Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin Yöntemleri

03.01.2023
Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin Yöntemleri

Nakit ihtiyacı olanlar ve bankalardan kredi alamayanların ne yapmalıyım diye endişe etmelerine gerek yok. Bankaların kredi vermemesinin pek çok sebebi olabilir. Ancak nasıl kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız kredi çıkmıyor diye üzülmenize gerek yok. Reddedilen kredi başvurularının silinme süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. İçeriğimizde sizler için bankaların neden kredi başvurularını reddettiklerini, nasıl kredi çekebileceğinizi ve bankalar dışında finansman bulabileceğiniz alternatif yöntemleri ele aldık.

Bankalar Neden Kredi Vermiyor?

Finansman ihtiyacınız mı var? Çalacağınız ilk kapı elbette ki bankalar. Gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek, internet bankacılığı, mobil bankacılık üzerinden giriş yaparak kredi başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Başvuru yaptınız, buraya kadar her şey tamamdı. Bankalar hakkınızda yaptıkları istihbarat sonrası kredi başvurunuzu reddetti ve olumsuz kredi mesajı aldınız. Peki bu durumun sebebi nedir?

Bankaların kredi başvurularını reddetmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri maddeler halinde belirtelim.

Bankalar Neden Kredi Vermiyor?
Bazı sebeplerden dolayı bankalar kredi başvurularınızı kabul etmeyebilir.
 • Kredi notunuz düşük olabilir.

Banka müşterilerinin 5 yıllık bankacılık geçmişlerinin kaydedildiği bir sistem bulunmaktadır. Bu sistemde bankalar ile münasebetiniz görünür. Şayet daha evvel kredi almışsanız, kredi kartı başvurusu yapmışsanız, bankalarda vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınız varsa bu durumda kredi notunuz oluşmuş demektir. Örneğin ev hanımları ya da da öğrencilere bankalar genel olarak kredi ya da kredi kartı vermediğinden dolayı bu kesimlerin kredi notları olmayabilir. Ayrıca siz de daha evvel bankalar ile herhangi bir münasebette bulunmamışsanız, kredi çekmemişseniz, kredi kartı almamışsanız sizin de kredi notunuz oluşmayabilir. Bağlantıya tıklayarak ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Fakat kredi borçlarını düzenli ödeyen, kredi kartı ekstrelerinin  gününü aksatmayan vatandaşlarımızın kredi notları da yüksek demektir.

Kredi notu çizelgesi
Kredi notu çizelgesi

Şayet kredi notunuz orta riskli ya da çok riskli olarak kabul edilirse bankalar kredi başvurularınızı reddecektir.

 • Kredibiliteniz olmayabilir. 

Şayet kredi alma limitiniz dolduysa bankalar tarafından kredi başvurularınız reddedilecek demektedir. Alacağınız kredi limiti gelir durumunuza göre değişmektedir. Bankların verecekleri kredi limitlerinin hesaplanmasında aylık taksit tutarı ile maaş arasındaki ilişki baz alınmaktadır. Kredi aylık tutarlarının maksimum gelirin yarısı olması gerekmektedir. Emekli banka müşterileri için ise kredi limiti maaşın 22 katı olmaktadır. Kredi başvurusu yapmadan evvel kredi limitiniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Şayet kredi limitiniz dolmuşsa bankalar tarafından başvurularınız kabul edilmeyecek demektir.

Kredibiliteniz olmayabilir. 
Kredibiliteniz olmayabilir.
 • Kara listede olabilirsiniz. 

Kredi çekmenizi engelleyecek olan sebeplerden bir tanesi de kara listede olma durumudur. Şayet kredi notunuz düşükse ve yükseltmek için herhangi bir işlem yapmıyorsanız bu durumda bankalar tarafından kredi talepleriniz reddedilecektir. Kara listeden çıkmak için geliştirilmiş olan pek çok vardır. Öncelikle var olan borçlarınızı bankalar tarafından uygun faiz oranları ile verilen borç yapılandırma kredileri ile yapılandırmanız gerekmektedir. Daha sonra kredi kartı alarak ve düzenli ödemeler yolu ile, faturalarınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile kredi notunuzu yükseltmeniz ve kara listeden çıkmanız mümkün olacaktır. Kara listedekilere kredi veren bankalar var mı diye merak edenler içeriğimizden detaylı bilgi alabilir.

 • Geri ödemelerinizin düzenli olmaması da kredi başvurunuzun reddedilmesi sebep olur.

Şayet daha evvel bankalardan kredi çektiyseniz kredibiliteniz etkilenmez. Ancak kredi çekmiş ve ödemelerinizi düzenli olarak yapmamışsanız bu durumda bankalar kredi taleplerinizi kabul etmeyecektir. Sürekli kredi çekse de ödemelerini düzenli olarak yapan kişilere bankalar kredi verir. Ancak borcunuzu kapatsanız da şayet ödemeleriniz düzenli değilse bu durumda kredi notunuzun ve banka sicilinizin düzelmesi 5 yılı bulacaktır. 

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin herhangi birinden dolayı  bankalar tarafından kredi başvurularınız reddedilmiş olabilir. Sizlere tavsiye edeceğimiz yöntemleri kullanarak kredi alabilirsiniz, endişelenmeyin.

1- Kredi notuna bakmayan bankalardan kredi alabilirsiniz. 800 900 puana kredi veren bankalar bulunmaktadır. Şayet kredi notunuz düşükse kredi notuna bakmayan bankalara bağlantıdan ulaşarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

kredi notuna bakmayan bankalar
Kredi notuna bakmayan bankalar da bulunmaktadır.

2- İpotekli kredilerden yararlanabilirsiniz. Kredi notunuz düşük ancak ihtiyaç duyduğunuz tutar yüksekse, sahip olduğunuz bir arsa, taşıt, tarla ya da ev varsa ipotekli kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Bankalar gerekli gördükleri durumlarda zaten kefil ya da teminat göstermenizi talep ederler. Bankalar tarafından geliştirilen ipotekli kredi kampanyaları ile yüksek tutarlarda dahi kredi çekebilirsiniz. Tarla tapusuna kredi alabilirsiniz.

3- Borç yapılandırma kredisi alarak borçlarınızı kapatabilirsiniz. Şayet kredi borcunuz varsa bankalar tarafından verilen borç kapatma kredilerinden yararlanarak uygun faiz oranları ile borçlarınızı kapatabilirsiniz. Borçlarınızı kredi çekerek kapatmanız ya da yapılandırmanız durumunda kredi notunuz da 5 yıl içerisinde yükselecektir.

Bu 3 madde yine bankalar ile ilgili. Fakat kredi notunuzun yükselmesi uzun zaman alır. Acil finansman ihtiyaçlarınızın karşılanması için aşağodaki

4- Senetle cep telefonu alabilirsiniz. Şayet ihtiyaçlarınız düşük limitli ise, senetle cep telefonu satan Beko Bayraklar, Çetinler A.Ş. gibi mağazalardan senet karşılığında cep telefonu alabilirsiniz. Senetle elektronik eşya ve mobil cihaz satışı yapan mağazalar sizin kredi notunuzla ilgilenmezler. Bu mağazalardan piyasa fiyatının üzerinde cep telefonu alırsınız. 24 taksite kadar taksit imkanı sağlarlar. Borcunuza karşılık senet hazırlanır. Aldığınız cep telefonunu bozdurarak finansman elde edebilirsiniz.

senetle cep telefonu
Senetle cep telefonu alabilirsiniz.

5- Elektronik eşya alıp bozdurabilirsiniz. Finansman sağlayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de beyaz eşya ya da elektronik eşya alıp bozdurmaktır. Örneğin bir televizyon aldınız. Sizden peşinat talep edilmiyor ve kredi taksiti sayısında senet imzalanıyor. İmzalanan senetleri borcunuzu ödedikçe mağazadan geri alıyorsunuz. Ayrıca aldığınız elektronik eşyayı da en kısa sürede bozdurarak nakite çevirebiliyorsunuz.

6- Faktoring şirketlere gidebilirsiniz. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumuna bağlı olarak faaliyet gösteren ülke genelinde 58 adet aktif olarak faaliyet gösteren şirket bulunmaktadır. Mal ve hizmet satışlarından dolayı vadeli alacaklarınız varsa alacaklar bu faktoring şirketlere devredebilirsiniz. Faktoring şirketler garanti, tahsilat ve finansman imkanı sunmaktadır. Finansman ihtiyaçlarınızı faktoring şirketlerden karşılayabilirsiniz.

7- Senetle altın alabilirsiniz. Son zamanların en popüler finansman elde etme yöntemlerinden bir tanesi senetle altın almaktır. Öncelikle senetle altın satışı yapan kuyumcuları bulmanız gerekiyor. İhtiyacınızı karşılayacak kadar gramda altın alarak hazırlanan senetleri imzalıyorsunuz. Altını aldığınız kuyumculara tekrar satarak altınları nakite çevirebilirsiniz. Bu yöntemde de sonuç olarak bir miktar zarar ediliyor. Çünkü altının alış fiyatı ile satış fiyatı aynı değil. Fakat acil para bulma yöntemlerinin çoğunda az da olsa bir zarar söz konusu. Senetle para veren kuyumcuların iletişim adreslerine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

senetle altın satan kuyumcular
Senetle altın satın alabilirsiniz.

8- Peşinatsız araç alabilirsiniz. Param yok aracı nasıl alayım demeyin. Bazı galeriler peşinat talep etmeden senet usulü ile araç satışı yapıyor. Tıpkı elektronik eşya bozdurma olayında olduğu gibi. Aracı senet karşılığında satın alıyorsunuz. Daha sonra elden çıkarıyorsunuz ve böylece nakit para elde etmiş oluyorsunuz. Sonra da bankaya kredi taksiti öder gibi senetlerinizi ödüyorsunuz. Peşinatsız ticari araç satan galerileri ve ilanlarını inceleyebilirsiniz.

9- Senet karşılığında para bulabilirsiniz. Sayılan yöntemlerin birçoğu bir malı satın alarak elden çıkarmakla alakalıdır. Senetle para veren yerler de belirli bir komisyon karşılığında size finansman sağlamaktadır. Şayet şahısların ya da firmaların koyacakları komisyonlar düşük oranlarda ise kendileri ile anlaşabilirsiniz. Ancak tefeci Cemil, tefeci Mustafa gibi şahıslar yüksek komisyonlar karşılığında para verirler. TCK 241. madde kapsamında bir gelir elde etmek amacı ile borç para verme faaliyetleri tefecilik olarak kabul edilmekte ve bu faaliyetlerin hapis cezasına varan cezaları bulunmaktadır.

10- Hayırseverlerden yardım talep edebilirsiniz. Şayet maddi anlamda sıkıntı yaşıyorsanız zenginler, futbolcular, iş adamları tarafından verilen yardımlara başvurabilirsiniz. Kendilerine sosyal medya hesapları üzerinden ulaşarak paraya ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz.

11- İkrazat firmalarına gidebilirsiniz. Geçmiş yıllarda ikrazat faaliyetleri çok yapılmakla birlikte 2023 yılında bu işi yapan çok az kişi vardır. Elinizde bir çek ya da senet varsa firmalar bunları kırarak karşılığında size nakit para vermektedir. Yasal ikrazat firmalarının iletişim adreslerine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

12- İkinci el eşya satışı yapabilirsiniz. Letgo, dolap gibi internet sitelerinde ikinci el ürünlerin satışları yapılmaktadır. Finansmana ihtiyacı olan vatandaşlarımız sahip oldukları ürünlerin ilanlarını ve özelliklerini bu sitelerde yayınlamakta ve ürünleri paraya çevirmektedir. Siz de ürün satışı yapabileceğiniz uygulamalı mobil cihazlarına indirebilir ve bu ürünleri paraya çevirebilirsiniz.

13- Böbrek satmak(!) : Bazı internet sitelerinde satılık böbrek ilanları yayınlanmaktadır. Özellikle zengin ve organa ihtiyacı olan kimseler bu ilanlara ulaşmaya çalışmaktadır ve yüksek meblağlar teklif etmektedir. Ancak böbrek satmak yasal değildir. Yasal olmayan faaliyetlerin de idari yaptırımları söz konusudur. Dikkatli olun.

14- Yemek kartlarını bozdurabilirsiniz. Çalışıyorsanız ve işyerinizden size Sodexo, Setcard gibi yemek kartları veriliyor ise ticket kıran yerlerden bu kartları kırdırarak finansman elde edebilirsiniz. Bu kartlar alışverişe kapatıldı. Ancak çalışanlar içinde bulunan tutarları biriktirerek daha sonra kırdırıyor ve nakit elde etmiş oluyorlar.

15 – Faturalı hattınıza kredi alabilirsiniz. Şayet sahip olduğunuz bir faturalı hattınız varsa ve 6 aydır kullanıyorsanız telefon alabilirsiniz. Daha sonra bu cihazı aldığınız yere geri satmalısınız. Telefon taksitleri, faturanıza yansılıyor. Telefonun piyasa fiyatı 4000 TL ise size 4500 TL’ye satılıyor. İşletme 500 TL kar ederken siz de nakit elde etmiş oluyorsunuz.

Sizler için içeriğimizde para bulabileceğiniz yöntemlere değindik. Belirtmeliyim ki yasal olmayan yollara başvurmak size daha pahalıya patlayacaktır. Bu sebeple tamamen yasal yöntemlere başvurarak finansman elde edebilirsiniz. Sunduğumuz yöntemlerde biraz zarar edeceğinizi söylemeliyim. Çünkü babanın bile oğluna para verirken çekindiği bir zamanda firmalar, şahıslar, kuyumcular, mağazalar da kar amacı gütmektedir. Fakat bu komisyon tutarlarının yüksek olması işin isminin tefecilik olmasına sebep olur. Ama az da olsa zarar etmek başkalarına ağız yüz eğmekten iyidir. Bankalardan da ihtiyaç kredisi çekseniz faiz ödemek durumunda kalacaksınız. Üstelik uzun vadelerde banklara yapacağınız geri ödeme tutarları da neredeyse çektiğiniz kredinin iki katı olmaktadır.

İstanbul ticket sodekso bozan yerler üzerinden de yemek çekini nakite çevirebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden maddi yardım yapılmamaktadır.

YORUMLAR

 1. Whatsapp kredisi dedi ki:

  Whatsapptan tüm danışmanlık firmalarına ulaşmak kolay olabilir bence. Şansınızı 2021 yılı için uygun faizlerle denemelisiniz.

  1. Hasan dedi ki:

   Kredi çekemiyorum

  2. Bekir Köksal dedi ki:

   Ben 6500 3 aylik vadeyle almak istiyorum.Bana yardim edebilirmisiniz

 2. arzu Coşkun dedi ki:

  kredi çekemiyorum

 3. Ersan simsek dedi ki:

  ararsanız goruselim

  1. Güldane dedi ki:

   Bana acil dönebilir misniz

 4. Şenol bütünöz dedi ki:

  Merhaba benim toplam bankalara 85000 bin civarında kredi borcum var ödemelerim son bir ayda aksadı aylık gelirim 6000 bin civarında bu borçları tek catı altında toplayıp aylık 2500 geri ödeme yapabileceğim birisi varsa bana dönüş yapabilirmi çünkü gelirim 9000 bin civarındaydı pandemi nedeniyle 6000 civarına düştü buda beni zorluyor

 5. sinn dedi ki:

  ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım

  1. Pınar dedi ki:

   Acil 3000 tl ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz

  2. Şenol bütünöz dedi ki:

   Dönüş yapabilirmisiniz

  3. Murat saylan dedi ki:

   Nasıl yardımcı olacaksınız bu konuda

  4. mustafa dedi ki:

   telefon numaraniz varmi acil lazim

  5. Serkan dedi ki:

   Selamun aleyküm, ihtiyacımız 40 bin tl 1750TL ödeme yapılabilir her ay.. Teşekkürler, aramanız rica ediyorum

  6. ihsan girgin dedi ki:

   Bana 40 bin TL lazım toplamda borçlar var ödemem gereken yardımcı olursanız sevinirim

  7. Vedat csnpolat dedi ki:

   Evet

  8. mehmet dedi ki:

   merhaba acil 30,00 tl ihtiyacım var. memurum.

  9. Kamil tolkay dedi ki:

   Merhaba 15000 TL borcum var bankalardan kredi alamıyorum yardımcı olursanız duacınız olurum

  10. Eser dedi ki:

   Kisa zaman icinde acil para lazim halderseniz irtbat lasalim nekadar aliyorsunuz detaylari görüşelim

  11. Yasin dedi ki:

   Hala devam ediyor musunuz

  12. Emre dedi ki:

   İyi günler aynı sorunum var nefes alamıyorum artık nolur yardımcı olun hiçbir yerden bişey alamıyorum

  13. Emre dedi ki:

   85000 TL kredi lazım yardımcı olur musunuz?

 6. ilker dedi ki:

  Bankalara toplamda 30000 tl kadar borcum var ama pandemi surecinde sıkıştım ihtiyaç olarak toplamda 50000 tl çekmem gerekiyor kime başvirduysam yardım yok yapılandırmanız var diyor lütfen yardım edebilirmisiniz ne olur artık kafama sıkacak duruma geldim eve giremiyorum maasımı tefecilere veriyorum ne olur bir hayır sever yaźsin acil

 7. Özgür dedi ki:

  5000 tl daha ustude olabilir

  1. Gökhan dedi ki:

   3000 bin tele itiyacim var acil bunu nasil alabilirim

   1. Hakan dedi ki:

    Acil 15 milyar lazım yardımcı olurmusunuz