç aldığınızda sonradan aracın herhangi bir sıkıntısı olması ya da arıza meydana gelmesi halinde hiçbir mes’uliyet kabul edilmemekteydi. Ancak burada devlet güvencesinin olduğunu söylemiştik. Aracın arıza, ya da araç bilgilerinde yazan arıza dışında herhangi bir probleminin olması halinde kişi satış işlemlerinin iptalini talep edebilmektedir. Yediemin otoparklarında bulunan araçların hazırlanan rapor dışında oluşacak herhangi bir probleminden alıcı kişi sorumlu olmamaktadır.

İhale aşaması tamamlandıktan yani en yüksek bedeli teklif eden kişiye araç satıldıktan sonra gerekli tutarın yatırılması gerekmektedir. Bu tutar, teminat tutarından düşülecektir. Şayet araçla ilgili herhangi bir problem oluşursa ve satışın iptal edilmesini isterseniz, 7 iş günü içerisinde yatırdığınız meblağın iadesi yapılacaktır. Resmi herhangi bir sebepten dolayı, paranın tarafınıza yatırılmasında herhangi bir sıkıntı olması halinde, paranıza gecikme faizi işleyecektir. Yani paranızı geç olsa da faizli bir şekilde alacaksınız. Yatırdığınız diğer tutarlar ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Tüm meblağların geri ödemesi yapılacaktır. Herhangi bir hak kaybına uğramayacaksınız ve anlaşmadan caydığınız için hiçbir cayma bedeli de ödemenize gerek olmayacak

Tüm işlemleri halletmeniz ve aracı yediemin otoparkından almanız ortalama 2 hafta sürmektedir. İhaleyi kazandıysanız belirlenen süre zarfında ödemeyi yapmanız gerekiyor. Ödemeyi yapmamış, aracı almaktan vazgeçtiğinizi hiçbir makama bildirmemeniz durumunda teminat tutarınızı geri alma hakkınızı da kaybedersiniz. Ayrıca bankalardan icralık araçları almanız durumunda herhangi bir KDV ödemezsiniz. Çünkü bazı bankalar KDV mükellefi değildir. Ancak maliyeden alınacak olan araçların Katma Değer Vergileri alıcıları tarafından ödenecektir.

 TEB icralık araçları satışa çıkarıyor.

İcralık Araçları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak araçları internet üzerinden inceleyin. Marka ve modellerine, yaşlarına ve kilometre bilgilerine bakın. Ayrıca sistem üzerinde hasar kayıtları da yer almaktadır. Fotoğraflar da paylaşılmıştır. İncelemeleriniz sonucunda aracı beğeniyorsanız ihaleye katılmaya karar verin.
 • Aracın devlete herhangi bir borcu olup olmadığını iyi öğrenin. KDV, ihale bedeli ve aracın ücretine ek olarak bir de borç ödemek durumunda kalmayın.
 • Yediemin depolarında araç ile ilgili incelemede bulunun. İnternet üzerinde yazan bilgiler, eksik ya da hatalı olabilir. Hasar durumlarını birebir olarak incelemeniz daha mantıklı olacaktır. Verilen bilgiler ile araç arasında bir fark olup olmadığını gözlemleyin. İleride araçta herhangi bir sıkıntı olması halinde satış iptali için uğraşmanıza gerek kalmaz.
 • Dosya numaranızı öğrenin ve bu numarayı not edin. İşinize yarayacaktır.
 • Her icra müdürlüğünde ihale süreleri farklıdır. Bu tarihleri iyi öğrenin. İlk ihale ilan edilen tarihte yapılır. Usulen ilk ihalede satış olmazsa bir ihale daha yapılır.
ihale-ile-haiczli-araç-satışı
İhale yöntemi ile hacizli araçlar satılmaktadır. Bu araçlar satılmazsa pazarlık usulüne başvurulmaktadır.

Maliyeden Satılık İcralık Araç İlanları

Her Vergi Dairesi’ nin internet üzerinde interaktif vergi dairesi bulunmakta ve işlemler burada yapılmaktadır. Paylaşılan ilanlara aşağıdaki ilanlardan ulaşabilirsiniz.

 • İstanbul Vergi Dairesi: https://portal.ivdb.gov.tr/arac_ihale_ilan/arac_satis_ilan_listesi/Yerinde
 • Ankara Vergi Dairesi: https://www.avdb.gov.tr/hacizli/arac.asp
 • İzmir Vergi Dairesi: https://haciz.izmirvdb.gov.tr/
 • Sakarya Vergi Dairesi : https://www.sakaryavdb.gov.tr/node/108756
 • Antalya Vergi Dairesi: https://www.ant-vdb.gov.tr/ilanlar/yonetim/tasit_ilan.php
 • Muğla Vergi Dairesi: https://mvdb.gov.tr/
 • Konya Vergi Dairesi: https://www.konyavdb.gov.tr/hacizli-satislar/hacizli-araclar-listesi
 • Samsun Vergi Dairesi: https://www.samsunvdb.gov.tr/sites/default/files/dosyalar/arac.html
 • Eskişehir Vergi Dairesi: https://www.evdb.gov.tr/satisa-sunulan-araclar-listesi
 • Tekirdağ Vergi Dairesi: https://www.tvdb.gov.tr/hacizli-arac-listesi
 • Kocaeli Vergi Dairesi: https://www.kvdb.gov.tr/sites/default/files/menkul_15.pdf

Koronavirüs sebebiyle vergi dairesinden icralık araçların ihaleleri ve satışları bir süreliğine durdurulmuştur. 

Bu linkler aracılığı ile satılık araç ilanlarına ulaşabilirsiniz, ihale ve pazarlık yöntemleri ile satışa çıkarılan araçları alabilirsiniz. Araçta herhangi bir sıkıntı olması halinde satış sözleşmesini feshedebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.