Ziraat Bankası Öğrencilere Eğitim Kredisi Veriyor

05.01.2023
Ziraat Bankası Öğrencilere Eğitim Kredisi Veriyor

Öğrencilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından öğrenci kredileri verilmektedir. Ziraat Bankası öğrenim kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Ayrıca Yapı Kredi, Akbank, Vakıfbank, Denizbank ve İş Bankası tarafından verilen eğitim kredileri de bulunmaktadır. Bu kredilerin yanı sıra öğrenciler için düzenlenmiş olan kredi kartları da bulunuyor. Zaten Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve kredilerin ödemesi de Ziraat Bankası vasıtası ile yapılıyor. İçeriğimizde Ziraat Bankası öğrenci kredisi ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi

Ziraat Bankası tarafından esnaf, çalışan, emeklilere olduğu gibi öğrencilere de finansman imkanı sunulmaktadır. Ziraat Bankası bu kredileri belirli şartlar dahilinde sunmaktadır. Elbette bu kredileri veren her bankanın kendilerince geliştirdikleri kredi özellikleri vardır. Faiz oranları ve vadeler birbirinden farklı olmakla birlikte öğrenciler bu kredileri kullanabilir. Özel okul, kurs ve üniversite masraflarının karşılanması için finansmanı bu bankalardan alacağınız krediler yardımı ile sağlayabilirsiniz. Genel olarak destekleme ödemelerinin Ziraat Bankası eli ile yapıldığını hepimiz biliyoruz.

Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu‘ na başvurduğunda kendilerine kredi ya da burs çıkması durumunda ödemelerini bu banka şubesi kanalı ile almaktadır. Bu krediler dışında sadece eğitim masraflarının karşılanması amacı ile her türlü öğrencinin desteklenebileceği kredi kampanyası da bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi
Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi

Eğitim kredisi kapsamında bankaya başvuruda bulunacak olanlar;

 • Öğrenciler ve kursiyeler,
 • Öğrenci velileri,
 • Öğrencilerin yasal vasileri,
 • Öğrenci ile akrabalık bağı olmayan ve sadece eğitim masraflarını üstlenecek kişilerdir.

Bu sayılan kişiler de ancak belirli şartlar dahilinde kredilendirilebilir. Faizsiz eğitim kredisi alarak eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları

Ziraat Bankası tarafından yukarıda saydığımız kişilerin kredi kullanabilmesi için kendilerinin belirli şartlara sahip olması gerekiyor. Bankalar kredi taleplerini incelerken belirli hususları dikkate alıyor. Şayet kredi talebinde bulunan müşterinin kredi almasına engel teşkil edilecek olan bir durum varsa kredi talebi reddediliyor. Banka tarafından dikkate alınacak olan hususlar aşağıdaki gibidir;

Kredi skoru: Bankalar tarafından müşterinin kredilendirilebilmesi için dikkat edilecek olan kriterlerin başında kredi notu gelmektedir. Şayet müşteri geçmiş dönemde kredi ya da kredi kartı gibi herhangi bir bankacılık ürünü kullandıysa bu durumlar kredi notunu etkilemektedir. Farklı bir kredi borcu olanların talepleri ise reddedilmektedir. Öğrenciler şayet daha evvel herhangi bir bankacılık ürünü kullanmadılarsa muhtemelen kredi notları yoktur. Şayet kredi başvurusunda öğrencinin velisi bulunacaksa bu durumda öğrenci velisinin kredi notuna bakılacaktır. Şayet kredi notu düşükse kredi verilmeyecektir.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları
Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları

Gelir durumu: Bankaların dikkat edeceği konulardan bir tanesi de gelir durumudur. Kredi çekecek olan müşterilerin bankaya gelir sunması gerekmektedir. Yüksek limitte kredi çekmek isteyenler belgelenebilir ek gelirleri ile banka şubelerine gidebilirler. Öğrenciler düzenli gelire sahip kişiler olmadıklarından dolayı bankalar kredi verme konusuna olumsuz yaklaşabilirler. Ancak velileri tarafından kredi başvurusunda bulunulursa diğer şartların da tamamlanması durumunda kredi verilecektir. Fakat öğrenci çalışıyorsa muhtemelen kredi çekebilecektir.

Yaş durumu: Ziraat Bankası’ nın dikkat edeceği diğer hususlardan bir tanesi de yaştır. Kredi ya da kredi kartına sahip olmak için öğrencilerin reşit olmaları gerekiyor. Reşit değillerse kredi velileri tarafından çekilebilecektir.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Bankalara kredi talebi ile gitmeden evvel kredi özelliklerini incelemenizde yarar var. Zira Ziraat Bankası en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranına sahip bankaların başında gelmektedir.

 • Ziraat Bankası 36 vade ile eğitim kredisi vermektedir.
 • Taksitli kullanım yapılabilir.
 • İsteğe bağlı olarak kredili mevduat şeklinde de kredinize ulaşabilirsiniz.
 • Banka tarafından kefil ya da teminat talep edilebilir.
 • Hayat sigortası yapılması zorunludur.
 • Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı % 1, olmaktadır.

Ziraat Bankası faiz oranları diğer bankalar ile kıyaslandığında oldukça düşüktür. Denizbank eğitim kredisinin güncel faiz oranı %1,49‘ dur.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi Gerekli Evraklar

Eğitim kredisi başvuruları Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Size en yakın banka şubesine aşağıdaki evraklar ile başvuruda bulunmanız gerekiyor.

 • Bankadan temin edilecek olan kredi talep formu
 • T.C. kimlik belgesi ya da bu belge yerine geçebilecek pasaport ya da ehliyet
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Banka şubesi tarafından istenecek ek belgeler
 • Eğitime ilişkin faturalar
 • Öğrencinin aktif olarak eğitim aldığını gösteren belge gerekmektedir.
Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi Gerekli Evraklar
Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi Gerekli Evraklar

Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil isteyebileceği gibi teminat da talep edebilir. Öğrencilerin kendilerine ait mal varlıklarının olmadıklarını farz edersek bu anlamda başvuruları velileri yaparak mevcut taşınmazlarını ipotek ettirebilirler. Part time çalışan öğrenciler gelirlerini belgeleyebilirse kredi alabilmeleri daha kolay olacaktır. Belirtmek gerekiyor ki açık öğretim öğrencileri bu kredilerden yararlanamıyor.

Öğrenciye Tavsiyeler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan son düzenlemeye göre artık kredi başvurusunda bulunan şahısların başvuruları ince elenip sık dokunmaktadır. Öğrenciler ya da ev hanımları gelirleri olmayan kişiler olduklarından dolayı kredi başvuruları reddedilebiliyor. Öğrenciler çalışıyor ise, çalışma durumlarını ve gelirlerini banka şubelerine ileterek kredi talebinde bulunabiliyor. Bu durumda bankalar tarafından genel olarak kredi başvuruları kabul edilmektedir.

 Üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankaların şartlarını öğrenerek bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Öğrencilere kredi alabilmeleri konusunda tavsiye edebileceğimiz 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

 • Ziraat Bankası’ nın kefil talep ettiğini biliyoruz. Öğrenciler şayet kredi notu ve geliri iyi bir kefil ile kredi başvurusu yaparsa taleplerinin kabul edilmesi kolaylaşacaktır.
 • Öğrencinin şayet mevduat ya da yatırım hesabı varsa bu hesaplarındaki mal varlıklarının kredi çekeceği tutarın iki katı kadar olması gerekiyor. Şayet öğrencinin hesabında yeterli miktarda mevduat varsa banka tarafından kredi talebi kabul edilecektir.
 • Öğrenci daha evvel kredi kartına sahip olmuş ve ödemelerini düzenli olarak yapıyorsa muhtemelen kredi notu da yüksek olacaktır. Bu durumda kredi başvuruları kabul edilir.

Maksimum vade 36 ay olmakla birlikte daha az vadeleri tercih ederek kredinizi daha çabuk öderseniz faiz yükünden kurtulmuş olursunuz.

Ziraat Bankası Bankkart Genç

Şayet Kredi Yurtlar Kurumu tarafından kredi alıyorsanız ödemelerinizi almak için size bir  kart çıkarılacaktır. Para çekerken ya da alışveriş yaparken bu kartı kullanabilirsiniz. Kart hem banka hem de kredi kartı özelliklerine sahiptir.

 • 18 ile 26 yaş arasında olan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri
 • KYK burs ve öğrenim kredisi alanlar bu kartlara sahip olanlar
Ziraat Bankası Bankkart Genç
Ziraat Bankası Bankkart Genç

Harçlık avansınız ile hesabınızda para olmasa dahi faiz gibi ekstra masraflar ödemeden alışveriş yapabilirsiniz. Sms ile kart başvurusunda bulunmak mümkündür. GENC BANKKART yazarak 4747′ ye gönderebilirsiniz. Ancak karta ilk sahip olduğunuzda kredi kartı özelliği açık olmadığından dolayı banka şubelerine giderek bu özelliği açtırmanız gerekmektedir. Öğrenciler bu kartlar için yıllık aidat vb. ödemezler. Ayrıca kredi kartından nakit avans çekerek acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kartınızın 3D secure güvenlik özelliği ile hiçbir güvenlik endişesi olmadan alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kartınız ile GSM operatörünüze TL yükleyebilirsiniz. 90 TL ve altındaki alışverişlerinizde kartınızın temassız özelliğini kullanabilirsiniz. Kart ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ziraat Bankası’ nın yanı sıra eğitim kredisi veren pek çok banka şubesi bulunuyor. Ancak Ziraat’te faiz oranları oldukça uygun olduğundan dolayı eğitim için gerekli olan finansman ihtiyaçlarınız için gerekli evraklar ile başvurunuzu banka şubelerine giderek yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Ozan Karaşahin dedi ki:

  Üniversiteye yeni kayıt yaptırdım
  30.000tl Kredi almam mümkün müdür?