Tamamına Kredi Çıkan Evler ve Konutlar 2023 (Peşinatsız Mortgage)

03.01.2023
Tamamına Kredi Çıkan Evler ve Konutlar 2023 (Peşinatsız Mortgage)

Ev almak isteyen ancak yeterli peşinata sahip olmayanlar için bankalar tarafından evin tamamı için kredi kampanyası geliştirilmiştir. Evin tamamına kredi alabilir miyim diyenler içeriğimizden detaylı bilgi alabilir. Peşinatsız ev kredisi veren bankaları ve şartlarını sizler için araştırdık.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşın en büyük problemi peşinattır. Bankalar belirli oranlarda peşinatı olmayan kişilere konut kredisi vermek istemezler. Bu kapsamda 2023 yılı itibariyle tamamına kredi çıkan evler ve hiç parası olmayanlar için kredi çekme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Tamamına %100 mortgage kredi alma yöntemlerini sizler için kaleme aldık.

Eğer sizde kendi evinize sahip olmak istiyorsanız; 1+1 , 2+1, 3+1 veya daha büyük tamamı kredili evlerden birini tercih edebilir ve peşinatsız konut kredisi çekebilirsiniz.

Tamamına Kredi Çıkan Evlerin Nitelikleri

Artık yeni bir ev almayı düşünüyorsanız, alacağınız öncelikle krediye uygun olmalıdır.  Satın alınacak bir ev için bankaların konut kredisi kriterleri belirlenmiştir. Eğer konut çok eski veya bazı mevzuatlara uygun değilse, değeri ne olursa olsun, bankalar konut kredisi vermezler. Bu kapsamda özellikle ikinci el kullanılmış bir ev almaya niyetli iseniz, mülk sahibine konut kredisi için uygun olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Bırakın tamamına kredi çıkmasını, belki almayı düşündüğünüz eve kredi verilmeyebilir. Bu kriterler nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Tamamına Kredi Çıkan Evlerin Nitelikleri
Tamamına Kredi Çıkan Evlerin Nitelikleri

Konut Kredisi Verilebilen Evlerin Güncel Kriterleri

Müteahhit veya sahibinden satışa sunulan bir eve ne kadar kredi verileceği ekspertiz kuruluşlarınca belirlenir. Her bankanın anlaşma yaptığı bir eksper kuruluşu mevcuttur. Bu kuruluşlar vatandaşın ev kredisi talebinden sonra, satın alınmak istenen evi inceleyerek kaç para edeceğini sabit bir raporla ortaya koyarlar. Banka şubesi, eksper raporu sonrasında incelenmiş olan evin raporunu ortaya koyar ve buna göre kredi miktarını belirler. Eksper tespitinden sonra, evin belirlenen değerine göre banka ve finans kuruluşları BBDK’nın mevzuatı çerçevesinde kredi verebilmektedir. Eksper firmaları satın alınmak istenen evleri incelerken şu kriterleri dikkate alırlar;

 • Konutun fiziki özellikleri nelerdir?
 • Konutta kullanılan inşaat malzemelerin kalitesi nedir?
 • Konutun bulunduğu semtte satışa sunulan diğer evlere göre fiyatı nedir?
 • Deprem yönetmeliğine uygun olup olmama durumu nedir?
 • Belediyelerin vereceği oturma iznini alabilme durumu ne ölçüdedir?

Bu ve benzer niteliklere göre eksperler konutun değerini tespit ederler. Asıl önemli olan konu ise, konutun satışına ilişkin hususlardır. Ev kredisi verilmesi için evlerin taşıması gereken kriterler şunlardır;

 • Evin hisse durumu nedir? Konut satın almak isteyen kişinin üzerine yapılabilmeli ve örneğin 10 daire varsa almak isteyen kişi 10/1 oranında hisse sahibi olmalıdır.
 • Evin üzerinde ipotek var mı? Tamamına veya belli bir kısmına Kredi Çıkan Evler ve Konutlar için üçüncü kişiler tarafından hak sahipliği olup olmadığına bakılır. Yani satın alınacak ev tamamıyla sahip olarak gösterilen kişinin üzerine olmalıdır.
 • Kat Mülkiyeti Var mı? Eğer bir apartman dairesi almak istiyorsanız, evin kat mülkiyetinin olması şarttır. Kat mülkiyeti olmayan apartman dairelerine konut kredisi çıkmaz.
 • Ev Müstakil veya Villa mı? Konut kredisi çekmek istediğiniz ev, müstakil bir ev veya villa tipi bir konut ise, ev kredisi çekebilmeniz için arsa tapusu yeterli görülmektedir.
 • Yapım aşamasında ki evlere kredi verilir mi? Eğer satın almak istediğiniz ev henüz temelleri atılmamış bir projeden ibaretse, satışı yapan müteahhit herhangi bir finans kuruluşu veya banka ile anlaşmış olma şartı aranmaktadır. Anlaşmalı olmayan bankalar daha düşük faiz olanağı sunmuş olsalar da, bu bankalardan kredi çıkmaz.
 • İnşaat halinde ki konutlara kredi çıkar mı? Eğer müşteri olduğunuz ev inşaat halinde ise, bu evin en az %80 oranında tamamlanmış olması şarttır. Bu oranı eksper belirlemektedir.
 • Ev deprem yönetmeliğine uygun mu? Eğer uygun değilse, bankadan kredi çekemezsiniz.

Kaç Yaşındaki Evlere Konut Kredisi Verilir?

Mortgage ve Konut kredisi almak isteyen vatandaşlarımızın en çok sordukları sorulardan biri de kaç yaşında ki evlere konut kredisi verilir? sorusudur. Yukarıda evlerin fiyatlarının belirlenme aşamalarını ve kriterlerini belirtmiştir. Evlerin yaş durumu tamamen fiziki şartlarına bağlıdır.

kaç yaşındaki eve konut kredisi verilir
kaç yaşındaki eve konut kredisi verilir

Bakımlı, deprem yönetmeliğine uygun, piyasa değeri yüksek olan bir konuta yaş durumuna bakılmaksızın kredi verilebilirken, henüz 2-3 yaşında olmasına rağmen konut kredisi verilmeyen evler mevcuttur. Bu durum biraz bankaların ve ekspertiz kuruluşlarına bırakılmış bir durumdur.

Peşinat Yokken Evin Tamamına Kredi Çekme Yöntemleri

Günümüzde bazı bankaların tamamına konut kredisi kampanyaları (%100) devam etmektedir. Örneğin Yapı Kredi Mortgage ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için evin tüm değerine mortgage kampanyası başlatmış halen ev almak isteyen müşterilerini banka şubelerine beklemektedir. İnternet üzerinden de bu kredi için ön başvuru oluşturabilirsiniz.

Yüksek Miktarda Eksper Değeri Gösterme Yöntemi

Bankalar şuan itibariyle satın alınan konutlar için, en fazla %80 oranında kredi vermektedirler. Örneğin eksper değeri 200 bin lira değerinde ki bir evin %80 oranı 160 bin liradır. Banka 40 bin lira peşinatı olan bir vatandaşa 160 bin lira kredi verebilmektedir. Tabi 200 bin lira değer evin eksper tarafından biçilen değeri içindir. Eğer eksper firması 200 bin lira fiyat biçilen bir ev için 250 bin lira değer biçerse bu ev için 200 bin lira konut kredisi kullanılabilir. Bu yöntem sayesinde birçok vatandaşımız konut sahibi olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Ev almak isteyen vatandaşlarımızın bir problemi de bankalar nezdinde kara listede görünmeleri durumudur. Bunun için yeni bir kanuni düzenleme getirildi ve kara listede olan vatandaş, bankalara başvuru yaparak, 6 ay içerisinde borcun tamamını öderse veya 6 ay içinde yapılandırma yaparsa, 5 yıl beklemeden kara listeden çıkabiliyor. Bu durumda olan vatandaşın da, ev kredisi çekebilmesi için bankaların kanunu uygulaması beklenmektedir.

Eğer faiz ödemeden yatırım bankaları sayesinde faizsiz konut kredisi çekmek isterseniz, bu kapsamda kredi veren kuruluşları inceleyebilirsiniz.

Bir Bilene Danışın!

Emlakçılar ve bu işlerle yakından ilgilenen müteahhit ve yan firmaları hangi bankanın eksperinin daha yüksek değer biçtiğini, hangi ev için hangi bankadan daha fazla kredi alınabileceğini takip ederler ve müşterilerini bu bankalara yönlendirirler. Eğer evin tamamına kredi çıkan bir konut satın almak isterseniz, Bir bile sor deyimini hatırlamanızı öneririz. En düşük faizli konut kredisi veren bankaları içeriğimizden inceleyebilir ve bu banka şubelerine giderek kredi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından 2023 yılında başlatılan kampanyaya göre faiz oranları yüzde 0,98‘ e indirilmiştir. Bankaların anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu bankalardan talep edeceğiniz krediler alacağınız konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ ine kadar verilecektir. Bu kampanya konut stokunun eritilmesi yönelik olmaktadır. Detaylı bilgi almak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Sevinç dedi ki:

  Kolay gelsin sıfır 300 bınlıra degerındekı daıreye pesınatsız hangı bankalardan kredı cekebılırım