En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 5 Banka

03.01.2023
En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 5 Banka

Konut kredisi mi almak istiyorsunuz? Ancak en uygun konut kredisi veren bankanın faiz oranları ile ilgili herhangi bir bilginiz mi yok? Hükumet tarafından yapılan program kapsamında konut kredisi faiz oranlarının düşürüldüğü duyuruldu. Sizler için Ziraat Bankası, Emlak Bankası gibi bankaların konut kredisi şartlarını, esnek ödeme tutarlarını araştırdık. Bu kredileri kullanarak konut alımlarınızı gerçekleştirebilir, ya da var olan konut kredilerinizi yapılandırabilirsiniz.

Mortgage Kredileri

Mortgage kredileri adı verilen konut kredileri banka müşterileri tarafından gayrimenkul alımları için kullandırılmaktadır. Kredi vadesi tutarlar yüksek olduğundan dolayı uzun olmaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olunduğu için çokça tercih edilmektedir. Kanunlarımız gereği verilecek kredi üst limiti konutun ekspertiz değerinin %75′ ya da %80′ i oranında olmaktadır. Yani hangi bankadan kredi çekerseniz çekin, tutar örneğin 100 bin TL ise, ekspertiz oranının yüzde 75 olması durumunda, 75 bin TL. kredi alabilirsiniz. Faiz oranları birbirinden farklı olmaktadır. Ancak konut kredilerinde vade 240 aya kadar olabilmektedir. Kalan tutarı ise peşinat olarak yatırmanız gerekiyor. Yani halihazırda 25 bin TL’ niz olmalı.

Konut kredisi alabilmek için tercih ettiğiniz evin de bazı standartlarda olması gerekmektedir. Kat mülkiyeti olmazsa olmazlardandır. Henüz inşaat aşamasında olan ya da proje çizildikten sonra satın alınan evlerde ise kart irtifakı aranır. Kredi çekmek istediğinizde alacağınız eve ipotek konulur. Dairenizi satmak istediğinizde ise ancak bu ipotekle satabilirsiniz. Kredi vadelerini kısa tutmak ise her zaman avantajdır. Daha az faiz ödeyeceğiniz için ödemeleriniz hem erken hem de daha az maliyetle biter.

Konut kredisi çekilecek olan konutta diğer aranan özellik nitelik olarak mesken durumunda olmasıdır. Dükkan, arsa, depo vb. alımlarında ne yazık ki konut kredisi kullandırılmamaktadır. Eksperin konutta incelemede bulunması halinde, alacağınız evin inşaatının yüzde 80 oranında tamamlanması gerekmektedir. Yani çatısının, kapı ve pencerelerinin tamamlanmış olması gerekiyor. Ayrıca bu konutun yasalara ve yönetmeliklere aykırı olması halinde yine banka tarafından kredi verilmeyecektir. Ayrıca akrabalardan ev alınması durumunda da yine kredi talebi reddedilmektedir.

240 ay vadeli konut kredisi alabilir ve uzun vadelerde kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası ihtiyaç, taşıt, konut vb. kredi çeşitleri ile 2020 yılında da müşterilerine destek olmaya devam ediyor. Bankanın başlatmış olduğu kampanyaya göre konut kredisi kullanmanız durumunda ilk yıl herhangi bir ana para ödemesi yapmazsınız. İlk 12 ay boyunca yalnızca faiz ödersiniz. Krediye ek olarak size hayat, konutunuza da zorunlu deprem ve konut sigortası yapılması zorunludur. Kredinin azami vadesi 180 aydır. Ziraat Bankası ekspertiz değerinin yüzde 80‘ ine kadar kredi vermektedir. Ayrıca alacağınız eve ipotek yapılmaktadır. Banka tarafından belgelere ek olarak kefil ya da teminat istenebilir.

Kredi başvurusu için gerekli evraklar

Aşağıdaki evrakları hazırlayarak size en yakın Ziraat Bankası şubelerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • T.C. kimlik belgesi fotokopisi,
  • Satın almayı düşündüğünüz evin tapu fotokopisi,
  • Banka tarafından verilecek olan başvuru formu,
  • Gelir belgesi,
  • Esnaf ve sanatkarlar için, bağlı bulunan odadan alınacak ortaklık belgesi,
  • Tüzel kişilerden talep edilecek olan ticaret sicil gazetesi,
  • Diğer belgeler,

Bu belgeler ile Ziraat Bankası’ na başvurduğunuzda banka hakkınızda bir inceleme başlatacaktır. Kredi almak için gerekli olan şartları taşıyorsanız, banka tarafından eve eksper gönderilecektir. Eksper yapacağı inceleme sonrası eve bir değer biçecektir. Belirlenen değerin ise yüzde 80′ i oranında kredi verilecektir. Bu anlamda Ziraat Bankası’ nın en yüksek limitli konut kredisini verdiğini söylemek mümkündür. Ziraat Bankasının konut kredisi faiz oranı ise 100 bin TL’ ye kadar %1,49′ tür.

Ayrıca Ziraat Bankası tarafından yapılan son güncel duyuruya göre konut kredisi faiz oranlarının düşürüldüğü duyurulmuştur. Anlaşmalı olunan inşaat firmalarından yapılacak olan alımlarda geçerli olacak faiz oranı yüzde 0,94 olarak belirlenmiştir. Oluşan konut stokunun eritilmesi, inşaat firmalarının bankaya olan borçlarının kapatılması amacı ile başlatılan kampanya dahilinde siz de ev sahibi olabilirsiniz. Ziraat Bankası konut kredisi ile ilgili detaylı bilgi alarak siz de konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

ziraat-bankası-konut-kredisi
Ziraat Bankası konut kredisi

Halk Bankası 3 Ay Ertelemeli Konut Kredisi

Hesaplı evim konut kredisi ile Halk Bankası müşterilerine finansal destek sağlamaya devam ediyor. Taksitlerinizi gelir durumunuza göre kendiniz de belirleyebilirsiniz. İlk taksit 3 ay ertelemeli olacağından ödemelerinizi sıkışmadan yapabileceksiniz. Kredi vadesi ise 180 ay olarak belirlenmiştir. Kredinin faiz oranı %1,52 olarak belirlenmiştir.

Hesaplı evim konut kredisi
Kredi Tutarı Kredi Vadesi Aylık Faiz OranıTahsis Ücreti Taksit Tutarı
100.000 TL.180 ay%1,52500 TL.1.817,33 TL.

Yukarıdaki tabloda 100 bin TL’ lik kredi için en uzun vade seçeneği ile birlikte tüm masraflar hesaba katılarak aylık taksit tutarı hesaplanmıştır. Banka tarafından 500 TL. kredi masrafı talep edilmektedir.  Yine ekspertiz değerinin %80′ i oranında kredi verileceği için kalan yüzde 20′ lik tutarı peşinat olarak yatırmanız gerekmektedir. Halkbank tarafından anlaşmalı olunan inşaat şirketlerinden yapacağız konut alımlarında geçerli olacak olan faiz oranı oldukça uygundur.  Anlaşmalı konut projeleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Düşük Faizli İş Bankası Konut Kredisi

İş Bankası da konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bankaya yapacağınız başvuru sonrası gelir durumunuz ile birlikte inceleme başlatılır. Başvurunuz kabul edilirse eksper tarafından konutun değeri ile ilgili karara varılacaktır. Kredi onayı aldıktan sonra tapu işlemlerini de başlatabilirsiniz. İş Bankası ev kredilerinde en çok seçeneği sunan bankalardan biridir. Konu ile ilgili birçok ürünü bulunmaktadır. Bu kampanyalar ev kredisi, evden eve kredisi, her şey dahil ev kredisi, kentsel dönüşüm, ev yapım ya da tamamlama kredileri, yabancılara özel ev kredisi ve tüketici destek kredisidir.

Ev kredilerinde sabit taksitle ödeme seçeneğini tercih ederseniz, gelir durumunuza göre bir ödeme planı belirleyerek kredinizin geri ödemesini yapabilirsiniz. İş Bankası da konutun ekspertiz değerinin yüzde 80′ i oranında kredi verecektir. Ayrıca toplu ödeme seçeneğini seçerek balon ödemeli ev kredisi, azalan taksitle yüksek ödemelerle başlayan ev kredisi, gelir durumuna göre değişebilen düşük ödemeli ev kredisi, faiz indirimlerinden yararlanmak için indirimli ev kredisi, belirlenen oranlarda sürekli eşit taksit ödeyebileceğiniz eşit taksitli ev kredisi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz.

iş-bankası-konut-kredisi
İş Bankası Konut Kredisi

İş Bankası’ nın konut kredisi faiz oranı %0,95′ tir. 120 ay vadeli olarak kredi aldığınızda sürekli olarak faiz ödemesi yaparsınız. Bu amaçla geliriniz ile doğru orantılı olacak şekilde ödeme planı oluşturmalı ve olabildiğince kısa vade seçmelisiniz. Kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Vakıfbank Sarıpanjur Konut Kredisi

3 ay erteleme seçeneği ile konut kredisi veren banka Vakıfbank’ tır. Uygun faiz ve vade seçenekleri ile ödemelerinizi yapmaya 2021 yılında başlayabilirsiniz. Ancak bu kampanyadan yalnızca kamu çalışanları yararlanabilmektedir. 120 aya kadar vade mevcuttur. Ayrıca kredi yalnızca yeni konut alımları için geçerli olacaktır. SPK lisansına sahip eksper firmalar tarafından değerleme yapılır ve belirlenen tutarın yalnızca %80′ i oranında kredi kullandırılabilir. Banka tarafından kullandırılacak olan kredinin yüzde 100 fazlası oranında 1. derece ipotek talep edilmektedir. Ancak şahıs kefaleti zorunlu tutulmamaktadır. Ödeme bittiğinde ise konutun üzerine konmuş olan ipotek kaldırılacaktır. Kredinizi vadesinden önce ödemeniz durumunda ise erken ödeme tazminatı ödemeniz gerekmemektedir.

Kredi alırken faiz oranına ek olarak dosya masrafı, rehin ücreti ve ekspertiz ücretini ödemeniz gerekiyor. Alacağınız konuta zorunlu deprem sigortası da yapılacaktır. 18 yaşından 70 yaşına kadar tahkikatı olumlu sonuçlanan her banka müşterisi konut kredisi kullanabilecektir. Hemen kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankaya gelir belgesi, ikametgah adresi, konutun tapusunun fotokopisini ve kimlik belgenizi sunmak zorundasınız.

Katılım Bankalarının Faizsiz Konut Kredileri‘ ni incelediniz mi?

Garanti Bankası Mortgage Kredisi

Garanti Bankası da artan, azalan, değişken faizli, önce sabit sonra değişken faizli kredi kampanyaları ile müşterilerini ev sahibi yapıyor. Konut kredilerinin faiz oranları % 1,49′ dan başlıyor. Yalnızca Türk Lirası cinsinden kullandırılan kredilerin vadesi en fazla 240 ay olabiliyor. Bu kredi kampanyasından gerçek kişiler yararlanabiliyor. Ayrıca alınacak olan evin mesken olması gerekiyor. Banka kefil talep etmiyor. Yalnızca alacağınız konuta ipotek yapılıyor. Ayrıca kredi üst limiti ekspertiz değerinin %80′ i oluyor.

garanti-bankası-konut-kredisi
Garanti Bankası konut kredisi

İlk başvuru aşaması için yalnızca kimlik belgesi talep edilmektedir. Ancak başvurunuz onaylandıktan sonra alacağınız evin tapu fotokopisini de bankaya teslim etmeniz gerekiyor. Evi alabilmeniz için yüzde 20 oranında da bir peşinatınızın olması gerekiyor. Bankanın hesaplama aracından yararlanarak ödeme planı hazırlayabilirsiniz.

İlk aylarda çok fazla ödeme yapmak istemiyorsanız, artan taksitli mortgage kampanyasından yararlanabilirsiniz. Bu kampanya ile ilk aylarda daha düşük faiz öderken, vade dolumuna yakın ödemeleriniz artar. Sabit taksitli konut kredisi çekmeniz durumunda ise durum aşağıdaki gibi olacaktır.

Kredi talepleriniz için size en yakın banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Kredi notunuzun yüksek olması ve sicilinizin temiz olması durumunda bankalar tarafından kredi talebiniz olumlu karşılanacaktır. Peşinat tutarını da yatırarak tapu işlemlerini başlatabilirsiniz. Bankalar tarafından verilen peşinatsız konut kredilerine de başvurabilirsiniz. Yeni eviniz hayırlı uğurlu olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.