Yasal Tefeciler Var mıdır? Tefeci Arayanlara 3 Farklı Yöntem!

03.01.2023
Yasal Tefeciler Var mıdır? Tefeci Arayanlara 3 Farklı Yöntem!

Tefecilik, eski Türkiye’de para ile para satılmasından ibaret olan bir meslektir. Dar günde nakit paraya ihtiyacı olanlara, senet veya ipotek karşılığında senetle para veren kuruluş veya kişilere tefeci denmektedir. Günümüze tefeci arıyorum diyen ve telefon numaraları ile adreslerine facebook sayfalarında arayan birçok vatandaş mevcuttur. Geçmiş dönemde bankerler neyse, tefeciler de gizli saklı olarak aynı işi yapıp, senetle kredi vermektedirler. Günümüzde tefecilik yasak olsa da, halen İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana gibi büyük şehirlerde, tefeciler bulunmaktadır. Bu tefecilerin hiç biri yasal değildir.

Tefecilik Yasal mı?

Günümüzde yasal finans hizmeti veren bankaların, dosya masrafı, sigorta giderleri ve faiz oranları yüksek olduğundan bankalar için bazı kitlelerce yasal tefeciler deyimi söylenmektedir. Kredi kartı borçlularının çoğalması nedeniyle borç kapatma kredilerinde talep edilen yüksek faizler veya kredi notu düşük olup, bankalardan kredi alamayanlardan talep edilen yüksek faiz oranları yasal tefeciliğin varlığından bahsettirmektedir. Tefecilik suçtur. 

tefeci adresleri
Facebook sayfalarında ki tefeci ilanlarına dikkat edin!

Hiçbir bankayı veya finans kuruluşunu tefeci olarak dile getirmesek de, sitemize başvuran birçok vatandaş yasal tefeci arıyorum, senetle para veren tefeciler, tefeci adresleri ve fiyatları gibi yorumlarda bulunmaktadırlar.

Özellikle de, kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle takibe düşüp kırmızı kalem çekilenlerin acil paraya ihtiyaçları olduklarında ilk başvurdukları kişiler yasal tefecilerdir. Bazı kişiler veya kuruluşlar, senetle 10 bin liraya kadar para verip, bu paradan 1.000 TL. civarında kesinti yapıp geriye 9.000 TL. ödemekte ve bu parayı, 15.000 TL. olarak 12 ay taksitle geri almaktadır.

Tefecilerin adreslerini ve iletişim bilgilerini aramak yerine Senetle para veren yerler ve kuyumcular ikinci bir alternatif teşkil ettiği gibi, kredi kartıyla veya elden taksitle altın alıp bozdurmak, tefecilerden uzak durmanızı sağlayacaktır.

yasal tefeciler
Yasal tefeci diye bir şey yoktur. Tefecilik Suçtur!

Tefecilerden 9.000 TL. nakit para alan vatandaş, 12 ay vade ile 6.000 TL. zarar ederek ödeme yapar ve bu ödemelerinden herhangi birini aksatması durumunda, senedinin hemen icraya verildiği veya haciz işleminin başlatıldığı da bilinmektedir.

Sanal Tefeciler Kimdir?

Sosyal medyanın kullanımının günden güne artması nedeniyle sanal tefecilerin senetle para satma işlerini yaptıkları en büyük platform sosyal medyadır. Özellikle de, facebook sayfalarında kredi çekemeyenlere kredi çıkartılır, emekliye 10 bin liraya kadar hemen kredi, sicili bozuk olana acil para imkanı gibi ilanları görürsünüz. Yine twitter ve instagram’da da cirit atan bu şahıslar, sanal tefeciliği yasal bir işlem gibi göstererek, zor durumda olan vatandaşın sırtından para kazanmayı hedeflerler.

 • Otomobilini veya ticari aracını ipotek ettirenler,
 • Evini ipotek ettirip tefecilerden para çekenler,
 • Kredi kartı borcunu ödemek için tefecilere başvuranlar,
 • Eşyalarını tefecilere kaptırıp, mahkeme mahkeme tefecilerin peşinde koşanlar.. neler neler..

Tefecilik Suç mudur? Tefeciliği Cezası Nedir?

Tefecilik Türk Ceza Kanunun 241. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Madde içeriği aşağıda alıntılanmıştır.

“Madde 241 – (1) Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Yukarıda ki maddelerde görüldüğü üzere herhangi bir kazancın elde edilmesi amacıyla, başka bir kişiye geri alınmak üzere para veren şahıslar 2-5 yıl arasında süreli hapis cezası ve buna ilaveten 5.000 gün de APC ile ceza almaları söz konusudur.

Bu kanun maddesini okuduğumuz da, senet kırdıran faktoring firmaları veya taksitle kredi veren bankalar aklımıza gelmektedir. Bankalar para kazanmak için bizlere para verirler. Peki bunların intisnası nedir? Bankalar tefeci değiller mi?

 
Sanal tefeciler
Sanal tefeciler

Yasal Tefeciler Var mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar Kanun ile kurulmuş olan tüzel kişiliklerdir. Bu kuruluşlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca düzenlenen kanun, tüzük, yönetmelik, kararname, genelge ve tebligatlar gereğince hizmet verirler. Devlet bu kuruluşları denetlediği gibi, mevzuat hükümlerinin dışına çıkamazlar. Bankalar kanunda belirtilen sınırlar çerçevesinde kredi verirler. Ancak tefeciler, herhangi bir kanun ile kurulmayan, tüzel kişilikleri olmayan, zor durumda olan vatandaşa senet karşılığı para verip, borç aldığı paradan daha fazlasını ödemesini isteyen yasal olmayan kişi veya kişilerdir. Bu kapsamda yasal tefeciler diye bir şey söz konusu değildir.

Tefeciler Yerine 25.000 TL. N Kolay Kredi Başvurusu Yapın!

NKredi sisteminde kredi notu düşük olan ve bankalardan kredi çekemeyen kişilere 20 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu sistemde kredi notunuzun kaç olduğunun herhangi bir önemi yoktur.

tefeci-adresleri-telefon-numaralari

Faiz oranları normal şartlarda verilen ihtiyaç kredisi faizlerinden daha yüksektir ancak, tefecilerin eline düşmek yerine yasal bir işlem yapıp, borcunuzu tek kuruma ödemek en doğrusudur.

Yukarıda ki görsel de anlatıldığı gibi, evrak hazırlama, şubeye gitme, sıra bekleme derdi yok.

Hemen başvurun, 25 bin lira kredinizi anında çekin! Kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.

2. Yöntem

Tefeci aramak yerine Elden taksitle cep telefonu satan mağazalara başvuru yaparak ihtiyacınız olan miktara yakın tutarda bir cep telefonu alıp bozdurun. 5.000 TL. civarına satın alacağınız bir Samsung veya Iphone marka cihaz işinizi görecektir. Tefeci aramak yerine cep telefonu bozdurma isimli içeriğimizde bu işi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Yöntem 3

KKB notunuzu düşüren bankaya gidin ve borcunuzu yapılandırın. İhtiyacınız olan kredi miktarını da üzerine ekletin Örneğin 20 bin TL. borcunuz var ise 30 bin yapılandırma ve borç kapatma kredisi çekin. Bu sayede kara listeden çıkın.  İcralık olanlara kredi veren bankalar da bu anlamda sizlere yol gösterici olabilecektir.

Esnafkredi.net olarak hangi türde olursa olsun, tefecilik hizmeti veren kişi veya kuruluşlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

 1. Ramazan dedi ki:

  Acil 15bin lazım

 2. özkan dedi ki:

  acil tefeci lazım

 3. Burçin Akdeniz dedi ki:

  Tefeci arıyorum acil

 4. Cengiz dedi ki:

  Acil 40bin ihtiyacım var. Aylık 5bin ödeme yapabilirim. Özel sektörde yaklaşık 5 yıldır çalışıyorum.

 5. Cengiz dedi ki:

  Acil 40bin ihtiyacım var. Aylık 5bin ödeme yapabilirim.

 6. Serkan Solmaz dedi ki:

  Hastane masrafları için

 7. burak dedi ki:

  acil 20 bin tl istanbul küçükçekmece .

 8. Orhan dedi ki:

  Cenk bey bana 10000 tl lazim 12 ay için de geri vericem

 9. Lokman dedi ki:

  Slm bana acil para lazım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 10. Mustafa dedi ki:

  Acil nakit ihtiyaçlarınız ve araçlarınız gayrimenkulleriniz üzerinden nakit ihtiyaçları için nakit izmir sitesine bakın

  1. Alper yigit dedi ki:

   Acil paraya ihtiyacım var 1000tl

  2. Turgut dedi ki:

   Slm açık para lazım yardımcı olur musunuz

 11. sibel dedi ki:

  banada yardımcı olun lütfen

1 7 8 9