Vakıfbank PTT Öğrenci Burs Ücretleri Sorgulama

03.01.2023
Vakıfbank PTT Öğrenci Burs Ücretleri Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı’ da bağlı yurtlarda paralı yatılı öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrenciler belirli tutarlarda yurt ücreti ve taksit ödemektedir. MEB pansiyon ücretleri bu 2023 yılında artış gösterecektir. Ayrıca parasız yatılı yurtlar da bulunmaktadır. Genel Müdürlüğü bağlı okullarda burslu ve yatılı öğrencilere de ücret ödenmektedir. İçeriğimizde Vakıfbank PTT öğrenci burs ücretlerini ve ücretlerin nasıl sorgulanacağını kaleme aldık.

Öğrenci Burs Ücretleri

Ülke genelinde burslu ve yatılı öğrenim gören öğrencilere devlet tarafından burs imkanı sağlanmaktadır. Genel Müdürlüğe bağlı olarak eğitim gören öğrencilere yönelik olarak ön ödemeli kartlar hazırlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Vakıflar Bankası arasında imzalanan anlaşma gereği burslar Vakıfbank üzerinden ödenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Parasız Yatılı ve Burslu olarak eğitim ve öğrenim hayatlarını sürdüren öğrencilere harçlık, sosyal yardım ve burs ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler Vakıfbank tarafından yapılmakla birlikte Vakıfbank şubesinin ya da ATM’sinin bulunmadığı yerlerde öğrencilerin ödemeleri PTTBank aracılığı ile yapılmaktadır.

Şubelerin hangi ilçelerde bulunup bulunmadığına dair bilgiler alınarak öğrencilerin adına kart düzenlenecektir. Bu kartlar İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilecektir. Şubelerin olmadığı yerlerde ise öğrenciler burslarını PTT Bank aracılığı ile almaktadır. Şubelere T.C. kimlik belgeniz ile başvurarak hem PTT’den bursunuzu hem de ön ödemeli kartınızı alabilirsiniz. Ülke genelinde ödemelerini Vakıfbank aracılığı ile alacak olan öğrencilerin burs ücretleri ödenmeye başlamıştır. Şubelerin olmadığı yerlerde ise ödemeler bahsettiğimiz gibi PTT Bank aracılığı ile yapılmıştır.

2019 Öğrenci Burs Ücretleri
Öğrenci Burs Ücretleri

Yerleşim yerlerinde banka şubelerinin kapanması ya da yeni şube açılması, ATM kurulumu gibi durumlardan dolayı herhangi bir kargaşa yaşanmaması adına protokol gereğince şayet kartlar pos geçişine sahipse, hesap hareketlerine kolay ulaşılması adına Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ve bursların ödenmesine ilişkin tanımlanmış olan Vakıfbank Sosyal Destek Kartlarına ödemeler yatırılacaktır. Öğrencilere vakıf bursu verilmektedir. Başvuruları devam eden Vakıflara burs başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrencilere Burslar Ödeniyor

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Burs Ücret Ödemeleri konulu karar onaylanmış ve dağıtım yerlerine gönderilmiştir. Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maddi anlamda yetersiz olan öğrencilerin parasız yatılı yurtlarda kalması sağlanıyor ve kendilerine burs yardımı yapılıyor. Bu öğrencileri burs ödemeleri alınan bir karar ile Vakıfbank tarafından basılan akıllı kartlara yapılmaktadır.

İkametgah ve tebligat adresleri

 • Atatürk Bulvarı Numara:98 Bakanlıklar Türkiye Vakıflar Bankası Ankara
 • Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Şubesi Çankaya / Ankara

Öğrencilerin eğitim öğretim masraflarının karşılanması adına bankalar tarafından eğitim kredisi verilmektedir. Düşük faizli eğitim kredisi veren bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yaşınızın reşit olmaması durumunda başvuruları velileriniz yapabilir.

Öğrencilere Bursları Ödeniyor
Öğrencilere Bursları Ödeniyor

Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren 3 bin 200 devlet yurdu var. Bu yurtlarda 316 bin TL. öğrenci devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanmaktadır. Bu öğrencilerden 261 bin tanesine aylık 225 TL. burs ödemesi yapılıyor. Vakıflar Bankası ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokole göre öğrencilerin burs demeleri “burs kartı” adı verilen bir karta yapılacak. Ödemlerin hızlandırılması, öğrencilerin ihtiyaçlarının bir an evvel karşılanması adına burs kartlar öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Banka öğrencilerin kendi adlarına basacağı, üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı logosu ve çip olan kartlar üzerinden öğrenciler burs ve sosyal yardım ödemelerine kavuşacak. 3 bin 200 yurtta kalan ve sosyal yardım alan öğrencilerin tamamı bu kartları yurtlara giriş ve kimlik kartı da olarak da kullanacak. Kartların özellikleri saymakla bitmiyor. Artık teknoloji çağındayız. Belediyelerde dahi sosyal yardım kartları çipli ve alışverişlerde kullanılabilecek manyetik özelliklerde donatılıyor. Burs ve harçlıkların da kart sistemine bağlanmasının pek çok avantajı var.

Öğrenci yatırılan 225 TL’yi eğitim masraflarının yanı sıra kişisel ihtiyaçlarının da temin edilmesi amacı ile alışverişlerde de kullanılabilecek. Dağıtılan yardımların bakanlık tarafından denetimleri sağlanacaktır. Ayrıca daha evvel ödemeler aylık değil, 3 ayda bir yapılıyordu. Alınan bir karar ile öğrencilerin ödemelerinin her ay yapılmasına karar verildi. Geçtiğimiz yılın ilk döneminde öğrencilere 648 TL verildi. (3 aylık ödeme tutarı)

Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor
Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor

Daha evvel bu burs ödemeleri 919 ilçenin saymanlığı üzerinden il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile yapılıyordu. Müdürlükler ve saymanlık arasında yaşanan bürokrasi ilişkisi sebebi ile öğrencilerin ödemeleri geç ulaşıyordu. Bu da hem zaman kaybı hem de işlem maliyeti anlamına gelmekteydi. Bankalar da öğrencilerin T.C. kimlik numaralarına yatırılan tutarlar üzerinden belirli kesintiler yapıyordu. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yetkilileri zorunlu eğitim ile paralı yatılı burslar arasında bir uyuşmazlık olduğunu söylüyordu. Bu durum anlaşıldıktan sonra paralı yurtların tamamen ortadan kaldırılacağı ve parasız yatılı yurtlar açılacağı belirtildi. Eğitim masrafları için faizsiz eğitim kredisi veren bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Vakıfbank Sosyal Yardım Kartlarının Avantajları

Sosyal Yardım kartları banka tarafından öğrenciler adına tanımlandıktan sonra okullar banka kartlarının öğrenciye ulaştırıldığına dair sistem üzerinden onay verecektir. Öğrencilere kartları, velilerinin de bilgisi dahilinde imza karşılığında teslim edilecektir. Şayet belirlenen tarihlere kadar kart onayı yapmayan okullar varsa, bu okulların sistem üzerinden onay yapması istenecektir. Kartların zamanında okullara gönderimi sağlanacaktır. Banka ile Kurum arasında imzalanan protokol süresi boyunca öğrencilerden kart aidatı, veriliş, yenileme, kart değiştirme, kart basım ücreti vb. adı altında herhangi bir komisyon alınmayacaktır. Kartlarda puan olmayacak ve internet alışverişlerine de kapalı durumda olacaktır.

 • Öğrencilerin hesaplarına vadesiz hesaplar açılacak ve hesap kartları öğrencilere teslim edilecektir.
 • Banka tarafından öğrencilerin kartları  üzerinden herhangi bir komisyon talep edilmeyecektir. 
 • Öğrenciler Vakıfbank’ın Türkiye genelindeki şubelerinden eft, havale, bakiye sorgulama, otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemesi vb. tüm ödemeleri işlem ücreti talep edilmeden yapabilecektir.
Vakıfbank Sosyal Yardım Kartlarının Avantajları
Vakıfbank Sosyal Yardım Kartlarının Avantajları
 • Hesaplardan işlem ücreti ya da masraf talep edilmeyecektir. Hesap özetinin görüntülenmesi için de ücret talep edilmeyecektir.
 • Hesap özetleri öğrencilerin isteği durumuna e-mail kanalı ile gönderilecektir.
 • Kartların pos geçiş özelliği bulunmaktadır.
 • Şubeler tarafından öğrencilerin bildireceği hesap numaralarına da tutarlar gönderilirken herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.
 • Kartların alışveriş özelliği bulunmaktadır.

Ziraat Bankası eğitim kredisi veriyor. Eğitiminize devam edebilmek için finansmana ihtiyacınız varsa bankalardan kredi alabilirsiniz.

Vakıfbank MEB Bursu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ödeme sorgulama işlemlerini iki madde içerisinde ele almak gerekiyor.

1- Vakıfbank aracılığı ile sorgulama

Banka şube ve ATM’lerinin bulunduğu bir yerde öğrenim görüyorsanız sorgulama işlerini bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Şayet okul tarafından sistem üzerinden kartınıza onay verildiyse bu durumda kartınızı teslim alabilirsiniz. Daha sonra banka ATM’leri aracılığı ile bakiye sorgulaması yaparak kartınıza ödemenin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Vakıfbank mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek ve internet bankacılığı şifresi alarak sisteme giriş yapabilir ve hesap hareketlerinizden ödemenin hesabınıza geçip geçmediği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

2- PTT Bank aracılığı ile sorgulama

Kararda Vakıfbank şube ve ATM’lerinin olmadığı yerlerde ödemelerin PTT Bank aracılığı ile yapılacağını söyledik. Şayet eğitim gördüğünüz bölgede Vakıflar Bankası şubesi ya da ATM’ si bulunmuyor ise, PTT Bank aracılığı ile kartı teslim alırsınız. Burslar ile birlikte PTT Banklardan ön ödemeli kartlar da imza karşılığında teslim alınacaktır.

Paralı Yatılı Pansiyon Ücretleri

Okul türleri ve kademesine göre her yıl belirlenen pansiyon ücretleri 2.900 TL idi. İlköğretim kurumları, Ortaöğretim okulları pansiyon ücretleri geçen yıl 3,370 TL’den 3,660 a yükseldi. Geçerli olacak ücrete bu yıl ki tarife belli olacak.  Toplam 3 yıla bakılırsa yüzde 24.8 zamlanmıştır. İlköğretim ve ortaöğretimde 3.660 TL iken, mesleki ve teknik eğitim okullarda 4.110 TL olmuştur.

Paralı Yatılı Pansiyon Ücretleri

Devlet tarafından parasız yatılı pansiyonların yanı sıra öğrencilerin cüz-i miktarlarda kalabilecekleri yurtlar da bulunmaktadır. Ancak bu durum zorunlu eğitim anlayışına ters düştüğünden dolayı kısa sürede kapanması beklenmektedir.

Denizbank öğrenci kredi kartlarını inceleyebilir ve kart başvurusu yapabilirsiniz. Yurt ücretleri yukarıdaki gibidir. Geçen yıldan itibaren yurt ücretleri de artış göstermiştir. Paralı yatılı yurtların yanı sıra maddi anlamda yetersiz olan öğrencilerin kalabilecekleri parasız yurtlar da bulunmaktadır. Devlet tarafından maddi anlamda yetersiz olan öğrencilerin bursları ödenmektedir. Kartlarınızı alarak aylık 225 TL burs ödemesinden yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. AHMET dedi ki:

  Merhaba bende destek kartı kullanıyorum mavi renk burs için olanı, vakıfbank atm si çok uzak PTT atm sinden çekebilirmiyim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Esra dedi ki:

  Merhabalar, ögrenci sosyal destek bursu aliyorum. Bursun ne zaman yatip yatmadigi konusunda yilbasindan bu Yana net bir tarih belirtisi yok. Bu yüzden vakifbank Mobil uygulamasindan giris yapmaya calistim ama IBAN numarasi istiyorlar. Sosyal destek kartinda ise sadece kart numarasi var. Giris yapip bilgilerime ulasamiyorum.

  1. Furkan dedi ki:

   Eokul dan bak

  2. Özge dedi ki:

   Merhaba evet iban numarsı istiyor okul yönetimi bu herhangi bir iban olabilir senin veya ailenin üzerine kayıtlı kartla alakası yok yani