Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (MAAŞIN KAÇ KATI)

03.01.2023
Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (MAAŞIN KAÇ KATI)

Kredi kartı limitleri gelir durumuna göre belirlenmektedir. En yüksek limitli kredi kartlarına başvurabilir ve limit sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi kartı limitleri genel kural olarak maaşın 2 katı olabilmektedir. BDDK’ nın düzenlemesine göre 2. yıl ise gelirin 4 katına çıkabilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından geçtiğimiz yıl limit düzenlemesi yapıldı. İçinde bulunduğumuz yıl itibari ile kart limitleri ne durumda? En yüksek limiti hangi banka veriyor? Sizler için araştırdık.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Ülkemizde 190 milyon adet kredi kartı var. Bu rakam bile durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Emekliler, düzenli gelire sahip olanlar, ev hanımları ya da öğrenciler ihtiyaçlarını  ve alışverişlerini taksitlendirmek için kredi kartına ihtiyaç duyuyor. Ancak bankaların başvuruları kabul etmeleri için bazı şartları bulunuyor. Öncelikle kredi çekmek ya da kredi kartı alabilmek için düzenli gelire sahip olmak gerekiyor. Bankaya gelir durumunun beyan edilmesinde ve başvuru yapılmasından sonra banka başvuru yapan şahısların hakkında bir inceleme başlatıyor. Bu incelemede sicil durumuna ve kredi notuna bakıyor. Şayet şahısların kredi notu düşükse bankalar kredi taleplerini geri çeviriyorlar. Bazen de kefil ya da teminat isteyebiliyorlar.

Kredi kartları ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun kararı neticesinde gelirin 2 katı olabiliyor. Kredi kartının %80 limitini düzenli olarak kullanan ve geri ödemelerine dikkat eden tüketicilerin kredi kartlarının limiti 2. yıl 4 katına çıkabiliyor. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalar da bulunuyor. Ancak bu tamamen kart hamillerinin elinde olan bir durum. Limit artırımının yanı sıra bankalar şayet asgari tutarı ya da taksit tutarlarında düzenleme ödeme yapılmadığını tespit ederse kredi kartı limitini kart sahibinin bilgisi olmadan düşürebiliyor. Limitsiz kredi kartı diye halk arasında dolaşan bir tabir var. Limitsiz kartlar genelde tanınmış kişilere ve ünlü iş adamlarına veriliyor. Çünkü bunların geri ödeme yapacaklarına banka tarafından güven sağlanıyor.

en-yüksek-kredi-kartı-limit-ne-kadar
En yüksek limitli kredi kartı limiti ne kadar?

Bazen de bu limitsiz kartlar ile sosyal medya hesaplarında çok sayıda takipçisi olan kişiler reklam yapabiliyor. Ancak geliri standart olan kişilere limitsiz kredi kartı verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü belirttiğimiz gibi zaten kredi kartı limitleri gelir durumu dikkate alınarak düzenlenmektedir. Ancak ticari kredi kartlarının limitlerinin daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Ticari kredi kartı limitleri işletmelerin cirolarına ve bilanço defterlerine göre belirlenmektedir.

Kredi Kartı Limiti En Az Ne Kadar Olabilir?

Ev hanımlarının da şayet kira gibi gelirleri var ise bunları bankaya bildirmeleri gerekmektedir. Bu sayede daha yüksek limitli kredi kartı alabilirler. Öğrenciler için verilen kredi kartlarının ise limitleri 500 TL. civarında olmaktadır. Ya da asgari ücretle çalışan bir kişinin ilk aşamada alacağı kredi kartının limiti maaşının 2 katı olacağından maksimum 3200 TL. olur. Burada dikkat edilmesi gereken kredi kartının aidatları vs. oluyor. Kredi kartı borcunuzu 1 takvim yılı içerisinde 3 kez asgari tutarın altında öderseniz kartınız kullanıma kapatılır. Bunun için zaten kartları en alt limitte tutmak gerekiyor. Ne kadar limit, o kadar harcama demektir. Üstelik ödemeleriniz düzenli olmazsa kart limitiniz düşürülebilir ya da kartınız iptal edilebilir. Şayet dezavantajlı gruplar arasında yer alıyor ve banka tarafından kart başvurunuz reddedildiyse aileniz tarafından size ek kart çıkarmalarını talep edebilirsiniz. Ayrıca zaten bir kredi kartınız var ise, bu karttan daha düşük limitte olması şartı ile  aynı bankadan 2. kredi kartını alabilirsiniz.

Limit Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından bir limit düzenlemesi yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre mali geçmişinde, kredi notunda, gelirlerinde herhangi bir engel tespit edilmeyen kişiler için kullanım limitleri belirlenmektedir. Bu limitler ilk ay ortalama gelirin 2 katı, sonraki yıllar 4 katını aşamayacaktır. Yani 2 bin TL geliriniz varsa banka tarafından adınıza tanımlanacak olan kredi kartı ürününün üst limiti 4 bin TLolacaktır. Ancak kart limitlerinizi artırmanız da mümkündür. Bunun için ilk olarak ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Diğer yol ise ipotek göstermek amaçlı bir hesap açmaktır. Açtığınız hesaba 10 bin TL para yatırdığınızda hesaba bloke koydurabilir ve bu sayede yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.

limit-artırmak-için-yapılması-gerekenler
Limit artırmak için yapılması gerekenler

Sizlere tavsiyemiz:

  • Adınıza tanımlanan limitin yüzde 80′ ini düzenli olarak harcıyorsanız 3 aylık periyotlar ile limitiniz artırılabilir.
  • Asgarisi ödenen kartlar için banka limit artırma taleplerini kabul etmez.
  • Bankalarda otomatik limit artırma seçeneği bulunmaktadır. Bu iki şartı taşıyanlar talimat vererek bankanın limitini artırmalarını isteyebilir.

Kredi Kartı Limitini Öğrenme

Kredi kartları konusunda iki ayrı incelenmesi gereken nokta bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi limitin yükseltilmesi, diğeri ise düşürülmesidir. BDDK tarafından verilen karar neticesinde bankalar kişilerin ekonomik durumlarının takibini yaparak şahısların bilgisi olmadan limitleri azaltabilmektedir. Bu durumda mağdur olmamak adına sürekli olarak limit kontrolü yapmanız gerekiyor. Çünkü limit tutarının düşmesi ile bazı kredi kartları eksilere de düşebiliyor. Bu durumda bankalar sizden limit aşım ücreti talep edebiliyor. Eksi limitten para çekilebilen kredi kartları veren bankaların limit aşım faiz oranları genelde alışveriş faiz oranları ile aynı olmaktadır.

Limitlerin yükseltilmesi ise şahısların izni olmadan yapılamıyor. Kart sahibinin onayı olmalı ya da limiti artırmak isteyen banka kart sahibi ile konuşmalıdır. Tabi bir de otomatik limit artırma talebinin verilmesi gibi bir durum söz konusudur.

Şayet 15 gün içerisinde bu limit artışına itiraz etmezseniz, banka tarafından artırılacaktır. Otomatik limit artışlarında bir kere talimat verilmesi yeterlidir. Her artışta şahıstan onay beklenmemektedir.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu adında bir sistem bulunmaktadır. Tüm bankaların bu sisteme kayıt olması zorunludur. Bankalar müşterilerinin kredi limitlerini bu sistem dahilinde takip etmektedir. Ancak kart sahipleri çeşitli yollardan limitlerini sorgulayabilmektedir. Zaten alışveriş öncesi ne kadar kullanılabilir limitiniz olduğuna bakmanız gerekiyor. Yoksa kart kullanımı esnasında problemler yaşanabilir. Kartınızda limit bulunamadı şeklinde hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Provizyon bulunamadı da çok sık karşılaşılan hatalardan bir tanesidir.

kredi-kartı-limiti-sorgulama
Kredi kartı limiti sorgulama
  • Telefon Bankacılığı: Banka müşteri hizmetlerini arayarak, yetkiliden limitinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle kimlik doğrulaması yapılabilmesi adına size sorulan soruları cevaplamanız gerekiyor. Ayrıca limit artırım talebi için yine banka aranabilir. Ancak limitinizi artırabilmek için müşteri hizmetleri mevcut borçlarınızı kapatmanızı da talep edebilecektir.
  • Kısa Mesaj: SMS yolu ile limit sorgulaması yapılabilmektedir. Her bankanın sorgulama numarası birbirinden farklıdır.
  • Mobil Uygulama: Bankaların uygulamalarını cep telefonunuza indirerek buradan da sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
  • Banka Şubeleri: Banka şubelerine giderek limitinizi öğrenebilir, limit  artırma ya da azaltma taleplerinizi iletebilirsiniz.
  • ATM: Bankamatiklerden de limit sorgulaması yapılabilmektedir.

Limitlerin gelir durumuna göre belirlendiğini tekrar ifade edelim. Düzenli gelire sahip olan kişilerin kart limitleri daha yüksek olacaktır. Ayrıca ek geliriniz varsa bunu bankaya sunmanız da gerekiyor. Böylece kredi kartı limitiniz artırılabilir. Ayrıca kredi notunun başvurular için dikkat edilen temel kriter olduğunu unutmayın. Şayet gelir durumunuz çok yüksek ancak kredi notunuz düşükse, limitiniz de düşük olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.