Kredi Çekme Taktikleri (KKB NOTU DÜŞÜK OLANLARA)

05.01.2023
Kredi Çekme Taktikleri (KKB NOTU DÜŞÜK OLANLARA)

Bankalardan ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi çekmek istediğimizde bazen başvurularımız reddedilebilir. Bunun ise pek çok sebebi vardır. Kredi almanın püf noktalarını, kredi çıkarma yollarını sizler için araştırdık. Kolay kredi alabileceğiniz pek çok banka mevcuttur. Kara listedeyken dahi kredi almanız kesinlikle hayal değildir. Bankalar kredi vermek için gelir belgesi sunmanızı isterler. Ancak belgelenebilir geliri olmayanlar da kredi alabilir. Detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi Almanın Püf Noktaları

Kredi tutarımızı, kullanmak istediğimiz kredi çeşidini ve bankayı belirledik. Gerekli evrakları temin ederek banka şubesine kredi başvurusunda bulunmaya gittik. Günlerce bekledik ama kredi başvurumuz iptal edildi. Ama neden? Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Bankaya sunulan evrakların başında gelir belgesi gelmektedir. Şayet düzenli bir geliriniz yoksa, ya da bu geliri belgeleyemiyorsanız banka kredi vermekten imtina edecektir. Zaten aylık gelirin en fazla %50′ si tutarında kredi verilmektedir. Geliriniz düşük seviyede görülürse kredi alamazsınız.

Dikkat edilecek diğer kriter ise kredi notudur. Bankalar başvuru yaptığınızda hakkınızda tahkikat başlatırlar. Şayet kredi notunuz düşük, siciliniz ve kredi geçmişiniz kötü ise yine banka başvurunuzu reddecektir.

Findeks notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuBaşvurunun Olumlu Sonuçlanma Durumu
1 – 699En RiskliÇok Düşük
700 – 1099Orta RiskliDüşük
1100 – 1499Az RiskliGelire Bağlı
1500 – 1699İyiYüksek
1700 – 1900Çok İyiÇok Yüksek
Kredi Almanın Püf Noktaları

Kredi çekebilmek için kredi notunuzun 1100′ den fazla olması gerektiğini belirtelim. Şayet 699′ a kadar olan kredi notuna sahipseniz kredi alma ihtimaliniz diye bir seçenek bile yoktur. Başvurunuz kesin olarak reddedilir. Bilmeniz gerekiyor ki 5 yıl boyunca hiçbir kredi ya da kredi kartı ürünü kullanmamış olan kişilerin kredi notları sıfır kabul edilecektir. Şayet kredi notunuz düşükse bunu yükseltme süreniz yine 5 yıl olacaktır.

Kredi Çıkarma Yöntemleri

Kredi notum düşük, sicilim de kötü, nasıl kredi alacağım diye düşünüyorsanız size sunacağımız tavsiyeleri yabana atmayın. Bankalar bana kredi vermez diyerek tefeci vb. illegal yollara başvurmayın. Kötü niyetli şahısların faiz oranlarını tahayyül bile edemezsiniz. Bankalar bu anlamda finansman sağlanacak en güvenli kuruluşlardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından faiz oranları ve vade durumları sürekli olarak denetlenmektedir. Ayrıca kredi notları ise KKB sistemi adı verilen ve tüm bankaların dahil olduğu bir sistem üzerinden sürekli olarak incelenmektedir. Bu sebeple internet üzerinde kredi çıkarılır, kara listedekilere kredi vb. sloganlar ile sizi para kazanma kaynağı olarak gören kişilere itibar etmeyin. Aşağıda sıralayacağımız maddeler ile bankalardan kredi çekmeniz mümkün olabilir.

İlk engeliniz yaş ise 18 yaşından küçüklere kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.

Kredi çıkarma yolları ise:

  • Maaşınız tek kriter değil. Şayet geliriniz yüksekse bu size bankalar tarafından kesin olarak kredi çıkacağı anlamına gelmemektedir. Eli boş dönmemek adına bankaya kredi başvurusuna gitmeden evvel kredi notunuzu inceleyin.
  • Siz her ne kadar kredi borcumu temizledim diye düşünseniz de bankalar tarafından geçmiş çok fazla kurcalanıyor. Ayrıca kara listeye alınan bir kişi borçlarını kapatsa dahi 5 yıl süre geçmeden kara listeden çıkamıyor.
  • Kredi notu dikkat edilen en önemli kriterlerden bir tanesidir. Daha evvel kredi ya da  kredi kartı kullanmadıysanız zaten muhtemelen kredi notunuz 0 olacaktır. Böyle bir durumda gelir beyan edilerek kredi alınabilir.
  • Sadece kredi geçmişiniz değil, kredi kartı ekstrenizi düzenli ödeyip ödemediğiniz, faturalarınıza verdiğiniz otomatik ödeme talimatları vb. hepsi bankanın hafızasında tutulmaktadır. Kredi kartı taksitlerinizi geç ödemeniz hatta 1 gün dahi aksatmanız kredi notunuzu düşürecek olan en önemli etkenlerden bir tanesidir.
  • Daha evvel bir kredi kullandıysanız ya da kredi borcunuz varsa aman dikkat! Şayet banka tarafından daha evvel aranmışsanız ve bu borçları ödemediğiniz için size verilen 90 günlük süreyi kullanmamış iseniz takibe düşmüşsünüz demektir. Artık muhatabınız banka değil avukat olacaktır. Şayet yasal takibe düşmüş iseniz yukarıda belirttiğimiz 5 yıl süresi geçerli olmaktadır.
  • Ayrıca yasal takibe düşmenizi sağlayan durumlardan bir tanesi tüm bankalara aynı anda kredi başvurusunda bulunmanızdır. Başvurular devam ederken istediğiniz sayıda bankaya başvurabilirsiniz. Ancak bankalar tek tek başvurularınızı reddeder ise bu durum diğer bankaların kafasında da soru işareti oluşturacaktır. Aynı anda 2 bankadan kredi çekilir mi isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Bankalar için önemli olan noktalardan bir tanesi de SGK primleridir. Zaten kredi çekebilmek için 6 aydır sigortalı olmak gerekiyor.
  • Kara listede olan kişilerin kredi kullanabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması için alternatif yollar geliştirilmiştir. Bu yollardan bir tanesi de ipotekli kredilerdir. Şayet taşınır ya da taşınmaz bir mala sahipseniz bu malınızı bankalara ipotek ettirerek diğer kredi ürünlerinden yararlanabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç, konut ya da taşıt kredilerinde sunduğunuz mal bir teminat olarak gösterildiği için bankalar tarafından güven kazanmanıza sebebiyet verir.
  • Şayet kredi notunuz düşükse kefil göstermek işinizi görebilir. Ancak kefilin de güvenilir olması gerekmektedir. (Sosyal güvence, teminat olarak konut ya da taşıt)
  • Kredi borcunuz varsa ve bu borç faiz işlediğinden dolayı her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa yapmanız gereken şey bu borçları kapatmak olacaktır. Peki ama nasıl? Öncelikle yapmanız gereken şey faiz oranlarını incelemektir. Faiz oranı düşük olan bankaya borç transferi yaparak yapılandırma yoluna gidebilir ya da birden fazla bankaya kredi borcunuz var ise bu borçlarınızı tek çatı altında toplayabilirsiniz.

Hangi Bankadan Kolay Kredi Alabilirim?

Kredi borçlarınızı yapılandırdıktan ve ödemeye başladıktan sonra 5 yıllık süreyi tamamladığınızda kredi notunuzu sıfırlanacaktır. Bu bankalar nezdinde güven oluşturabilmeniz için bulunmaz bir fırsattır. Ayrıca internet üzerinden alınan kredi başvurularında gelir belgesi vb. herhangi bir evrak gerekmemektedir.

N Kolay Kredi Aktif Bank

İnternet üzerinden Aktif Bank kredi başvurularını kabul etmektedir. Çekmek istediğiniz tutarı ve vade süresini (maksimum 60 ay) seçerek kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka kredi talebinizi sadece 5 dakika içinde cevaplayacaktır. Şayet başvurunuz onaylanırsa sözleşme kabulünden sonra hemen paranız hesabınızda olacaktır.

Denizbank Cebimde Kredi

Kredim boşluk T.C kimlik numarası yazarak 3280‘ e göndererek kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Üstelik herhangi bir evrak gerekmeden 5 dakika içerisinde kredinizi alabilirsiniz. 60 ay vadeli kredi maksimum 55 bin TL limit ile kullandırılmaktadır. Üstelik kefile de gerek yoktur. Yalnızca sözleşme için daha sonra banka şubesine kimlik belgeniz ile gitmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinde de başvuru yapabilirsiniz. Örnek hesaplama yaparak taksit tutarlarını öğrenmek için tıklayınız.

hangi-bankadan-kolay-kredi-alabilirim
Kolay kredi veren bankalar

Akbank Direkt Kredi

Direkt krediyi kullanarak maksimum 30 bin TL limitli kredi çekilebilmektedir. Üstelik banka şubesine de gitmenize gerek yoktur. Banka yapacağı inceleme sonrası başvurunuzu kabul ederse kredi tutarınızı hesabınıza aktaracaktır.

Kara Listedeyken Kredi Almak Mümkün mü?

Kara listeye son şans! Kara listede olanız bankalar tarafından size hiçbir surette kredi verilmeyeceği anlamına gelmez. Ancak bunun için sadece biraz çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Bir arkadaşınız sizden borç para talep ederek iki hafta sonra ödeyeceğim dese ve borç ödemesini geciktirse, içinizde acaba ödemez diye bir kuşku olmaz mı? Bankalar da karşılıklı güven esasına dayanarak çalışmaktadır. Bu sebeple bankalara güvenilir bir müşteri olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için de şüphesiz ki kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Borçlarınızı yapılandırıp ödedikten sonra yapmanız gereken şey bir hesap açarak buraya belirli tutarlarda nakit yatırmak, kredi kartı alarak düzenli ödemeler yapmak ya da faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermek olabilir. Bu taktikleri kullanarak kredi notunuzu yükseltip kara listeden çıkabilirsiniz.

Kredi çekme taktiklerini sizler için araştırdık. Kredi skorunuzu yükseltmek atmanız gereken ilk adım olacaktır. Verdiğimiz taktikler ile bankalardan eli boş dönmeyeceksiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.