Ziraat Bankası 70 Yaş Üstü Kredi Hesaplama

05.01.2023
Ziraat Bankası 70 Yaş Üstü Kredi Hesaplama

Hangi kredi kampanyasından faydalanmak isterseniz isteyin 65 yaşı geçtiğinizde bankalar tereddüt edecektir. Tabi her bankada ayrı bir yaş sınırı bulunmaktadır. Ziraat Bankası 65, 70, 75 yaş üstüne kadar kredi verebilir. 80 yaşına kadar kredi veren bankalar da yok değildir. Emekli kredileri ile Ziraat, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank emekli müşterilerinin de finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İçeriğimizde Ziraat Bankası ve diğer bankaların kredi şartlarından bahsedecek ve bu şartlar dahilinde örnek kredi hesaplamaları yapacağız.

Ziraat Bankası 65- 70- 75 Yaş Üstü Kredi

Ziraat Bankası bildiğimiz gibi bir kamu bankasıdır. 18 yaşını tamamlamış müşterilerine kredi verebilmektedir. Tabi her banka gibi Ziraat Bankası’ nın da kredi vermek için bazı şartları bulunmaktadır. İstenen evraklar ile bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka bir süreliğine hakkınızda tahkikat başlatır. Yapılan incelemeler sonucu kredi notunuzun düşük olduğu ya da sicilinizin kötü olduğu tespit edilirse banka kredi başvurunuzu reddedebilecektir. İkinci kural olarak bankaya bir gelir bilgisi sunmalısınız. Gelir durumunuz banka tarafından kredinin geri ödenmesi adına bir teminat ifadesi olmaktadır.

Bu amaçla emekliler şanslı kişilerdir. Çünkü düzenli gelirleri olduğundan bankalar kredi verme konusunda pek tereddüt yaşamazlar. Düşünecekleri tek durum yaş kriteri olacaktır. Kredinin geri ödemesi konusunda endişe yaşayacak olan bankalar kredileri belirli bir yaşa kadar vermektedirler. Yaş sınırı aralığı 65 ila 80 olmaktadır. Bu yaş aralığı önceki yıllarda daha düşüktü. 65 yaş ve altına kredi verilirken 2 tane de kefil şartı aranıyordu. Ancak yeni düzenlemeler ile birlikte bu yaş yukarı çekildi. Tabi yaşı bu seviyeye ulaşmış kişilerin bankaya sağlık raporu sunması gerekiyor. Özellikle kanser gibi ciddi hastalıklara sahip banka müşterilerinin sağlık raporlarında bu durumları belirtilmelidir. Kredi almaları ise sadece kefil gösterilmesi yolu ile mümkün olmaktadır.

Ziraat Bankası 65- 70- 75 Yaş Üstü Kredi
Ziraat Bankası 65- 70- 75 Yaş Üstü Kredi

Ziraat Bankası Kredi Şartları

Ziraat Bankası’ nın kredi verirken tek dikkat ettiği şey yaş sınırı olmamaktadır. Yapılan incelemede kişinin daha evvel kredi kullandığı görülür ve bu krediyi geri ödeme performansında bir sıkıntı olduğu tespit edilirse banka kredi vermeyecektir. Yine şahsın akli dengesinin yerinde olduğunun doktor raporu ile kanıtlanması gerekmektedir. Kredi vadeleri maksimum 36 ay yani 3 yıl olabilmektedir.

Kredi çekebilmek için şartları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Yaşınızın 70 yaş altında olması gerekmektedir.
 • Yaş sınırını aşanlardan kefil ya da teminat göstermeleri istenecektir.
 • Yine yaş sınırını aşanlar bankaların ipotekli kredi kampanyalarından yararlanabilir.
 • Maaşınızın 10 katı tutarında kredi çekebilirsiniz.
 • Kredi notunuzun 1300 olması gerekiyor.
 • Ciddi bir rahatsızlığınızın olmaması gerekiyor.
 • Akıl sağlığınızın yerinde olduğunu kanıtlamalısınız. Bunun için heyet raporu gerekecek.

Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası’ ndan emekli kredisi alabilmek için T.C. kimlik fotokopisi, emekli maaş dökümü, ikametgah belgesi ve sağlık raporu gerekmektedir. Ayrıca yaş sınırı geçmeniz durumuna banka ek belgeler, kefil ya da teminat talep etmek hakkına sahiptir. Ayrıca kredi başvurunuzun kabul edilip edilmemesi bankanın iradesindedir. Ciddi bir rahatsızlığınızın olmadığını da bankaya kanıtlamanız gerekiyor. Sağlık raporunun teşekküllü bir sağlık kurumundan alınması gerekiyor. Akli melekelerin yerinde olduğunu kanıtlamanız, banka için temel kriter.

Emekli Kredisi Hesaplama

Banka İsmiYaş Sınırı
Ziraat Bankası70 yaş
İNG Bank70 yaş
Türk Ekonomi Bankası70 yaş
Vakıfbank80 yaş
Aktifbank80 yaş
Denizbank80 yaş
PTT Bank80 yaş

Ancak belirli oranda bir mal varlığına sahipseniz 12 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz. Kredi vadelerinin yaş durumunuza göre belirlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin 78 yaşındaki bir Denizbank müşterisi yalnızca 2 yıl vadeli olarak kredi çekebilir. Ya da 67 yaşındaki bir İNG Bank müşterisinin kredisinin vadesi maksimum 3 yıl yani 36 ay olacaktır. Bu durumda Ziraat Bankası kredilerinin de müşterinin 70 yaş durumu baz alınarak hesaplanacaktır.

Zaten kredi süresi uzayınca faiz oranları da eklenerek borç artacağından, kişinin ödeme gücü göz önünde bulundurularak fazla vadelerden kaçınılmaktadır.

 • 20 bin TL kredi çektiğinizde
 • 12 ay vadeli olarak 2.854,24 TL
 • 24 ay vadeli olarak 1.604,16 TL
 • 36 ay vadeli olarak 1.195,97 TL olarak geri ödeme yaparsınız.

Ziraat Bankası emekli müşterilerini Emeklinin Artısı Ziraat’ te isimli kampanyası ile desteklemektedir. Belirli şartlar dahilinde verilecek olan krediler tüketici kredisi ve konut kredisi olmaktadır. Ziraat’ın kredilerinden yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartlara sahip olmanız gerekmektedir. İlk ve olmazsa olmaz şart, emekli maaşınızı bu bankadan almanız olacaktır.

Örneğin Tüketici kredisinin faiz oranı  yüzde 1,75  tür. Kredi vadesi ise maksimum 36 ay (3 yıl) olmaktadır. 100 TL kredi tahsis ücreti alınmaktadır. 30 bin TL kredi çektiğinizde geri ödeme yapacağınız taksit tutarı aylık 1.195,97 TL olacaktır.

emekli-kredisi-hesaplama
Emekli Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı

Tabi ki belirli bir yaşa gelmiş banka müşterilerine hayat sigortası da yapılacaktır. Belirttiğimiz faiz oranlarından talimat ürünlerine, Ziraat’ın banka kartı Combo’ ya sahip olanlar ya da kredili mevduat hesabı olanlar faydalanabilecektir. İnternet bankacılığı üzerinden başvuru yapanlar da eşya, konut sigortası, kasko, yangın sigortası, Dask, Bes ve Azg ürünlerinden 2 tanesini daha evvel satın almış olanlar faiz oranlarından yararlanabilecektir.

Konut kredisi almak isteyen emekli banka müşterileri ise kredili mevduat hesabı olanlar, combo kart ya da talimat ürünleri bulunanlar faydalanabilecektir. Yeni başvuran ya da daha evvel banka müşterisi olanların internet bankacılığı üzerinden işlem yapmaları durumunda ise yine sigorta ürünlerinden 3 tanesine sahip olmaları gerekiyor. Çünkü emekli konut kredisinin kredi limiti ve vade oranı daha yüksektir. Tabi yaş sınırına takılıyorsanız konut kredisi almanız daha zor olacaktır. Bu sebeple tüketici kredilerine başvurabilirsiniz. Şayet 70 yaşını geçmişseniz, banka tarafından kefil ve teminat talep edilecektir. Ya da bir taşınıtınız, konutunuz varsa bunu teminat olarak göstererek kredi çekebilirsiniz.

Gerekli alanları doldurarak internet üzerinden de kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası’ nın emekli kredilerinden yararlanabileceğiniz gibi Vakıfbank, TEB, PTT, Halkbank, Kuveyttürk, Albaraka Türk, Akbank gibi bankaların kredilerinden de yararlanabilirsiniz. 80 yaşına kadar koşulsuz şartsız kredi alabileceğiniz tek finansal kuruluş ise PTT Bank olacaktır. Alabileceğiniz kredi tutarının maaşınızın on katı olabileceğini bir kez daha hatırlatalım. Ancak kredi başvurusunun onayı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun kuralları dahilinde bankanın vereceği karara bağlı olacaktır.

65 yaş kartı her ilde geçerlimi merak ettiklerinizi içeriğimizde bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.