Almanya’da Bayilik Veren Türk Firmaları (GÜNCEL)

Almanya’da Bayilik Veren Türk Firmaları (GÜNCEL)

Ülkemizde bayilik veren firmaların bir çoğu uluslar arası standartlarda çalışmakta ve yurt dışına da bayilik vermektedir. Dünya’nın pek çok yerinde faaliyet gösteren Türk firmaları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yurtdışından ülkemize distrübütörlük veren firmalar da vardır. Sadece ulusal pazara değil, uluslar arası pazarlara da yayılmak ve sektörde kendini geliştirmek isteyenler yurt dışındaki vatandaşlarımıza da bayilik vererek bulunulan bölgelerde tanınırlık sağlayabilirler. İçeriğimizde Almanya’da bayilik veren firmaları ve şartlarını bulabilirsiniz.

Almanya’da Bayilik Nasıl Açılır?

Ülkemizde bayilik açmak isteyenlere sunulan pek çok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlar yeni açılan bir işletmede oluşacak olan risklerin önüne geçmektedir. Ancak durum yurt dışında da böyle mi ilerliyor, hep beraber bakalım. Bayilik almak hem girişimci, hem firma hem de tüketiciler için kıymetlidir. Çünkü tüketici bildiği ve güvendiği markalardan alışveriş yapmak ya da yemek yemek ister. Girişimci için önemlidir, çünkü işletmesine müşteri portföyü oluşturmakla uğraşmaz. Firma için de önemlidir, çünkü ülkemizin ve hatta dünyanın her yerine firmanın ismi duyurulmaktadır. Cafe bistro bayiliği de alabilirsiniz.

almanyada-bayilik-açmak
Almanya’ da bayilik açmak

Yurt dışında oturma izni almak zordur. Ancak girişimcilere her yol açılmıştır. Bu yüzden kendi şirketinizi ya da işletmenizi kurabilirsiniz. Almanya’ da faaliyet göstermek isteyenler için bayilik almak bu anlamda mantıklı olacaktır. Ülkemizde bulunan ünlü markaların yurt dışında bayiliklerinin olduğunu görmek buradaki vatandaşlarımızın yüzlerini güldürecektir. Almanya bu iş için elverişli ülkelerden bir tanesidir.

Faaliyet alanı fark etmiyor. İstiyorsanız bir gayrimenkul işletmesi açın, isterseniz bir cafe, isterseniz de restoran. Özellikle Almanya’ da son dönemleri Türk lokantaları artmaya başladı. Bunun sebebi ise franchise hizmeti sunan firmalar. Misyon ve vizyon gereği yurt dışına atılmak hedeflendiği için bu firmalar yatırımcılara ve girişimcilere her türlü kolaylığı sağlayacaklardır.

Mevzuat

Yurt dışına yatırım yapmak isteyenlerin bilmesi gereken noktalar var. Almanya tarafından şirket açanlara girişimci vizesi verildiği için, normal şartlarda zorlanılan oturma izni konusu çok kolay bir prosedür ile ilerlemektedir. Şirket kurmak bu sebeple şube açmaya göre daha kolay olmaktadır. Ülkenin sigorta sistemi Türkiye’ den farklı işliyor. Bayilik veren firma, SGK primi vs. ödemek durumunda kalabiliyor.

Devletin pek çok yurt dışı destek programı bulunuyor. Bu desteklerden yiyecek sektörü de faydalanabiliyor. Ayrıca bayilik hizmeti  alarak işletmenizin kuruluş maliyetlerinden de kar etmiş oluyorsunuz. Kira, personel vb. giderler için destek sağlanıyor. 50 bin Dolar yıllık kira desteği sağlandığı biliniyor. Ayrıca işletmenizin dekorasyonu için de 50 bin Dolar‘a kadar destek verilebiliyor.

Destekleme ödemesi alabilmek için en önemli şart firmanın sahip olduğu markanın Türkiye’ de tescillenmiş olmasıdır. Ayrıca faaliyet gösterilen pazarda da markanızın tescillenmiş olması gerekmektedir. Markanızın yurt dışında da korunması önem arz etmektedir. Burada imdadınıza tescil yaptırmak gibi bir güvenlik önlemi yetişebilir.

bayilik-almak
Bayilik almak

DRY Clean

Firma kuru temizleme alanında faaliyet göstermektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde 19 adet, yurt dışında da Ukrayna ve Gürcistan’ da olmak üzere toplamda 21 adet şubesi bulunmaktadır. Üçüncü şubelerinin ise Paris’ te açılması planlanmaktadır. Avrupa ve Arap ülkelerinde toplamda 10 adet şube açmak hedeflenmektedir. 5 yıl içinde firmanın 50 şubeye ulaşması hedeflenmektedir. Kuru temizleme alanı tüm dünyada geçerlidir. Temel bir ihtiyaç olduğundan dolayı kısa vadeli bir gelecek vaat etmeyecektir.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından ülkelerde ve dünyada yaşanan ekonomik krizden etkilenmeyecek sektörler arasında ifade edilmektedir. Bu anlamda kuru temizleme sektörü kendi işini kurmak isteyenler için iyi bir faaliyet olacaktır. Firmanın en çok özen gösterdiği konu lokasyondur. Firma franchise bedeli olarak 15 bin euro talep etmektedir. Cirodan pay alınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Mağaza kurulumu için 90 bin euro yatırım yapılması gerekmektedir. Ücretsiz bayilik veren firmalardan da bayilik alabilirsiniz.

 • Firma tarafından personel ve yönetici atamaları yapılmakta ve açılış sonrası da bayiye destek olunmaya devam edilmektedir.
 • Lokasyon seçiminden önce gerekli fizibilete çalışmalarının yapılması
 • Kurumsal dekorasyonun bulunulan bölgeye montajı, tasarım ve projelendirme kısmı
 • Personel için müşteri hizmeti, işin teknik boyutu, temizleme ve ütüleme işlemleri, ürünlerin teslimatları vb.
 • Yöneticiye pazarlama yöntemleri, mali tabloların hazırlanması, işletmecilik, müşteri memnuniyeti vb. destekleri verilmektedir.
dry-clean
DRY Clean

Açılış sonrasında ise ise yine bir takım destekler verilmektedir. İşletme desteği, danışma, teknik servis, tanıtım vb. destekler de yine firma tarafından girişimcilere sağlanmaktadır.

AVVA

Giyim mağazası olan AVVA’ nın yurt dışında pek çok şubesi bulunmaktadır. Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna, Filistin, Özbekistan, Fas vb. ülkelerde bayilikleri bulunmaktadır. 2 binin üzerinde de satış noktası bulunan firma için Almanya’da da bayilik alınabilir. Ülkemizde 54 şubesi olan firmanın hedefleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Ürdün, Tunus vb. ülkelerde faaliyet göstermeyi hedeflemektedir. KOSGEB destekli çiğ köfte bayiliği de alabilirsiniz.

Bayilik almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. 

 • Firma tarafından bayilik giriş ücreti, isim ücreti vb. ekstra ücretler talep edilmemektedir.
 • Bazı firmalar kardan pay talep ederler. Ancak AVVA’ nın yıllık cirodan kar istemesi gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Anlaşma sonrası hizmetleri bölge temsilcisi vermektedir.
 • Satış fiyatları merkez tarafından uygulanmaktadır. Perakende satış fiyatı ile ürünleri satabilirsiniz.
 • Mağazada sadece bu markaya ait ürünlerin satılması gerekmektedir.
avva
AVVA
 • Mağaza dekoru firmanın mimarı tarafından uygulanmaktadır.
 • Vitrin tasarımı, depo, personel eğitimi vb. konularda hizmet verilmektedir.
 • Alışveriş merkezi ve cadde konseptleri tercih edilmektedir.
 • Depo alanının 30 metre kare olması ve satış yapılacak olan alanın 150-200 metre kare olması gerekmektedir.

0212 444 28 82 numaralı telefondan franchise hizmeti ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hatay Döner

Firma tecrübesi ile birlikte Dünya’ daki şekilleri örnek olarak araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapmış ve eski ile yeniyi birleştirmiştir. Hatay döner kar marjı olarak yüzde 20, 25 seviyelerinde olunduğunu açıklamıştır. Diğer firmalarda olduğu gibi lokasyon seçiminin çok önemli olduğu ifade edilmektedir. Restoranların minimum 50 metre 100 metre arasında büyüklüklere sahip olması gerekmektedir. Projeye göre belirlenen dükkanlara tadilat yapılmaktadır. Bankalar franchising kredisi vermektedir.

Sistem tarafından kabul görmemiş herhangi bir ürünün üretimi yapılmamaktadır. Reklam faaliyetlerinde marka tarafından belirlenen görsellerin kullanılması uygun görülmüştür. Firma bayilik giriş bedeli olarak 50 bin TL talep etmektedir. Aylık kardan pay alma oranı ise yüzde 5 olmaktadır. Konsept kullanım bedeli esasına göre faaliyet gösteren firmaya her aylık bu bedelin ödenmesi gerekmektedir.

hatay-döner
Hatay döner

Kullanım bedeli karşılığında girişimciye verilecek olan hizmetler

 • Konsept kullanma
 • Marka kullanma hakkı
 • Restoran eğitimi
 • Online sipariş sistemi
 • Sponsorlu facebook reklamlarında yer alma 
 • Endüstriyel sınırları kullanma hakkı
 • Otomasyon eğitimi

Ödenecek aylık tutar sabit kalmaktadır. Üretimler tartı usulü ile yapılmaktadır. Restoranlar doğu ve batı kültürü birleştirilerek oluşturulmuştur. Firma tarafından yurt dışından gelen taleplerin değerlendirildiği bilinmektedir. 0212 261 69 11 iletişim numarasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Alaçatı Muhallebicisi

Son zamanların en çok bayilik veren firmalarının başında Alaçatı Muhallebicisi gelmektedir. Şirket bu amaçla pilot bölgelerde denemeler yapmakta ve hedef bölgeler belirlemektedir. Şirket tarafından iki konsept belirlenmiştir. Bunlar Alaçatı evi ve kiosk olmaktadır. Kioskların maliyet toplamı 125 bin dolar civarındadır. Evlerin ise büyüklüğe göre maliyeti değişmektedir. Restoran konseptlerinin bayilik bedelleri 75 bin dolar olmaktadır. Bankalar cafe açma kredisi vermektedir.

alaçatı-muhallebicisi
Alaçatı muhallebicisi

Tatlı bereket firmalarının başında gelen marka ülkemizin en önemli işletmecilerinden olan Özsar tarafından kurulmuştur. Firma doğallığı benimsemektedir. Sadece tatlı değil, kahvaltı, Ege yöresine ait lezzetler vb. bulunmaktadır. Dondurmalarda ise keçi sütü ve gerçek meyveler kullanılmaktadır.

Firmanın franchise yöneticisi bulunmaktadır. Bayilik almak isteyenlerin yetkili ile yüz yüze görüşmesi gerekmektedir. Başvuru formunu doldurmanız durumunda bayilik için gerekli olan şartlar size e-posta yolu ile iletilmektedir. 0216 325 10 79 numarasından detaylı bilgi alabilirsiniz. Firma yurt dışında da faaliyet göstermeyi hedeflemektedir. Bu sebeple Almanya’ da da gerekli incelemelerin yapılması durumunda bayilik açılabilir.

Almanya’ ya franchise hizmeti verecek pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar ile iletişime geçerek bayilik alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.