Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Kolay Çözümü

05.01.2023
Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Hatası Kolay Çözümü

İnternet üzerinden alışveriş yaparken en çok karşılaşılan hatalardan bir tanesi kredi kartından provizyon alınamamasıdır. Zula‘ da oyun için silah alırken, gittigidiyor’ da alışveriş yaparken bu hata ile sıkça karşılaşırız. Ziraat Bankası, Garanti vb. hangi bankadan kart almış olursak olalım bazı sebeplerden dolayı hatayı almamız muhtemeldir. Hatta ininal kartlar da provizyon hatası ile karşılaşabilir. Provizyon nedir, nasıl alınır, kredi kartından provizyon alınamadı hatası nasıl çözülür gibi sorularınızın cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi Kartından Provizyon Alınamadı

İnternetten alışveriş yapmak artık bir gelenek haline geldi. İstediğimiz saatte herhangi bir mağazaya giderek istediğimiz ürünü satın alabiliyoruz. Bu ürünler kargo yolu ile teslimat tarihlerinde adresimize ulaşıyor. Alışveriş yaparken karşımıza pek çok ödeme seçeneği çıkıyor. Kapıda ödeme, havale yolu ile ya da kredi kartı yolu ile almış olduğumuz ürünün tutarını ödeyebiliyoruz. Kredi kartı ile ödeme seçeneğini tercih edersek, ödeme penceresi açılıyor. Buraya kart numaramızı, güvenlik numarası ve son kullanma tarihi bilgilerini girdiğimizde, harcamanın onaylanabilmesi için cep telefonumuza bir kısa mesaj geliyor. Burada yazan onay kodunu ilgili alana girdiğimizde ödemeyi onaylamış oluyoruz. Ancak bu onay kodunu girdikten sonra ödemeniz alınmıştır yerine “kredi kartından provizyon alınamadı.” şeklinde hatalar ile karşılaşabiliyoruz.

Provizyon teyit manasına gelmektedir. Mekanizma banka ile anlaşmalı olunan şirket arasındaki anlaşmaya bağlı olarak işler. Böyle bir hata ile karşılaştığınızda şirket ile banka arasında ödeme için bir doğrulama sağlanamadığı anlaşılmalıdır. Bu durumun pek çok nedeni vardır.

provizyon-alınamadı-hatası-çözümü
Provizyon alınamadı hatası

Provizyon Alınamadı Ne Demek?

Zula oyununu oynuyoruz. Bir silah satın alacağız. Almak istediğimiz ürünü seçtik ve ödemesini gerçekleştiriyoruz. Ya da gittigidiyor.com’ da çok güzel bir ayakkabı beğendik. Ancak satın al butonuna tıkladığımızda bir hata ile karşılaştık. Ya da yediğimiz yemek sonrası kredi kartımız ile hesap ödeyeceğiz ama, hay aksi! Pos cihazında banka provizyon vermedi yazıyor. Yaptığımız alışveriş sonrası ister internet ortamı isterse de pos cihazı olsun ödeme gerçekleştirmek için banka şubesinden bir onay bekleriz. Bu onayın beklenmesinin sebebi limit kontrolünün yapılabilmesi ve hesapta bakiye olup olmadığına bakılmasıdır. En çok puan veren kredi kartını inceleyerek başvuru yapabilir ve alışverişlerini bedavaya getirerek daha keyifli harcamalar yapabilirsiniz.

Ödemeyi gerçekleştirebilmek için bankadan şirkete bir ön onay gelmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlarda provizyon alınamadı hatası ile karşılaşabiliyoruz. Banka onay vermeden ödemeyi de gerçekleştiremiyoruz. Provizyon yani teyit alınamamasının sebeplerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Provizyon Alınamadı Hatasının Sebepleri ve Çözümleri

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde karşılaşılan bu problemin pek çok sebebi vardır.

Kartın Alışverişe Kapalı Olması

Kredi kartımızı ya da banka kartımızı yeni aldığımızda pos cihazlarında ve ATM’ lerde kolayca kullanabiliriz. Ancak kartımız ile internet üzerinden alışveriş yaparken bu hata ile karşılaşıyor olabiliriz. Bunun sebebi kartın alışverişe kapalı olmasıdır. Ödeme bölümüne geldiğinizde bu hata ile karşılaşabilir, fakat ya geçen gün ben şu mağazadan alışveriş yaptım diyebilirsiniz. İnternet alışverişleri 3d Secure güvenlik ayarı dikkate alınarak yapılmaktadır. Şayet bu ayar aktif değilse internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde banka ile bir anlaşma olmadığından dolayı ödemeyi gerçekleştiremeyeceksiniz.

Alışveriş yapabilmek için bankadan kartı aldıktan sonra bir mesaj almanız gerekmektedir. Bankaya verdiğimiz iletişim numarasını daha sonra değiştirmiş de olabiliriz. Bu durumda onay banka tarafından yapılmayacaktır. Eski numaranıza gönderilen onay kodunu girmeniz gerektiğinden bu işlemin sorumluluğu size aittir. Ya da bankayı arayarak iletişim bilgilerinizin değiştiğini bildirmeniz gerekmektedir. Kartınız alışverişe kapalı ise yapmanız gereken şey bankanın iletişim numarasını arayarak müşteri hizmetleri ile görüşmeniz ve kart aktivasyonu almanızdır. Ayrıca bu talebinizi banka şubelerinde bulunan görevlilere de iletebilirsiniz. Bu aşamadan sonra banka tarafından kartınız alışverişe açılmıştır şeklinde bir mesaj gelecektir. Bu mesajı aldıktan sonra ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kartın Alışverişe Kapalı Olması
Kartın Alışverişe Kapalı Olması

Limitin Dolması

Kredi kartlarının belirli bir limitleri olmakta ve bu limit kart hamilinin gelir durumuna göre belirlenmektedir. Kanunlarımız gereği bireysel kredi kartlarının limitleri gelir durumunun 2 katı olabilmektedir. Karta sahip olduğunuz 2. yıl ise kart limiti 4 katına çıkabilmektedir. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalar ile ilgili bilgi alarak kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Şayet çok fazla alışveriş yapmış ve kart limitini doldurmuş iseniz alışveriş esnasında provizyon hatası ile karşılaşabilirsiniz. Kartın içinde alışveriş tutarınızı karşılayacak kadar tutar olmadığında alışveriş yapamayacaksınız.

Bu hataya son vermek için en kısa sürede borçlarınızı ödeyiniz ya da bankalara kredi kartı limit artırma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca ticari kredi kartlarına sahip olan işletmeler de bu hatalar ile karşılaşabilir. Bu kartların limitlerinin yüksek olmasının yanı sıra yapılan harcamalar da fazla olduğundan limit doldurulmuş olabilir.

Kart Bilgilerinin Yanlış Girilmesi

Provizyon hatası ile yine de karşılaşmaya devam ederseniz bu aşamada dikkat edeceğiniz şey kart bilgilerinizi doğru girip girmediğinizdir. Şayet kartınız alışverişe açıksa ve aynı hatayı almayı devam ediyorsanız girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edin ya da yeniden girin. Alışveriş esnasında sizden pek çok bilgi talep edilir. Kişisel ve iletişim bilgilerinizi girdikten sonra şayet ödeme seçeneği olarak kredi kartını seçmişseniz kart bilgileriniz de talep edilecektir. Kart üzerinde yazan isim, kart numarası, şifre ve arkada yazan cvv kodunu girmeniz gerekmektedir. Şayet bu bilgilerden bir tanesini yanlış ya da eksik yazarsanız bu durum bilgilerinizin doğrulanmasına mani olacaktır.

Özellikle banka müşterileri son kullanma tarihi ve cvv alanlarında takılıyorlar. Kart güvenlik kodu olarak bilinen cvv kodunun yanlış girilmesi sebebi ile banka bilgilerin yanlış girildiğini görerek güvenlik durumunu sağlamak adına onay vermiyor. Bilgileri doğru girdikten sonra banka muhtemelen onay verecektir.

cvv-kodu
Kart bilgilerinin doğru girilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihinin Geçmesi

Bilgileri yanlış girmediğinizden emin olduktan sonra hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız bu durumun sebebi kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olması olabilir. Her kredi kartının ya da banka kartının bir son kullanma tarihi bulunmaktadır. AY/YIL olarak kartın ön yüzünde bu ifadeler yer almaktadır. Alışveriş yaparken bizden istenen bilgiler arasında son kullanma tarihi de bulunduğundan dolayı şayet kartın son kullanma tarihi geçtiyse provizyon hatası ile karşılaşmamız muhtemeldir.

Şayet kartın son kullanma tarihi geçtiyse bankadan yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz. Yeni kart talebinde bulunmak için ise varsa mevcut borçlarınızı ödemelisiniz. Aynı bankadan 2. kredi kartı ürünü de alabilirsiniz.

Kartın Yurt Dışından Alınması

Provizyon hatalarının bir diğer nedeni de kartın yurt dışından alınmış olmasıdır. Bu kart ülkemizde alışveriş yapmaya elverişli olmayabilir. Durumun tam tersi de yaşanabilir. Türkiye’ den aldığınız bir kredi kartı ile yurt dışında alışveriş yaparken de sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sorunun çözümü ise ancak bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartın yurt dışı kullanımına açılmasının sağlanmasıdır. Bu sebeple kartın hem yurt içi hem de yurt dışı ayarlarının açılması gerektiğini bankaya iletin.

kartın-yurt-dışından-alınması
Kartın yurt dışından alınması

Mail Order Sistemi’ nin Açık Olmaması

Mail order sistemini kullananlar da provizyon hataları ile karşılaşabiliyor. Bu uygulamayı kullananlar bir kredi kartına sahip değiller. Bilgileri ile alışveriş yapıyorlar. Güvenlik açısından bu sistem biraz sıkıntılı. Bilgilerin ele geçirilebilmesi kolay oluyor. Bu sebeple güvenilir sanal mağazalardan alışveriş yaparken tercih edilmesi gerekiyor. Bu sistemi kullanarak alışveriş yapmak isteyenlerin bilgilerini alışveriş yapacakları işletmeye göndermeleri gerekmektedir. Bu bilgiler mail, telefon ya da faks yolu ile gönderilebilir. Şayet bu sistem kapalıysa yine aynı hata ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Ödemelerinizi mevcut kredi kartlarınızdan nakit avans çekerek de yapabilirsiniz.

İninal Kart Provizyon Hatası

Kart ön ödemelidir. Kartın içine yüklediğiniz tutar kadar harcama yaparsınız. Bu anlamda bir kredi kartı olduğunu söylemek mümkün değildir. Kart yurt için ve yurt dışı kullanımlarına uygundur ve her yerde geçerlidir. Kredi ya da banka kartı almak için 18 yaş sınırı İninal Kart’ ta geçerli değildir. 12 yaşını tamamlayanlar da kart alabilirler. Ayrıca kart başvurusu yapabilmek için bankada hesabınız olmasına da gerek yoktur.  3 adet kartınızı kişiselleştirebilir ya da kartınızı istediğiniz zaman kullanıma kapatabilirsiniz. Kartınıza para yükleyeceğiniz tek yer banka şubeleri değildir. PTT, İNG bank, Migros ve Tanşas mağazalarından da yükleme yapabilirsiniz. Kartınız ile 300 TL’ ye kadar eft yapabilirsiniz. Kartın aylık limiti 750 TL’ dir. 

Kartta para çekme özelliği bulunmamaktadır. İninal kartınız ile alışveriş yaparken de banka tarafından provizyon verilmedi hatası ile karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda kartınızın limitinin olduğundan, alışverişlere açık olduğundan emin olunuz. Ayrıca acil kredi kartları talep ve ihtiyaçlarınız için isimsiz kredi kartı veren bankalardan kart talebinde de bulunabilirsiniz.

Hatalar ve çözümlerine yukarıda belirttik. Kredi kartı ile ödeme seçeneğini tercih eden banka müşterileri bilgilerini doğru girmeli, kartlarının yurt dışı alışverişlerine açık olduğunu teyit etmeli, kartlarının son kullanma tarihlerini kontrol etmelidir. Bunun yanı sıra yurt dışından gelen ya da yurt dışına çıkacak olan banka müşterilerinin kart ayarlarını düzenlemeleri için banka şubelerine gitmeleri gerekiyor.

YORUMLAR

  1. Yasin dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık